MojAndroid

Druhá časť seriálu venujúca sa Android tabletom prináša jednoduchý prehľad toho, aké základné činnosti môžete vykonávať s týmito zariadeniami. Tablety sú vďaka svojmu výkonu a veľkému displeju ideálne na konzumáciu multimediálneho obsahu, skrátiť čas si však s nimi môžete aj hraním hier alebo prehliadaním internetových stránok. V dnešnej časti si teda povieme o tom, aké základne činnosti môžete s ním vykonávať a aké aplikácie môžete na to použiť.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Prehliadanie internetu

Jednou zo základných činností, ktoré môžete so svojim Android tabletom robiť, je prehliadanie internetových stránok. Tablet je vďaka svojim rozmerom a dotykovému ovládaniu na túto činnosť prispôsobený oveľa lepšie ako notebook. Súčasné zariadenia sú navyše už dostatočne výkonné, vďaka čomu je prehliadanie webu pohodlné a bezproblémové. Nespornou výhodou tabletu je tiež to, že s ním môžete bez akýchkoľvek zábran cestovať a zoberiete ho so sebou takmer všade. Ak ste vybavený aj modelom s podporou 3G, či LTE, nie je problém sa pripojiť aj na cestách.

TIP: Nezabudnite si do tabletu vybrať vhodné pripojenie do internetu, aby ste svoj tablet mohli využiť kdekoľvek sa nachádzate. Mobilná dátová sieť od Orange je aktuálne dostupná pre  viac ako 85% populácie Slovenska a  svoje pokrytie stále rozširuje. Pararelne s pokrývaním 4G sa Orange sústredí aj na zvyšovanie pokrytia v 3G sieťach, ako aj na pokrývanie vidieckych oblastí cez UMTS 900, ktorá umožňuje priniesť rýchly mobilný internet s rýchlosťou 21 Mbit/s . Vďaka takémuto pokrytiu si môžete užívať rýchly mobilný internet na svojim tablete takmer na celom Slovensku. 

Orange_2_cast-internet

Chrome – Internetový prehliadač od Google, ktorý prichádza štandardne predinštalovaný už vo väčšine nových zariadení s Androidom. Ponúka pokročilé funkcie a synchronizáciu naprieč zariadeniami. Vaše heslá a záložky tak budete mať vždy po ruke, či už ste na počítači, tablete alebo smartfóne s nainštalovaným Chrome.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Google Chrome (2.časť)

Dolphin Browser – Medzi to najlepšie medzi internetovými prehliadačmi na Androide patrí aj Dolphin Browser, ktorý je doslova nabitý funkciami. Okrem toho, že ponúka prehľadné používateľské prostredie, tak umožňuje aj ovládanie gestami, inštaláciu tém a pluginov, či pokročilú synchronizáciu záložiek, otvorených tabov a hesiel naprieč platformami. Prítomná je aj funkcia Sonar, ktorá umožňuje rýchle vyhľadávanie pomocou hlasu. Zaujímavosťou je potom aj možnosť zdieľania na sociálnych sieťach, či ukladanie obsahu priamo do cloudu na úložiská Evernote alebo Box. Pomocou WiFi Broadcast je možné posielať linky cez lokálnu WiFi sieť.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Maxhton – Maxthon je cloudový internetový prehliadač, ktorý je kompatibilný s operačnými systémami Android, iOS, Windows a Mac OS X. Určite vás potešia pokročilé funkcie synchronizácie údajov naprieč zariadeniami, vďaka ktorým je možné automaticky synchronizovať otvorené webové stránky, záložky alebo odosielať správy, obrázky, odkazy a karty do ktoréhokoľvek zariadenia kde ste prihlásení s Maxthon kontom. Podporované je aj privátne prehliadanie internetu, pri ktorom sa neukladá história a k dispozícii je aj personálne cloudové úložisko, do ktorého je možné sťahovať alebo uploadovať súbory. Maxthon obsahuje aj vlastný download manažer, pokročilé ovládanie pomocou gest a jednoduché zdieľanie na sociálnych sieťach. Samozrejmosťou je aj podpora pluginov, ktoré môžu doplniť prehliadač o ďalšie funkcie, ako napríklad RSS čítačku, správcu súborov alebo Task Killer. Výbornou a užitočnou funkciou je aj full screen režim, po ktorého zapnutí získate pre pohodlnejšie prehliadanie na displeji ešte viac priestoru.

Verzia: 4.3.5.2000
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.3.5.2000
Aktuálna cena: Zdarma

Počúvanie hudby

Na tablete môžete počúvať hudbu rovnako dobre, ako na ktoromkoľvek inom zariadení. Tablet však oceníte najmä v domácnosti, kde môže slúžiť ako centrum vašej hudobnej zbierky. Tú môžete uložiť do vnútornej pamäte alebo na pamäťovú kartu, ktorá v závislosti od modelu môže dosahovať kapacít až 128 GB. To je dostatok na uloženie viac ako 18-tisíc hudobných skladieb, čo by malo postačovať aj náročnejším používateľom. Svoje obľúbené skladby nemusíte počúvať len cez pripojené slúchadlá, ale aj na svojej reproduktorovej sústave, či už cez klasický 3,5 mm výstup alebo Bluetooth. Výber je už len na vás.

TIP: So službou Orange Hudba máte svoju hudbu v aplikácii MusicJet so sebou kdekoľvek a kedykoľvek. MusicJet nájdete aj v aplikácií Orange GO a nainštalujete ho aj na počítači alebo smartfóne.

Orange_2_cast-hudba

PowerAmp – PowerAmp patrí na Google Play jednoznačne k tým najlepším aplikáciám pre prehrávanie hudby. Ponúka širokú podporu hudobných formátov, prehľadné a funkčné používateľské prostredie a množstvo funkcií vrátane vlastného 10 pásmového ekvalizéru. Zvuk môžete podľa svojho gusta vylepšiť nastavením basov, výšok alebo zapnutím efektov SRS či stereo eXpansion. Hudobné skladby môžu byť usporiadané podľa rôznych kritérií, importovať môžete hudobné zoznamy aj z externých zdrojov. Oceníte aj také funkcie ako automatické sťahovanie obalov albumov, sleeptimer, editáciu tagov, lockscreen s ovládaním prehrávania alebo možnosť zobraziť text ku piesňam.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

doubleTwist Player – DoubleTwist Player je prehrávač hudby zadarmo dostupný na Google Play, ktorý po zakúpení premium verzie ponúka aj niekoľko ďalších funkcií navyše.Ak si stiahnete aplikáciu DoubleTwist aj na váš počítač, môžete hudbu a videá synchronizovať pomocou káblového pripojenia. Zakúpením špeciálneho doplnku Airsync (cena 4,99 €) môžete synchronizáciu realizovať aj bezdrôtovo prostredníctvom domácej WiFi siete. K dispozícii je s týmto doplnkom aj možnosť streamovať hudbu a videá do vášho Xboxu, PS3 alebo Apple TV. Zakúpením špeciálneho PRO balíka v cene 9,99 € získate navyše ekvalizér, sťahovanie obalov albumov a lepšiu správu podcastov. Prehrávač je jednoduchý a poteší vás svojim pekným a funkčným používateľským prostredím.

Verzia: 3.1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Google Play Music –  Hudobný prehrávač, ktorý síce neponúka pokročilé funkcie, no jeho výhoda tkvie v niečom inom. Google do aplikácie zakomponoval funkcie ako triedenie skladieb podľa viacerých kritérií a ponúka aj ďalšie základné možnosti neodmysliteľné patriace k hudobnému prehrávaču. K dispozícii je aj ekvalizér. Čím je Hudba Play výnimočná je prepojenie s cloudom a službou Google Play Music All Access. Táto ponúka okrem vlastnej zbierky hudby, ktorú si používatelia predtým zakúpili pomocou Google Music, aj možnosť ihneď streamovať skladby z rozsiahlej knižnice a na ľubovoľnom zariadení s operačným systémom Android. Používatelia budú môcť pridať skladby do vlastnej All Access knižnice a prehrávať hudbu online.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Prehrávanie filmov

Tablet je vďaka svojej väčšej uhlopriečke displeja ideálny aj na sledovanie filmov či iných videí. Každý tablet s Androidom prichádza s predinštalovanou aplikáciou, ktorá vám umožní prehrávanie rôznych formátov videa. Táto však ani zďaleka nemusí ponúkať také možnosti a podporu ako aplikácie tretích strán, ktoré nájdete na Google Play. V dnešnej časti sme preto vybrali tri video prehrávače, ktoré vám zaručia výbornú funkcionalitu a používateľský zážitok.

TIP: Mobilnú televíziu si môže vychutnať skutočne ktokoľvek a kdekoľvek. S Mobilnou TV majú diváci možnosť sledovať živé vysielanie, 31-dňový archív pre vybraných 19 TV staníc či filmotéku TopFun Štart a využívať ďalšie interaktívne funkcie.

Orange_2_cast-filmy

MX Player – Jeden z obľúbených video prehrávačov, ktorý ponúka veľké množstvo funkcií, jednoduché používateľské prostredie a širokú podporu formátov videa či titulkov (podporovaná je aj diakritika). Aplikácia podporuje hardvérové dekódovanie videa na zariadeniach s viacjadrovým procesorom a prináša aj také funkcie, ako približovanie videa pomocou pinch-to-zoom alebo posun titulkov. Zaujímavou funkciou je tiež detský zámok, pomocou ktorého môžete zablokovať prehrávač tak, aby nebolo možné na tablete vykonávať iné činnosti (je potrebné doinštalovať samostatný plugin). V nastaveniach môžete zvoliť jas obrazovky, zobrazenie rôznych informácií ohľadom prehrávania (uplynulý a zostávajúci čas, batériu, hodiny, stavový riadok, ponechať zapnutú obrazovku). Z ďalších možností môžeme spomenúť schopnosť nastaviť veľkosť či font písma, ovládanie a ďalšie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

BSPlayer Free – Ďalší výborný prehrávač, ktorý si  dobre poradí s väčšinou videí, ktoré sa v ňom pokúsite prehrať, vrátane sieťových streamov je BSPlayer. BSPlayer podporuje prehrávanie videí s viacerými zvukovými stopami a problémy mu nerobia ani slovenské či české titulky.  Využiť môžete funkciu vyhľadávania titulkov, prehrávania videí zo zdieľaných adresárov v LAN sieti alebo prehrávania video súborov priamo z komprimovaných RAR archívov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Dice Player – Šikovný prehrávač Dice Player ponúka, podobne ako predchádzajúce dva, širokú podporu formátov. Aplikácia nedisponuje tak širokými možnosťami nastavení, no aj tu môžete zvoliť veľkosť písma a farbu titulkov, pomer strán, posúvanie videa alebo ovládanie gestami. Priamo z displeja tabletu môžete zmeniť podsvietenie, hlasitosť alebo sa posúvať vpred či vzad vo videu. Zmeniť môžete aj rýchlosť prehrávania.

Čítačka elektronických kníh

Čítanie kníh a textu je na tablete s menším alebo väčším displejom pohodlné a navyše prináša viacero výhod. Nielenže v tablete si so sebou bez problémov zoberiete stovky alebo tisícky kníh. Priamo z tabletu môžete knihy nakupovať alebo doň nahrať už stiahnuté či zakúpené tituly. Využiť môžete podporu širokého množstva formátov, vrátane PDF.

Orange_2_cast-kniha

Aldiko Book Reader – čítačka elektronických kníh alebo dokumentov vo formátoch EPUB či PDF. Podobne ako iné aplikácie, aj táto ponúka vlastný obchod s knihami, tentokrát však len v anglickom jazyku. Aldiko Book Reader však okrem nákupov kníh ponúka funkcie ako nastavenie veľkosti písma, okrajov, farby, či riadkovania. Zapnúť môžete nočný režim alebo listovať medzi stránkami posunom prsta po displeji alebo ťuknutím na okraj displeja. Používateľské prostredie aplikácie je dostupné v dvoch verziách. Knižné tituly môžete zobraziť v kategorizovanom zozname alebo na poličkách, ktoré taktiež môžu zoradiť knihy napríklad podľa autora, názvu, hodnotenia alebo dátumu pridania.

Verzia: 3.0.44
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.44
Aktuálna cena: Zdarma

FBReader – Čítačka od vývojára Geometer Plus je ďalšou z radu aplikácií pre čítanie dokumentov vo formátoch EPUB, rtf, fb2(.zip), mobi a txt. Integruje vlastný prehliadač súborov a knižné tituly kategorizuje podľa autora, názvu, alebo tagu. Využiť môžete tiež zobrazenie obľúbených alebo nedávno čítaných kníh. Samozrejmosťou pri aplikácii tohto druhu je aj podpora vyhľadávania, pridávania záložiek alebo tiež nastavenia vlastností používateľského prostredia. V aplikácií si môžete zvoliť, ktoré adresáre sa budú prehľadávať pri vyhľadávaní nových kníh, nastaviť môžete tiež písmo, zarovnanie textu, font alebo farby. Podporovaný je nočný režim a využiť môžete aj sťahovanie alebo nákup kníh v slovenskom jazyku z Prestigio Plaza katalógu (rovnaký ako pri aplikácii eReader Prestigio). Pridávať môžete aj ďalšie katalógy.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Hranie hier

Na tablete si môžete zahrať aj hry. Tých nájdete na obchode Play nespočetne veľa a preto je ťažké vybrať len niekoľko z nich. V závislosti od výkonu tabletu, ktorý vlastníte, si budete môcť užiť hry všetkých žánrov s jednoduchou alebo pokročilou 3D grafikou. Ich výber je už len na vás, pomôcť by vám však mohli naše výbery a samozrejme ďalšie tipy, ktoré nájdete na stránke MojAndroid.sk. Niekoľko tipov vám prinášame aj nižšie.

Orange_2_cast-hry

Dead Trigger 2 – Dead Trigger je FPS (First Person Shooter) hra, v ktorej zem postihla rýchlo sa prenášajúca infekcia, ktorá premenila takmer celé ľudstvo na chodiace mŕtvoly. Ide o druhé pokračovanie populárnej strieľačky, ktorá prináša ešte lepšiu grafiku, nové herné mechanizmy a ďalšie levely. V hre nájdete aj celý arzenál rôznych zbraní počínajúc motorovou pílou a končiac guľometom ťažkého kalibru.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Modern Combat 4 – Modern Combat 4: Zero Hour sľubuje to najlepšie, čo by ste mohli od tohto herného žánru na mobilných zariadeniach očakávať. Okrem prepracovaného príbehu na vás čaká aj výborná grafika, ktorá sa kvalitou približuje herným konzolám.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: 6,99 €
Verzia: N/A
Aktuálna cena: 6,99 €

Real Racing 3 – rozhodne patrí medzi tie najlepšie pretekárske hry dostupné v obchode Google Play. Titul ponúka okrem skvelej grafiky aj niekoľko zaujímavostí, medzi ktoré patrí aj funkcia Time Shift. Tá umožňuje hráčom pretekať s ostatnými ľudskými súpermi bez pripojenia k internetu. Podľa vývojárov je hra vybavená stovkami rôznych úrovní a ponúka až 600 hodín hrania.

Verzia: 6.2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.2.0
Aktuálna cena: Zdarma

Wind-up Knight 2 – pokračovanie nekonečnej behačky a akčnej hry. Veľký dôraz sa v tejto hre kladie na načasovanie pohybu hrdinu, ktorého ovládate. Prostredie je dynamické a mení sa, takže prejdenie hry bude závisieť aj od reflexov hráča. Na ceste stretnete množstvo prekážok, ale aj nepriateľov, ktorých je potrebné zničiť.

Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8
Aktuálna cena: Zdarma

27.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+