MojAndroid

Obchod Google Play sa za 8 rokov svojej existencie stal najrozšírenejším obchodom mobilných aplikácií na svete. Vďačí za to masívnemu rozšíreniu systému Android, ktorý je dnes na vyše 80 % predávaných smartfónoch. Spoločnosť Google dokonca nedávno oznámila, že od roku 2012 vyplatila 80 miliárd dolárov vývojárom v obchode Google Play. Podľa portálu TheVerge by ale Google Play mala čoskoro pribudnúť konkurencia v podobe spoločného obchodu popredných čínskych výrobcov.

Obchod vytvoria výrobcovia 40 % predaných smartfónov

Čínski výrobcovia smartfónov Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo sa spojili do aliancie Global Developer Service Alliance (GDSA). Tá si dáva za cieľ vytvoriť obchod s mobilnými aplikáciami, ktorý bude môcť súperiť s dominantným postavením Google Play. Mal by byť dostupný minimálne v 9 krajinách, vrátane Indie, Indonézie, Ruska a Malajzie. Všetci štyria výrobcovia majú na svedomí 40 % celosvetovo predaných smartfónov.

Je dôvodom kauza Huawei vs USA?

Nápad vytvoriť spoločný obchod je pravdepodobne reakciou na kauzu Huawei vs USA. Americké ministerstvo obchodu minulý rok zakázalo predaj amerických technológií čínskej spoločnosti Huawei. Kvôli nemu prišla jej vlajková loď Huawei Mate 30 Pro na trh bez Google aplikácií a obchodu Google Play. Výrobca ho musel nahradiť vlastným obchodom App Gallery, ktorý ale nemá veľkú podporu developerov. Podobný osud by mohol v budúcnosti postihnúť aj iných čínskych výrobcov. Spoločnosť Xiaomi sa ale pre portál AndroidAuthority ohradila voči tvrdeniu, že zámerom je vytvoriť konkurenciu Google Play. Oficiálnym dôvodom je zjednodušiť developerom viacnásobné publikovanie aplikácií na samostatné obchody, ktoré už čínski výrobcovia prevádzkujú.

Náš tip
Patent Samsungu ukazuje smartfón s trojitým displejom v štýle PSP
7.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+