MojAndroid

Spoločnosť ARM pripravuje prvý procesor so 64 bitovou zbernicou Cortex A50. Ten by sa mohol objaviť v mobilných zariadeniach už v roku 2014 alebo 2015. Cortex A50 by mal byť dodávaný v dvoch verziách: Cortex A53 (LITTLE) a Cortex A57 (BIG). Obidva procesory sú založené na architektúre ARMv8 a zamerané sú na energetickú účinnosť. Vyrábať by sa mali 28nm a 20nm technológiou, no predpokladá sa aj výroba procesorov, ktoré prinesú technológiu so 14nm.

Zatiaľ, čo terajšie procesory pracujú na 32 bitovej zbernici, Cortex A50 by mal priniesť revolúciu v podobe 64 bitovej zbernice. Takto by sme mohli dosiahnuť v zariadeniach Android, ktoré sú teraz 32 bitové, možnosť použiť aj viac ako 4 GB RAM. V súčasnosti zatiaľ tak veľká kapacita operačnej pamäte nie je nutná, no v budúcnosti, keď sa bude náročnosť aplikácií znásobovať bude potrebné pristúpiť k ďalšiemu navyšovaniu RAM.

Cortex A57 je výkonný procesor, ktorý dosahuje taktovanie na jedno jadro až 3 GHz. To by mohlo znamenať zvýšenie výkonu až v desiatkach percent, oproti tomu, čo poznáme dnes. Cortex A53 je na druhej strane zameraný na energetickú úsporu a inteligentné využívanie jadier, ktorých taktovanie by malo byť na úrovni približne 1,3 GHz.

Dá sa povedať, že pre spoločnosť ARM je tento krok ku 64 bitovým procesorom úplne normálny vývoj, ktorý sa dal predpokladať. Bude zaujímavé, ako ďaleko dospeje súboj procesorov v jednotlivých mobilných zariadeniach a kam nás zvyšovanie výkonu v mobilných zariadeniach až zavedie.

Zdroj: AnandTech, GigaOM

31.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+