MojAndroid

Nakupovanie z online obchodov mimo Európskej únie bolo dlhé roky výhodné. Už pred rokmi však došlo zvýšeniu ciel a teraz podľa portálu Teraz.sk Európska komisia (EK) plánuje zaviesť clo na mnohé tovary do 150 eur. V stredu to oznámil eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Dôvod cla na tovar do 150 eur? Podvodníci

Európska komisia v stredu navrhla reformu colných pravidiel EÚ, ktorá počíta s vytvorením spoločného úradu a dátového systému, ktorý by mal nahradiť colnú infraštruktúru v členských štátoch. Takéto jednotné dátové centrum by mohlo členským krajinám znížiť náklady až o 2 miliardy eur. Horšou správou je, že súčasťou návrhu je aj zavedenie ciel pre lacný tovar s cenou do 150 eur.

europska unia
Európska únia | Zdroj: Pexels.com

Ten bol doteraz od cla oslobodený. Podľa Európskej komisie túto výhodu často zneužívali podvodníci, ktorí v prípade až  65 % zásielok uvádzali nižšiu cenu, aby sa vyhli plateniu ciel. Podľa Gentiloniho zvýšenie ciel na tovar s hodnotou do 150 eur by zákazníci nemali výraznejšie pocítiť, pretože nákupné platformy sú už teraz veľmi dobre pripravené zahrnúť ho do svojich služieb.

Opatrenie by malo podľa jeho slov priniesť do rozpočtu EÚ približne jednu miliardu eur ročne. Reforma tiež zníži podnikom byrokraciu a náklady na dodržiavanie predpisov. Občanom EÚ prinesie väčšiu transparentnosť a colným orgánom umožní zaviesť jednoduchšie postupy.  Samozrejme musia návrh najskôr schváliť členské krajiny a Európsky parlament.

Ak sa tak stane, tak by jednotné dátové centrum pre zásielky z internetových obchodov malo začať fungovať od roku 2028. Ostatní dovozcovia ho budú môcť dobrovoľne začať využívať v roku 2032. Povinným by sa malo jeho využívanie stať v roku 2038.

Náš tip
Smart Roadshow na školách: Takto to vyzeralo na SOŠ Modrý Kameň | FOTOgaléria

 

20.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+