MojAndroid

Práve v tomto období by mala vrcholiť zima. Všade naokolo je sneh a hodnoty teploty často padajú pod nulu. Chlad ale nie je dobrý pre batérie smartfónov. Preto môže byť naozaj nepríjemné, ak si ten svoj zabudnete niekde, kde je väčšia zima. Čo ale robiť v takom prípade?

Prečo to tak funguje?

Prípad toho, že smartfón sa na zime rýchlo vybije alebo úplne vypne, sa týka hlavne tých, ktoré disponujú lithium-iónovými batériami. Li-ion batérie pracujú na princípe tzv. galvanických článkov. Článok obsahuje katódu a anódu, ktorá viaže dva typy iónov. Elektrická energia začína vznikať v momente, keď sa jednotlivé ióny začnú presúvať. Chlad ale tento proces výrazne spomaľuje, prípadne úplne zastavuje. Smartfón takúto situáciu vyhodnotí ako “málo percent batérie” a vypne sa.

Li-ion batérie dodávajú energiu vzniknutú pohybom častíc, ktoré chlad spomaľuje
Li-ion batérie dodávajú energiu vzniknutú pohybom častíc, ktoré chlad spomaľuje

Čo robiť a čomu sa vyvarovať?

Povedzme, že ste si smartfón zabudli v aute. V noci mrzlo a telefón je ráno “mŕtvy”.

  1. Určite ho v žiadnom prípade hneď nezačnite nabíjať! Nabíjanie by nerozhýbalo ióny v batérii. Naopak by ju to mohlo aj poškodiť.
  2. Nechajte telefón zohriať sa na prirodzenú teplotu.

Zohriať ho môžete dvomi spôsobmi. Prvý je nechať smartfón jednoducho niekde na stole v izbe a počkať pár hodín. Potom by sa mali obnoviť percentá, alebo to jednoducho môžete pichnúť na nabíjačku. V prípade, že ale nemáte zrovna veľa času, môžete zvoliť druhú možnosť.

Telefón dajte na nabíjačku až po tom, čo sa zohreje na optimálnu teplotu
Telefón dajte na nabíjačku až po tom, čo sa zohreje na optimálnu teplotu

Položte smartfón ku nejakému zdroju tepla. KU, nie DO zdroja! V žiadnom prípade ho nedávajte do mikrovlnky. Najlepšie je položiť ho ku radiátoru, alebo dostatočne ďaleko od krbu. Keď sa potom zohreje na normálnu teplotu, percentá sa obnovia. Ak sa tak nestane, pokojne ho stačí nabiť.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Test rýchlosti nabíjania: Ktorý smartfón sa nabíja najrýchlejšie v mAh za minútu?
Náš tip
Máte vybitý telefón a len polhodinu času? S týmito smartfónmi žiadny problém

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+