MojAndroid

Budúcnosť modernej a ekologickejšej dopravy v mestách by mohla byť ukrytá v novom type kolesa nazývaného The Copenhagen Wheel. To bolo vyvinuté inžiniermi na MIT v rámci projektu začínajúceho startupu Superpedestrian. Asi už správne tušíte, že nepôjde o bežné koleso. Oproti tomu sa odlišuje nielen svojim vzhľadom, ale aj funkciami.

22wheel

Copenhagen Wheel obsahuje v strede elektromotor poháňaný 48 voltovou batériou. Namiesto klasickej regulácie pomocou tlačidla alebo plynu je však rýchlosť regulovaná pomocou pedálov. Podobne ako pri klasickom bicykli, čím rýchlejšie budete pedálovať o to viac pôjdete rýchlejšie.  Elektromotor s výkonom 350W sa do činnosti uvedie vždy keď to bude potrebné, napríklad pri stúpaní do kopca alebo podľa vlastných nastavení používateľa. Vstavaná batéria sa dobíja kinetickou energiou vytvorenou otáčaním pedálov do opačného smeru, pri jazdení dolu kopcom a taktiež brzdením. Maximálna rýchlosť, ktorú dokáže elektromotor vyprodukovať je 32 km/h.

Koleso však v sebe neintegruje len alternatívny pohon, ale aj niekoľko senzorov a konektivitu Bluetooth 4.0, pomocou ktorej sa k nemu pripojíte aj pomocou smartfónu a aplikácie. Vďaka nej je možné ovládať ako sa bude správať napríklad pri stúpaní do kopca, alebo pri jazdení po mestských uliciach. Aplikácia tiež umožňuje koleso zablokovať a sledovať ďalšie údaje, ako napríklad prejdenú vzdialenosť a spálené kalórie.

V predobjednávkach sa prvých 1000 kusov vypredalo veľmi rýchlo. Ich cena bola 700$. Po uvedení do predaja sa cena vyšplhá až na 799$.

Zdroj: phonearena

10.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+