MojAndroid

Obchod Google Play je stále najbezpečnejším spôsobom, ako inštalovať aplikácie do vášho Android telefónu. Raz za čas sa však aj tu objavia také, ktoré vám chcú uškodiť. Stalo sa to aj teraz. Portál Itsecurityguru informoval, že obsahovali malvér s názvom Clicker a boli stiahnuté viac ako 20 miliónov krát.

16 aplikácií a 20 miliónov stiahnutí

Konkrétne išlo o 16 nebezpečných aplikácií, v ktorých bol nájdený tento typ malvéru. Vložený bol do aplikácií, ktoré sa navonok tvárili ako bežné a hlavne bezproblémové. Boli to najmä rôzne čítačky QR kódov, baterky, foto aplikácie či task manažéry.

Zabezpečenie obchodu Google Play prelomené nebolo. V ňom boli aplikácie naozaj čisté a neobsahovali žiadny škodlivý kód. Ten si do nich nainštaloval neskôr samotný používateľ. Ako? Veľmi jednoducho. Aplikácie ho totiž po inštalácii z obchodu vyzvali, aby ich aktualizoval, čím do nich stiahol aj spomínaný vírus.

A čo tento malvér vlastné dokáže? Napríklad prechádzať internetové stránky na pozadí bez toho, aby o tom používateľ vedel. Dokáže generovať zisk z reklamných podvodov, najmä vo forme falošných kliknutí. Táto práca na pozadí môže mať aj ďalší negatívny dopad pre používateľa – slabšiu výdrž batérie smartfónu, zníženie výkonu či navýšenie poplatkov za mobilné dáta (ak nemá neobmedzený dátový paušál).

Malvér Clicker dokáže narobiť veľké problémy

Malvér je navrhnutý natoľko inteligentne, že sa spúšťa len v čase, kedy používateľ smartfón nepoužíva. Zabraňuje tak tomu, aby si niečo všimol. Zároveň platí, že sa nespustí ihneď po inštalácii, pretože by ihneď vzbudil podozrenie. Používateľ by aplikáciu odinštaloval, pretože by tušil, že za neštandardné správanie môže práve ona.

Zdroj konkrétne aplikácie či linky na ne neuvádza. Ak registrujete náhle zvýšenie spotreby vášho telefónu či iné neštandardné správanie, mali by ste sa zamerať práve na naposledy inštalované aplikácie a skontrolovať, či sú všetky v poriadku. Z obchodu Google Play by malo byť konkrétne týchto 16 škodlivých aplikácií už vymazaných.

Náš tip
Čo týždeň dal: Prehľad najdôležitejších technologických noviniek (43/2022)
29.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+