MojAndroid

V dnešnej časti “Čo je Android” si v krátkosti ukážeme, ako na svojom smartfóne alebo tablete s týmto OS jednoducho nastaviť internet, obmedziť dátovú prevádzku, prípadne ho zdieľať s inými zariadeniami.

Nastavenie mobilného internetu:

Nastavenie mobilného internetu vo vašom zariadení s OS Android prebehne vo väčšine prípadov automaticky. V závislosti od toho, ktorého operátora služby využívate, sa automaticky nastaví názov APN, prípadne iné potrebné položky. Ak sa tak nestane, môžete stále využiť manuálne zadanie  údajov v Nastaveniach->Mobilné dáta->Názvy prístupových bodov, kde pridáte nový APN.

 

V nasledovnej tabuľke nájdete nastavenia pre jednotlivých operátorov:

Nastavenie Telekom Orange O2
Názov Telekom Internet  Orange Internet  o2internet
Názov prístupového bodu (APN) internet internet  o2internet
Server proxy Nenastavené Nenastavené  Nenastavené
Port Nenastavené Nenastavené  Nenastavené
Meno a heslo Nenastavené  Nenastavené  Nenastavené
 Server Nenastavené  Nenastavené  Nenastavené
MMSC Nenastavené Nenastavené  Nenastavené
Proxy pre MMS Nenastavené  Nenastavené  Nenastavené
Port MMS Nenastavené  Nenastavené  Nenastavené
Protokol MMS  WAP 2.0  WAP 2.0   WAP 2.0
MCC  231 231  231
MNC 02 01  02
Typ overovania  Nenastavené Nenastavené  Nenastavené
Typ APN  default,hipri  default,hipri  default

* Nastavenie mobilného operátora O2 a Tesco Mobile sú totožné. 

Po manuálnom zadaní vyššie uvedených údajov stačí nový APN uložiť. Posledným krokom je aktivácia mobilných dát, ktoré zapnete v nastaveniach Androidu. Nezabudnite, že prenesené dáta sa spoplatňujú podľa platného cenníka vášho operátora. Ak nemáte zakúpený žiadny dátový balíček, odporúčame primárne využívať pripojenie prostredníctvom domácej WiFi siete s neobmedzeným pripojením do internetu.

Nastavenie dátového obmedzenia:

Android od verzie 4.0 Ice Cream Sandwich natívne podporuje monitorovanie dátovej prevádzky a možnosť obmedziť ju na stanovené množstvo dát. To využijete najmä vtedy, ak je váš mobilný internet dátovo obmedzený a nechcete zbytočne preplácať za dáta prenesené nad rámec zakúpeného balíka. Nastavenie je veľmi jednoduché.  Stačí ak v nastaveniach Androidu vyhľadáte položku “Využitie dát“, ktorá sa môže v závislosti od výrobcu nachádzať priamo v hlavnom menu nastavení, alebo v nastaveniach “Bezdrôtového pripojenia a siete“. Zapnite “Nastavenie dátového limitu mobilných sietí” a “Cyklus počítania dát” podľa toho, kedy sa začína vaše účtovacie obdobie. Pomocou posuvníkov na grafe si môžete jednoducho nastaviť upozornenie na blížiace sa prekročenie dátového limitu (žltá farba) alebo limit, pri ktorom sa automaticky vypnú dátové prenosy cez mobilnú sieť. Upozorňujeme, že umiestnenie alebo názvy týchto nastavení sa môžu pri rôznych výrobcoch mierne odlišovať.

 

Ak sa nechcete spoliehať na vstavaný merač, môžete využiť napríklad rôzne aplikácie, dostupné priamo na oficiálnom obchode Google Play. Jednou z tých lepších, ktorá stojí za vyskúšanie je aj aplikácia 3G Watchdog.

Zdieľanie internetu (WiFi hotspot):

Svoj mobilný internet môžete jednoducho zdieľať prostredníctvom WiFi siete telefónu alebo tabletu. Funkciu s názvom WiFi hotspot zapnete v nastaveniach zariadenia. Odporúčame zvoliť zabezpečenie WPA2, pri ktorom zadáte aj prístupové heslo do siete. O spustení WiFi hotspotu ste následne informovaní prostredníctvom ikonky v hornej notifikačnej lište. Viac info nájdete aj tu => Android začiatočník: Android WiFi tethering – použite váš smartfón ako internetový modem (7.časť).

 

26.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+