MojAndroid

Jedna z najväčších udalostí tohto roka pre Google a vývojárov Android aplikácií sa začne už o niekoľko dní, konkrétne 25. júna. Dvojdňový maratón prednášok týkajúcich sa nielen Androidu prinesie novinky, ktoré sme očakávali alebo o ktorých len tušíme, že by ich Google mohol predstaviť. Ktoré to sú, sme sa snažili zhrnúť v tomto článku.

Nová verzia Androidu

Google zvykne novú verziu svojho OS predstavovať dvakrát do roka. Prvá väčšia aktualizácia zvykne prísť v prvom polroku na Google I/O v sprievode Nexus tabletu, druhá naopak v druhom polroku na jeseň, kedy internetový gigant zvykne uviesť aj nový smartfón. Tento rok však bude pravdepodobne iný. Google predstaví novšiu verziu Androidu s číselným označením 4.5 alebo 5.0, ktorá by mala ponúknuť najmä vizuálne zmeny s novým dizajnovým jazykom Quantum Paper. Google by vďaka nemu mal zjednotiť dizajn všetkých svojich produktov, vrátane webu, mobilných a desktopových aplikácií. Zatiaľ nie je na 100% isté, či sa veľkého redizajnu na Google I/O skutočne dočkáme, a je možné, že zmeny v štýle Quantum Paper sa v natívnych aplikáciach udejú postupne. Každopádne, náhľad toho, ako by po novom mohli vyzerať aplikácie, sme sa dočkali už s únikom niekoľkých screenshotov.

DOPLNENÉ: Nové informácie naznačujú, že Google na Google I/O 2014 predstaví 64-bitový Android, ktorý vymení kompiler Dalvik za ART. Viac info tu –> Google na Google I/O 2014 predstaví 64-bitový Android

Náš tip
Google chce zmeniť a zjednotiť vzhľad aplikácií i služieb pomocou Quantum Paper

Android1

Google I/O bude aj o hodinkách a Androide Wear

Tohtoročná vývojárska konferencia sa bude niesť aj v znamení inteligentných hodiniek na ruku. Nielenže má Google nový operačný systém Android Wear, ktorý podrobnejšie predstaví práve na Google I/O, ale pripravuje aj uvedenie niekoľkých modelov hodiniek. Svoje kúsky už svetu ukázali spoločnosti Motorola a LG v podobe zariadení Moto 360 a LG G Watch. Tieto zažijú svoju premiéru práve na Google I/O 2014. Svoje vlastné hodinky s OS Android Wear však predstaví pravdepodobne aj Samsung a je možné, že oznámení budú aj ďalší hardvéroví partneri. Účastníci Google I/O sa tento rok môžu tešiť aj na darček – nové hodinky LG G Watch.

Náš tip
LG G Watch budú rozdávať na Google I/O, poznáme už aj ich špecifikácie

Náš tip
Android Wear: Všetko o operačnom systéme pre hodinky

Moto 360, Motorola, inteligentné hodinky,

Google Fit pre športovo založených

Google tento rok musí dobiehať konkurenciu na poli fitnes aplikácií. Apple na WWDC predstavil Health hub s vlastným SDK dostupným už aj pre používateľov a ako sa podľa posledných správ ukazuje, Google je na rade. Už o niekoľko dní tak predstaví vlastnú aplikáciu Google Fit, ktorá má združovať informácie z rôznych fitnes aplikácií. Tá bude monitorovať vaše zdravie a telesnú aktivitu aj pomocou inteligentných hodiniek a príslušenstva, pričom očakávame predstavenie samostatnej aplikácie pre smartfóny a tablety. Google Fit by malo byť súčasťou systému Android Wear, ktorý je určený pre rôzne nositeľné zariadenia.

goolge-fit

OS Android aj pre automobily

Ešte koncom mája sa objavili prvé správy o tom, že Google pripravuje verziu Androidu aj pre automobily, ktorá by mala niesť označenie Google Auto Link. Táto mala vzniknúť zo spolupráce  Open Automotive aliancie, ktorá pozostáva zo spoločností Google, Audi, General Motors, Honda, Hyundai a NVIDIA. Android by v automobiloch mal uľahčiť ovládanie smartfónu a pomôcť tak zvýšiť bezpečnosť na cestách. Neponúkne plnú funkcionalitu Androidu, ktorý poznáme zo smartfónov a tabletov, no umožní napríklad vykonávať telefónne hovory, sledovať Google mapy, posielať správy a počúvať hudbu. Viac podrobností sa dozviete v článku.

Náš tip
Takto by mohol vyzerať Android v automobiloch, systém vám správy prečíta

Žiadny Nexus smartfón ani tablet

Na tohtoročnej vývojárskej konferencii sa pravdepodobne nedočkáme žiadneho tabletu ani smartfónu. Na internete sa síce objavili špekulácie o tom, že Google by mohol predstaviť Nexus 8, veľké nádeje im však neprikladáme. V takomto čase sa zvyknú objavovať už podrobné informácie o hardvérovej špecifikácií, zatiaľ sme sa však dočkali len správ o 8,9 palcovom Nexus tablete spoločnosti HTC, ktorý má prísť až koncom roka. Smartfón predstaví Google tiež v tomto období.

Náš tip
Toto je HTC Volantis. Nový Nexus tablet s 8,9″ displejom

nexus volantis2

Android Home

Google bude tento rok pokračovať vo svojom úsilí znovu oživiť projekt Android Home, ktorý najnovšie podporia aj nedávno uzatvorené akvizície spoločností Nest a Dropcam. Čo presne však Google predstaví, nevieme v tejto chvíli povedať.

Náš tip
Google kúpil Dropcam za $555 miliónov, vylepší produkty Nest

Ďalšie novinky ohľadom Google Glass a projekte Ara

Na Google I/O by mohli zaznieť aj novinky ohľadom ambiciózneho projektu modulárneho smartfónu Ara. Na udalosti Googlu by nemuseli chýbať ani okuliare Google Glass, ktorých uvedenie do predaja však zatiaľ neočakávame. To sa udeje pravdepodobne až začiatkom budúceho roka.

DOPLNENÉ: Google začal s predajom Google Glass vo Veľkej Británii.

Náš tip
Všetko o projekte Ara

Tešíte sa na Google I/O a novinky, ktoré prinesie? Dajte nám vedieť v komentároch, na ktoré z vyššie spomínaných noviniek sa tešíte najviac.

23.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+