MojAndroid

Problémy s vypadávajúcim internetom väčšina z nás pozná až príliš dobre. Najmä vo väčších domoch či bytoch ide o každodenné trápenie. Wi-Fi signál však môžete značne zlepšiť pomocou systému Mesh.

Spôsoby, ako rozšíriť Wi-Fi

Na rozšírenie Wi-Fi signálu môžete využiť takzvaný repeater. Ide o staršiu metódu, ktorá signál z hlavného routera preposiela ďalej na rovnakom pásme. Repeater však môže mať problém dostať signál cez hrubšie steny a jeho kvalita tak vo vzdialených častiach obydlia klesá.

Podobný, ale o čosi novší nástroj na zlepšenie signálu je extender. Na rozdiel od repeatera však využíva viac pásiem. Poskytuje tak kvalitnejší signál, ale aj tento spôsob má svoje úskalia. S narastajúcou vzdialenosťou sa zvyšuje šanca výpadkov.

Pomôcť si môžete pripojením sekundárneho routera, čím vytvoríte Network extender. Ten je však tiež limitovaný len na určitú plochu. Najlepší spôsob, ako rozšíriť Wi-Fi, je Mesh systém.

Tip: Kvalitný router vám zabezpečí lepšie pokrytie. Pre vyššiu rýchlosť a nižšiu odozvu odporúčame Internet na doma. Neobmedzujte sa a vyberte si variant, ktorý spĺňa vaše potreby.

Zdroj: Unsplash.com

Čo je to Wi-Fi mesh?

Systém Mesh patrí k novším systémom, ktorý umožňuje pokrytie veľkého priestoru jednou Wi-Fi sieťou. Funguje na princípe prepojenia viacerých routerov, ktoré medzi sebou komunikujú. Zároveň sa môžete ku ktorémukoľvek z nich pripojiť cez kábel. Najväčšou výhodou tohto systému je však zabezpečenie kompletného pokrytia rozsiahlejších plôch silným signálom.

Výhody Mesh systému

Okrem domácností ocenia toto vylepšenie bezdrôtovej siete aj firmy. Ak totiž vypadne jeden z bodov, ostatné jednotky fungujú naďalej normálne. Zariadenie si automaticky vyberá najlepší spôsob šírenia signálu. Vďaka tomu máte k dispozícii silný signál aj ďalej od hlavného routera. Je taký kvalitný, že dokonca môže úplne nahradiť káblové pripojenie.

Zdroj: Unsplash.com

Na čo si dať pozor

Mesh systémy nie sú vzájomne kompatibilné. Ak teda máte zariadenia od viacerých výrobcov (napríklad TP-Link a D-Link), nebudú môcť spolu komunikovať. Vyberte si jedného výrobcu a vytvorte si Mesh systém, ktorý bude pozostávať výhradne z jeho zariadení.

Pokiaľ k routeru pripájate USB zariadenia, s Wi-Fi mesh to už nespravíte. Neporadí si ani s tlačiarňou či iným hardwarom. Nepodporuje ani ďalší software. Budete si musieť vystačiť s tým od výrobcu.

Oplatí sa vám Mesh systém?

Ak bývate vo veľkom dome, určite by ste tento systém mali prinajmenšom zvážiť. Rovnako je vhodný aj pre tých, ktorí majú problém s výpadkami či s nižším signálom a obmedzuje ich to.

Wi-Fi mesh je účinné riešenie kvality signálu, ktorého jedinou nevýhodou je vyššia cena. Po jeho jednoduchej inštalácii však už nebudete musieť trpieť náhodné výpadky siete. Poskytne vám maximálne pokrytie aj na rozľahlých plochách s mnohými prekážkami.

3.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+