MojAndroid

Slúchadlá sú veľmi zaujímavý druh príslušenstva. Existuje množstvo druhov a variánt, no v drvivej väčšine prípadov plnia všetky slúchadlá iba jeden a ten istý účel. Napriek tomu je ponuka veľmi široká a pre mnohých používateľov to znamená veľkú dilemu. Ešte zaujímavejšie je, že na trhu sa stále objavujú nové slúchadlá, ktoré kombinujú funkcie a vlastnosti súčasných modelov a prinášajú novú zmes špecifikácií a ceny. Tieto podmienky spĺňajú aj slúchadlá Creative Aurvana ANC, ktoré majú niektoré araktívne prvky slúchadiel vyššej kategórie.

Balenie – premyslený základ

Slúchadlá Creative Aurvana ANC nám prišli zabalené v elegantnej škatuli, na ktorej nájdete všetky dôležité informácie a detaily o zariadení. Vo vnútri sme okrem dokumentácie našli veľké a na prvý pohľad odolné puzdro, ktoré by malo bez problémov ochrániť slúchadlá. V puzdre nájdeme priestor so zipsom na uloženie kábla a aj redukciu do lietadla či starších počítačov, ktorá dovolí používať slúchadlá aj mikrofón prostredníctvom dvoch samostatných portov. Výbava je tak dostatočná a pre väčšinu používateľov bude dostatočná.

Konštrukcia – ľahké a pohodlné

Creative Aurvana ANC sú slúchadlá typu Over-ear, no napriek tomu je ich hmotnosť príjemných 170 gramov. To spolu s pohodlnými koženými náúšníkmi s pamäťovou penou a vystuženou časťou pre temeno hlavy spôsobujú, že dlhodobé nosenie slúchadiel nie je žiadnym problémom. Konštrukcia slúchadiel je pritom z veľkej časti vyrobená z dobre spracovaných plastov. 40mm meniče sú ukryté v plastovom kryte, ktorý je z vonkajšej strany lesklý a nájdeme tu aj mikrofóny pre redukciu okolitého ruchu.

Creative Aurvana ANC Foto-11_out

Na ľavej strane sa nachádza vypínač pre funkciu tlmenia ruchu, ako aj indikátor zapnutia tejto funkcie. Pravá strana je na prvý pohľad prázdna, no aj tu sa nachádza samostatný mikrofón pre tlmenie okolitého ruchu. Táto strana ale ukrýva aj miesto pre jednu AAA batériu, ktorá poháňa funkciu aktívneho tlmenia okolitého ruchu. K batérii sa dostanete otočením vonkajšej strany slúchadla, čo možno nie je úplne intuitívne, no ide o dobre premyslený systém.

Creative Aurvana ANC Foto-5_out

Slúchadlá je možné otočiť o 90°, vďaka čomu je jednoduchšie ich skladovanie aj uloženie v puzdre. Okrem toho podporujú pomerne slušný rozsah nastavenia podľa veľkosti hlavy, čo veľmi chválime. Jedinú nevýhodu, ktorú vidíme v konštrukcii, je čudný tvar, ktorý slúchadlá nadobudnú pri počúvaní. Medzi časťou nad slúchadlami a hlavou vznikne pomerne nesympatická medzera, ktorá je ale iba kozmetickou vadou. Slúchadlá priliehajú veľmi dobre a bez problémov obídu vaše uši.

Creative Aurvana ANC Foto-6_out

Zvláštnou kapitolou je kábel, ktorý má dĺžku 1,5 m. Ide o opletený audio kábel, ktorý je pomerne odolný voči zamotaniu a mal by byť aj trvácny a odolný voči poškodeniu. My sme s ním nemali žiaden problém a ocenili sme aj ideálnu dĺžku, vďaka ktorej nám kábel pri používaní neprekážal. Samozrejme, kábel je možné odobrať a prípadne ho nahradiť aj nejakým iným, napríklad dlhším, no pre väčšinu používateľov bude táto dĺžka kábla optimálna. Na kábli je tiež mikrofón a dvojtlačidlo, vďaka ktorému môžete ovládať hudbu bez nutnosti vyberania telefónu z vrecka, čo je vždy veľmi užitočné. Týmto tlačidlom ale nie je možné ovládať hlasitosť prehrávanej hudby. Je ním ale možné prijímať a rušiť hlasové telefonáty, ktoré slúchadlá tiež podporujú a ktoré fungovali bez akýchkoľvek problémov.

Zvukové podanie – vyvážený zvuk a skvelé rušenie hluku

Ako sme už spomínali, slúchadlá Creative Aurvana ANC ponúkajú 40mm neodymové meniče s frekvenčnou odozvou 20 Hz – 20 kHz. Zabudované mikrofóny sa zasa postarajú o aktívne rušenie okolitého ruchu s úrovňou redukcie zvuku -18 dB. To sú síce zaujímavé hodnoty, no nehovoria veľa o samotnom zvukovom podaní slúchadiel a ich kvalite.

Creative Aurvana ANC Foto-8_out

Zvuk zo slúchadiel by sme jedným slovom mohli charakterizovať ako vyvážení. Nepatríme medzi audiofilov, no vyskúšali sme už niekoľko párov slúchadiel v rôznej cenovej kategórii a v tomto prípade ide o slúchadlá, ktoré naplnia požiadavky veľkej väčšiny používateľov. Nejde o tie najlepšie znejúce slúchadlá aké sme kedy vyskúšali, no to nám vôbec neprekážalo. Basy, nízke a vysoké tóny boli zreteľne počuteľné a žiadna úroveň nebola oveľa výraznejšia ako tie ostatné. To veľmi oceňujeme a vďaka tomu je možné slúchadlá použiť na široké spektrum aktivít od počúvania hudby po pozeranie filmov či seriálov.

Creative Aurvana ANC Foto-10_out

Rušenie okolitého ruchu fungovalo veľmi dobre. Jedna AAA batéria by mala tento systém poháňať po dobu 40 hodín, čo je veľmi slušné a vďaka tomu nebudete musieť batériu meniť veľmi často. Aj po vybití batérie si ale môžete bez problémov užívať počúvanie hudby, pričom vplyv na výslednú kvalitu zvuku je minimálny a takmer nespozorovateľný.

Creative Aurvana ANC Foto-2_out

Slúchadlá nás tak po zvukovej stránke vôbec nesklamali, práve naopak. Skvelá kombinácia vyvážených tónov a pohodlnosti pri počúvaní sa postará o to, že slúchadlá budete môcť mať na hlave aj celý deň a dokonca aj v momentoch, keď nič nepočúvate. Samozrejme, v letnom období nie je vždy nosenie takýchto slúchadiel úplne najpohodlnejšie, ale aj v tomto smere nezaostávajú slúchadlá za konkurenciou a uši sa nám v nich nepotili o nič viac ako v podobných Over-ear slúchadlách.

Creative Aurvana ANC Foto-4_out

Jediná nevýhoda slúchadiel Creative Aurvana ANC je v tom, že sa z nich šíri zvuk. To znamená, že ak pracujete v malej kancelárii, alebo by ste chceli slúchadlá používať v posteli pri vašej spiacej polovičke, možno by ste sa nestretli s pochopením. V rušnejšom prostredí a pri bežnej hlasitosti ale nebudete zrejme nikomu prekážať.

Záverečné hodnotenie

Creative Aurvana ANC sú slúchadlá, ktoré si vieme predstaviť na hlavách bežných moderných ľudí. Ich dizajn neurazí, sú pomerne jednoduché a svoje poslanie plnia dokonale. Ponúkajú nadštandardne dobré zvukové podanie, ktorými predčia drvivú väčšinu lacnejšej konkurencie, po ktorej možno siahne nenáročný používateľ. Z radu ale vytŕčajú skvelým rušením okolitého ruchu, vďaka čomu sú vhodné aj do mestskej hromadnej dopravy či kancelárie. Ich veľkou výhodou je tiež fakt, že sú veľmi pohodlné a nebudú vás tlačiť ani na väčšej hlave pri dlhodobejšom nosení. Okrem toho oceňujeme aj praktické puzdro a veľmi dobre spracovaný kábel, pričom všetky tieto vlastnosti z veľkej časti opodstatňujú cenu, ktorá je na úrovni 129,99 EUR a slúchadlá zatiaľ nájdete iba na oficiálnych stránkach výrobcu.

Plusy

+ Kvalita zvuku

+ Rušenie okolitého ruchu

+ Pohodlné aj na dlhšie nosenie

Mínusy

– Vyššia cena

– Zvláštne odstávanie slúchadiel od hlavy

– Šírenie zvuku do okolia

27.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+