MojAndroid

Nie vždy je na prvom mieste pri kúpe telefónu alebo tabletu myšlienka, ako vlastne môj vysnívaný model vznikol a kto ho vytvoril a navrhol. Táto myšlienka je pre mnohých čínskych výrobcov rovnako nepodstatná, ako pre väčšinu budúcich kupujúcich. Dôležitý je dizajn a funkcie, ktoré predávajú. A keď sa dobre predáva Samsung, môžu predsa z toho vyťažiť  aj iné telefóny neznámej značky a neznámeho výrobcu.

Náš tip
Reklamácia pokazených telefónov a časté finty našich predajcov (1.časť) | TÉMA

Za posledné roky sa vynorilo množstvo prípadov, kedy práve čínsky výrobcovia neberú ohľad na už vypovedané slovo patent. No, je to vôbec dôležité? Čo to vlastne znamená? Pri mobilných telefónoch strašne veľa, pretože ak sú telefón, jeho vnútro alebo jeho komponenty patentované, znamená to, že jeho tvorca si ho natoľko cení, že ho ochraňuje. A to buď lokálne (národne), európsky alebo medzinárodne. Za posledné obdobie sa vynorilo množstvo patentových sporov, asi najviac známy a stále sa obnovujúci je spojený s dvojicou Samsung a Apple. Osobne však pre reálny dopad predaja čínskych telefónov rád spomínam iný prípad, a to čínskeho výrobcu Xiaomi.

Xiaomi Mi5 Recenzia-3_výsledok

Xiaomi, ako jeden z najväčších výrobcov na čínskom trhu mal spor so švédskou firmou Ericsson. Švédi totiž tvrdili, že Xiaomi porušuje osem ich patentových práv, ktoré mali registrované a podarilo sa im v roku 2014 dočasne zakázať predaj telefónov v celej Indii. A zákaz predaja v Indii, ako krajine, kde je obrovský kúpny potenciál bolí. Na dosiahnutie zákazu v konkrétnej krajine musí daný majiteľ patentu, v tomto prípade napríklad Ericsson mať patent buď medzinárodne alebo lokálne prihlásený, teda pre Indiu museli mať vykonanú registráciu svojich patentových práv.

Náš tip
https://www.mojandroid.sk/operatori-zmluva-o-pozicke/

Obdobe to funguje aj v prípade Slovenskej republiky, ak by napríklad začal slovenský výrobca predávať vlastný mobilný telefón a registráciu patentových práv k nemu vykoná iba na území Slovenskej republiky, môže čínsky výrobca patent skopírovať a začať predávať v Číne a to bez toho, aby za to bol postihnutý alebo si z tohto robil ťažkú hlavu. Viacerí menej známi čínsky výrobcovia to robia spôsobom, že odkopírujú na výstave už uvedený produkt a doma v Číne ho začnú vyrábať a predávať. Tým nie je možnosť ich postihnúť, a pre tento prípad je jediná ochrana, a tou je registrácia patentu aj v samotnej Číne.

V tomto smere je veľmi známi prípad amerického Fordu F-150, ktorý celý bol skopírovaný čínskym JAC Motoros a vznikla nápadná podoba s americkým vzorom. Ford na to však myslel už dopredu a nechal si zaregistrovať patenty aj v Číne a podarilo sa mu nakoniec zakázať výrobu aj predaj zo strany JAC Motors. Paradoxne miestne čínske úrady sú pri posudzovaní kopírovania s tam registrovanými patentami nekompromisné a dávajú za pravdu cudzím spoločnostiam na úkor tých vlastných. Bez predošlej registrácie patentu v Číne by však bola situácia presne opačná.

JAC Ford F-150

Zaujímavo však vyznieva pri tomto všetkom aj štatistika. Pre porovnanie, medzi najväčšími registrátormi patentov nenájdeme giganty ako je Samsung alebo Apple. Na čele totiž stoja firmy z ďalekého východu ZTE alebo Huawei. Ak by sme sa pozreli na počty patentov, pohybujú sa v tisícoch. Napríklad Huawei ročne podá žiadosti na registráciu približne necelých 2 000 patentov. Čo je šialené číslo a svedčí o tom, že aj čínske firmy sa postupne menia a snažia sa prispôsobovať trhu tiež v oblasti vlastných patentov a teda aj vlastného vývoja. Ten by mal v dohľadnej dobe prekonať všetky ostatné krajiny, vrátane USA.

Huawei_Mate_S_recenzia-11

A aká je situácia u nás? Väčšina prípadov, ktoré sa riešia kvôli porušovaniu patentov nastane v okamihu, keď sa na trh dostane telefón, ktorý buď svojim dizajnom, prvkami ovládania alebo technológiou vo vnútri poruší existujúci patent. Potom je to iba na zastúpení tohto výrobcu či zasiahne a ako. Samozrejme, na to aby napríklad Samsung zabránil predaju kópie svojej Galaxy S7, musí mať patenty na jej ochranu registrované buď pre každú krajinu kde sa predáva osobitne alebo čo je v tomto prípad lacnejšie, využívať európske patentové registrácie, prípadne tie svetové.

Ak je ochrana úspešná, nasleduje zákaz predaja a následne snaha dosiahnuť náhradu spôsobenej škody. Tá sa však voči čínskym neznámym firmám uplatňuje veľmi ťažko. Ak už náhodou kúpite telefón, ktorým boli porušené patenty iného výrobcu, pre konečného užívateľa to nemá v zásade žiadny dopad. Celý spor sa totiž odohráva medzi výrobcami a tam aj končí. Problém však môže nastať so servisom a kúpou náhradných dielov v okamihu, keď sa takýto výrobok zakáže predávať. Potom je zrejme jedinou možnosťou obrátiť sa na predajcu, kde bol kúpený s požiadavkou na plnú refundáciu kúpnej ceny.

10.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+