MojAndroid

Bezpečnosť mobilných zariadení je prioritou pre pozitívny vzťah medzi zákazníkom a samotným výrobcom smartfónov. Tento fakt pravdepodobne nezvážili niektorí čínski výrobcovia pri výbere svojich partnerov a výsledkom sú milióny smartfónov, ktoré zdieľajú citlivé používateľské údaje pomocou špeciálneho softvéru. Na túto udalosť upozorňovali média ešte minulý rok, avšak zdá sa, že sledovanie citlivých dát na niektorých čínskych smartfónoch stále prebieha.

Huawei sa dištancoval od obvinení zo sledovania či odosielania dát

Náš tip
Smartfóny Google Pixel a Nexus získavajú júlové bezpečnostné opravy

Spyware bol objavený na telefónoch značiek ZTE, BLU Products a okrem iného aj Huawei. Čínska spoločnosť Huawei však toto tvrdenie poprela. Huawei dodáva, že spoločnosť Adups, ktorá vystupovala v mediálnych informáciách spred roka, nie je ich partnerom.

Jeden z výskumných pracovníkov oznámil pre médiá, že škodlivý softvér má pokrytie na viac ako 700 miliónov telefónov so systémom Android. To, čo daný softvér robí, je sledovanie SMS, GPS polohy, zoznamov kontaktov a protokolov hovorov. Podľa dostupných informácií sa predpokladalo, že škodlivý spyware sa po medializácii zmiernil, ale stále dostáva určitú dávku informácií. Ide pritom o jednoduchú a na pohľad neškodnú aktualizáciu. Tvorca môže následne nielen získavať a zneužívať informácie zo smartfónu, ale aj odosielať škodlivý kód zo vzdialených zariadení.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 4 z roku 2014 dostáva júlovú bezpečnostnú aktualizáciu

Nebolo to po prvýkrát, čo sa takto škodlivý softvér objavil v rámci niektorých výrobcov Android smartfónov. Aj napriek snahe o odstránenie sme stále svedkami situácie, kde čínske spoločnosti BLU Products, Cubot a ďalšie značky fungujú bez zmeny zabezpečenia používateľských údajov aj v súčasnosti.

Zdroj: androidcommunity

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
28.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+