MojAndroid

Tohtoročnú výstavu MWC 2019 máme úspešne za sebou. Aj tentokrát sme sa dočkali množstva zaujímavých predstavení a noviniek. Tie budú formovať trh s mobilnými technológiami v najbližšej, ale aj trošku vzdialenejšej budúcnosti. Toto sú ale tie najzaujímavejšie mobilné novinky, ktoré sme videli tento rok v Barcelone.

Samsung

Spoločnosť Samsung neusporiadala počas konferencie MWC 2019 žiadnu tlačovú konferenciu. Dôvodom bolo skoršie predstavenie noviniek radu Galaxy S10 v San Franciscu. Na stánku Samsungu sme ale okrem vlajkových lodí a skladateľného smartfónu Galaxy Fold mohli vidieť aj reálne pripojený smartfón Samsung Galaxy S10 5G. Okrem toho sme sa počas konferencie dočkali aj predstavenia dostupnejších modelov Galaxy A30 a A50.

Huawei

Ani spoločnosť Huawei nepredstavila v Barcelone svoju vlajkovú loď. Jej uvedenie je naplánované na 26. marca v Paríži, no to neznamená, že by zaháľala. Práve naopak, v Barcelone patrilo spoločnosti Huawei množstvo pozornosti. Vďačí za to skladateľnému smartfónu Huawei Mate X, ktorý bol predstavený priamo v Barcelone. Predávať sa začne až o niekoľko mesiacov a žiaden novinár ho nemohol reálne chytiť do ruky.

Telefón zaujme skutočne tenkým profilom, obrovskou batériou s kapacitou 4500 mAh a rýchlym 55W nabíjaním. Samozrejme, jeho najväčšou prednosťou je skladateľný displej. Ten sa skladá dovnútra, pričom telefón má na boku lištu. Tá slúži na jednoduchšie uchopenie, ale nachádza sa v nej napríklad aj fotoaparát.

Sony

Narozdiel od iných výrobcov, Sony ostáva verné tradícii a svoje vlajkové lode už spravidla predstavuje na veľkých európskych výstavách. Inak to nebolo ani tento rok, kedy sme sa dočkali hneď celého radu nových smartfónov. Ten je význačný najmä natiahnutým displejom s pomerom strán 21:9, ale aj zmeneným dizajnom a ďalšími novinkami.

Vlajková loď Sony Xperia 1 je doplnená o dostupnejšie zariadenia Xperia 10 a 10 Plus a aj najlacnejší model Sony Xperia L3. Telefóny prichádzajú s novým dizajnovým jazykom, pričom vlajková loď zaujme napríklad trojitým hlavným fotoaparátom či 4K displejom.

LG

Veľké novinky na výstave predstavila aj spoločnosť LG. Tá uviedla vlajkové lode z oboch svojich hlavných línií. Dočkali sme sa tak modelov LG G8 ThinQLG V50 ThinQ. G8 je klasickou vlajkovou loďou s vynikajúcim výkonom aj fotoaparátom. Model V50 ThinQ ponúka väčší displej aj batériu, špeciálny kryt s druhým displejom či dokonca podporu 5G sietí.

Nokia

Spoločnosť HMD Global už tradične vytasila v Barcelone svoje najväčšie zbrane pre prvý polrok tohto roku. Dočkali sme sa hneď štyroch nových smartfónov. Najdostupnejší model Nokia 1 Plus bol doplnený o aktualizované zariadenia strednej triedy Nokia 3.2 a Nokia 4.2. Najviac pozornosti však pútala novinka Nokia 9 PureView s piatimi fotoaparátmi na zadnej strane, ale aj avizovanou atraktívnou cenovkou.

HTC

Jeden z tradičných výrobcov smartfónov si do Barcelony nepriniesol žiadne nové smartfóny. Miesto toho sme sa dočkali celkom nového zariadenia – HTC 5G Hub. Ide o akési premostenie medzi inteligentnými reproduktormi s displejom a Wi-Fi routerom, samozrejme, s podporou 5G sietí.

Alcatel

Spoločnosť Alcatel pokračuje vo svojom ťažení a počas konferencie MWC 2019 predstavila dostupné zariadenia. Najdostupnejší smartfón Alcatel 1S je doplnený lepšie vybavený model Alcatel 3. Dočkali sme sa aj predstavenia dostupného, no zároveň veľkého tabletu Alcatel 3T 10 so stereo reproduktormi na prednej strane.

BlackBerry/TCL

Spoločnosť TCL stojí ako za smartfónmi a ostatnými zariadeniami značky Alcatel, tak aj za smartfónmi BlackBerry. V Barcelone sme síce úplne nové zariadenie s hardvérovou klávesnicou nevideli, no dočkali sme sa predstavenia nového farebného prevedenia obľúbeného modelu BlackBerry KEY2 Red Edition.

Spoločnosť TCL sa tiež vyjadrila k dvom najväčším aktuálnym trendom – 5G sieťam a skladateľným smartfónom. Na stánku značky Alcatel sme mohli vidieť prototyp telefónu s 5G pripojením, neďaleko bol zas vystavený prototyp zariadenia s ohybným displejom.

Ostatné novinky

Spoločnosť Xiaomi predstavila svoju vlajkovú loď Xiaomi Mi 9 ešte pred konferenciou MWC v Barcelone. Na výstavu si však priniesla zaujímavú novinku – Xiaomi Mi Mix 3 vo verzii so systémom Snapdragon 855 a podporou 5G sietí.

K tej sa vyjadrila ja spoločnosť OnePlus, ktorá aktívne pracuje na vlastnom 5G smartfóne. Veľa pozornosti pútalo aj zariadenie Nubia Alpha, ktoré je akýmsi hybridom medzi smartfónom s ohybným displejom a náramkom – z podoby smartfóna jednoducho spravíte náramok, ktorým obopnete svoje zápästie.

Vlastný skladací smartfón predstavila aj spoločnosť Energizer. Tá však pútala niečím celkom iným – priam groteskne hrubým smartfónom s batériou s kapacitou neuveriteľných 18 000 mAh.

Celkovo by sa dala výstava MWC 2019 charakterizovať dvomi ústrednými témami – skladateľné smartfóny a 5G. Práve v týchto dvoch oblastiach sa chcel predstaviť každý väčší, ale aj menší mobilný výrobca. V niektorých prípadoch sme sa dočkali prakticky kompletných riešení, ktoré vyzerajú byť pripravené na predaj. Iné zariadenia zasa pôsobili skôr ako koncept, ktorý naznačuje, čo sa výrobca chystá dosiahnuť v budúcnosti.

Hoci o 5G počúvame už niekoľko rokov, tentokrát boli novinky vybavené touto technológiou doslova hmatateľné. Živé demo ukážky s 5G sieťou boli na každom kroku, Wi-Fi sieť počas tlačovej konferencie Huawei bola tiež poháňaná touto technológiou. Aj preto je zrejmé, že nasadenie tejto siete je skutočne predo dvermi a práve výstava MWC 2019 v Barcelone nám ukázala, čo môžeme v tomto smere očakávať v najbližších 12 mesiacoch.

Za pozvanie na výstavu MWC 2019 ďakujeme spoločnosti Huawei.

3.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+