MojAndroid

Tento víkend (31.1.-1.11.2020) prebiehalo na Slovensku celoplošné testovanie antigénovými testami na ochorenie Covid-19. Otestovali sa približne 3 milióny ľudí, z čoho bolo asi 1 % pozitívnych. Aké opatrenia pre vás platia, ak ste sa boli dať otestovať? A aké platia, keď ste neboli?

Negatívny výsledok

Ak váš antigénový test vyšiel negatívny alebo máte negatívny PCR test nie starší ako z 29. októbra, zákaz vychádzania pre vás skončil. Môžete sa voľne pohybovať v obci alebo mimo nej, môžete opustiť okres, ísť voľne do prírody a navštevovať všetky prevádzky, ktoré sú otvorené.

Zamestnanci týchto prevádzok a taktiež zamestnávatelia od vás môžu vyžadovať, aby ste sa preukázali negatívnym výsledkom testu. Ak tak neurobíte, nebude vám umožnený vstup do budovy.

Originál certifikátu musíte mať fyzicky pri sebe. Polícia Slovenskej republiky upozorňuje, že fotografia v mobile nestačí. Ak sa týmto certifikátom nebudete môcť preukázať, hrozí vám pokuta vo výške 1659 eur.

No to, že máte negatívny výsledok neznamená, že ste voči ochoreniu Covid-19 imúnny. Taktiež sa veľa hovorilo o nepresnosti použitých antigénových testov, čo znamená, že možno predsa len ste infekčný a neviete o tom. Preto je naďalej potrebné dodržiavať opatrenia a chrániť tak nie len seba, ale aj vaše okolie.

Covid-19 certifikát

Pozitívny výsledok

Ak ste mali pozitívny výsledok, musíte podstúpiť 10 dňovú karanténu spolu s členmi vašej domácnosti. Taktiež ste povinný informovať o tom svojho lekára.

Testovania na Covid-19 som sa nezúčastnil

Bez ohľadu na to, ako sa cítite alebo či máte nejaké príznaky, ak ste sa nezúčastnili testovania alebo nemáte negatívny PCR test nie starší ako z 29. októbra, zákaz vychádzania pre vás stále platí. Môžete ísť iba do najbližšieho obchodu na nákup, do drogérie alebo do lekárne, k lekárovi a natankovať. Medzi ostatné výnimky patrí venčenie psa (avšak len do 100 metrov od bydliska), účasť na pohrebe, krst dieťaťa či uzavretie manželstva.

Náš tip
Učitelia dostanú volania a dáta zadarmo, zdravotníci jazdy zadarmo

2.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+