MojAndroid

Ak si myslíte, že pokrytie mobilným internetom na Slovensku je geniálne, mýlite sa. Aj napriek silným snahám operátorov sa v našej hornatej krajine nachádzajú miesta, kde žijú vyspelí ľudia s chuťou prebádať celý internet, no nemôžu. Pokrytie je totižto slabé, prípadne žiadne. A nie sme jediná krajina, ktorá zápasí s takýmto neduhom. Zmeniť by to ale mohol projekt Cosmos, čo je špecializovaná aplikácia na prehliadanie webstránok cez SMS a bez internetu. Ako je to možné?

Mumbai_Guy_on_phone_November_2011_-2-5_Closeup-640x426

Cez Cosmos môžete poslať SMS správu z URL odkazom na webstránku, ktorú by ste chceli prehliadať. Server spracuje vašu požiadavku, načíta daný web a jeho zdrojový kód zabalí do balíčka, ktorý vám spätne pošle ako SMS správu. Aplikácia Cosmos takúto správu prečíta, zdrojový kód stránky preloží do textúr, obrázkov a textu, a vy na vašom mobilnom zariadení uvidíte web, ktorý ste zadali. Hoci webstránka neobsahuje všetky svoje prvky a jej zobrazenie môže byť trochu “kostrbaté”, ide o praktické riešenie pre krízové situácie. Teda, niekto môže tento spôsob zobrazovania webstránok používať ako jediné riešenie. Momentálne na trhu už existuje takého riešenie s názvom Smozzy Beta, no u nás nie je dostupné.

Ako sa vám pozdáva projekt prezerania webu cez SMS? Vedeli by ste si predstaviť, že by ste ho v krízovej situácii použili?

Zdroj: Phandroid

18.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

18 odpovedí na “Cosmos je projekt na prezeranie webstránok cez SMS a bez internetu”

  1. Do ceny za 1 sms sa zmestí len 140 znakov. To bude tak možno akurát zdrojový kód “body” bez obsahu. MMS 1000znakov, ale na mms už operátori používajú internet.
    Technicky nápad nie je zlý, ale asi na miestach bez inej možnosti internetového pokrytia by som poradil internet cez satelit. Je síce o niečo drahší ako širokopásmový internet, ale bude plnohodnotný a asi lacnejší ako si posielať okresané náhľady webu cez sms.

      • Asi preto bol pribalený, resp. zadný kryt obsahoval aj stylus. Ale plne súhlasím. Odozva týchto dotykových plôch ktoré reagovali na tlak a dnes používaných, ktoré reagujú na vodivosť je úplne niekde inde.

        • Tie dnes nereagujú na vodivosť ale na vzniknutú kapacitu medzi najčastejšie prstom a obrazovkou. Ovládať takýto mobil ide napríklad aj pomocou hracích kariet, lyžičiek tvrdých papierov a podobne (robili sme so spolužiakmi experimenty keďže sme študovali elektrotechniku :D) Ide len o to aby tam vznikla dostatočne veľká plocha.

          • Hmm…
            Tiež som robil pokusy aj keď nie som elektrotechnik. Kovovou kancelárskou spinkou môžem ovlátať mobil (Samsung Galaxy S3), ale plasttom potiahnutou kancelárskou spinkou nie. Rukavicami nie, ale ak na rukavici končeky prstov postriekam nejakým roztokom (skúšal som napr. REID proti komárom), síce nie moc pohodlne ale áno (najlepšie výsledky som mal s koženými rukavicami). Plastovými fixkami, zvýrazňovačmi a inými kancelárskymi potrebami nie, ale nožíkom áno.
            Mám snáď iný typ displeja s akým ste robili pokusy v škole?

  2. Teraz sa mi zrazu žiarovka rozsvietila …
    vlastne odosielateľ zaplatí len tú sms s “URL” web stránky a všetky prijaté smsky (aspoň na Slovensku) neplatí. Tak potom je jedno, či z toho servera príde aj sto správ, ak to tá aplikácia dokáže poskladať do náhľadu tej web stránky, je to jedno. Ale web je o odkazoch, prepojení na podstránky, odkazy a podobne….
    Nenachádzam v tej aplikácii potenciál ani v indonézii.

Pridaj komentár

+