MojAndroid

Niet pochýb o tom, že internet sa stal významným pracovným nástrojom, mnohí ho naplno využívame pri svojej profesii a veľmi nám uľahčuje naše každodenné pracovné povinnosti. Jeho potenciál však ešte ani zďaleka nie je vyčerpaný a v budúcnosti sa pravdepodobne stane jedným z najdôležitejších hnacích motorov celosvetovej ekonomiky. Bude to éra tzv. Internetu všetkého, ktorú predpovedá spoločnosť Cisco vo svojej štúdii.

Internet všetkého 1

Štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 7 500 biznis lídrov z 12 krajín – ktoré sú zodpovedné za takmer 70 percent celosvetového hrubého domáceho produktu – zhotovila spoločnosť Cisco Consulting Services Research & Economics Practice. Na návrhu dotazníka sa podieľala aj inštitúcia MIT Center for Digital Business. Štúdia vychádza z prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Cisco začiatkom tohto roka.

Výsledky tejto štúdie poukazujú na to, že spoločnosti môžu vďaka prepojeniu medzi vecami, dátami, procesmi a ľuďmi fungovať efektívnejšie, vytvárať nové skúsenosti pre zákazníkov a generovať väčšie zisky, ktoré sa majú vyšplhať až do výšky 613 miliárd dolárov v roku 2013. Toto prepojenie sa má stať základom Internetu všetkého (Internet of Everything), čo je vlastne sieťové prepojenie ľudí, procesov, dát, vecí a pridanej hodnoty, ktorá je daná pripojením „všetkého“ do siete. Internet všetkého je teda kombinácia niekoľkých technologických trendov, ktoré menia biznis, vrátane Internetu vecí (Internet of Things), zvýšenej mobility, nástupu cloud computingu a čoraz dôležitejšieho významu Big Data.

Internet všetkého 3

Michael Ganser, senior vice president pre Cisco Central Europe, v tejto súvislosti uviedol, že prieskum je dôkazom toho, že svet vstupuje do ďalšej éry internetu, kedy bude pre spoločnosti z hľadiska konkurenciechopnosti nesmierne dôležité pochopiť Internet všetkého, prispôsobiť sa mu a vhodne ho využiť na spájanie s partnermi a zákazníkmi. Ako ďalej dodal: „Vo výrobe sa stretneme s čoraz väčším počtom inteligentných tovární s automatizovanými systémami, robotmi a senzormi, ktoré monitorujú spotrebu energie, zásobovací reťazec a kvalitu. V strednej Európe sa s takýmito spoločnosťami môžeme stretnúť už dnes. Patria sem výrobcovia automobilov alebo poskytovatelia logistických služieb“.

Internet všetkého 2

Z Internetu všetkého budú mať osoh spoločnosti na celom svete, ale v aktuálnom roku 2013 budú z neho najviac profitovať firmy v Spojených štátoch amerických, Číne a Nemecku. USA si pritom uchmatnú najväčší kus koláča, keďže vďaka Internetu všetkého získajú hodnotu vo výške 253 miliárd dolárov. Čína a Nemecko ich budú nasledovať s výrazným odstupom a ziskom 76,9, resp. 54,4 miliárd dolárov. Čo sa týka samotných odvetví priemyslu, najväčší prínos z Internetu všetkého budú mať odvetvia zásobovacieho reťazca (158,7 miliardy dolárov) a customer experience (145,2 miliardy dolárov). Výrazný prospech z neho však budú mať aj poskytovatelia služieb, výrobcovia a samozrejme, technologické a telekomunikačné spoločnosti.

Zdroj: Tlačová správa Cisco

9.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+