MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé z produktov, ktoré sa u nás predávajú, sa vyrábajú v Číne a iných ázijských krajinách. V závislosti od toho, o aký produkt ide, sa mení aj náš postoj. Kým niekde opovrhujeme nosom, inde sme si na čínske značky už zvykli. Ako je to so smartfónmi?

Náš tip
Xiaomi potvrdilo dátum predstavenia Xiaomi Mi 6. Poznáme ceny oboch verzií!

Nízka cena je lákavá

Ako obyčajne, aj vo svete technológií platí, že čínske zariadenia sú spravidla lacnejšie ako konkurencia. Vo väčšine prípadov to môžeme tvrdiť aj po započítaní dani a cla, a tak stále mnohí slovenskí používatelia siahajú po zariadeniach z Ázie. Tieto majú často najnižšiu cenu, ale aj najhoršiu podporu u nás.

Potom sú tu čínski výrobcovia, ktorí svoje zariadenia oficiálne predávajú všade po svete. Huawei a Lenovo sú dobrí reprezentanti kategórie čínskych výrobcov, ktorí sa prispôsobili globálnemu trhu. Pri postupnom prenikaní Android smartfónov na náš Huawei skôr ponúkal dostupné zariadenia určené pre nenáročných používateľov. S dozrievajúcim trhom ale prišli aj nové, oveľa výkonnejšie zariadenia, ktoré konkurujú tým najlepším na trhu.

Podobne, aj keď možno v zrýchlenej verzii, je to aj v prípade spoločnosti Lenovo. Tá prišla na náš trh o dosť neskôr, no už predtým si Slováci s obľubou kupovali Lenovo smartfóny zo zahraničnej distribúcie.

Nie je Číňan ako Číňan

Hoci aj vyššie spomenuté spoločnosti patria medzi čínskych výrobcov, od množstva iných ich delí niekoľko zásadných rozdielov. Tým najväčším je oficiálna distribúcia na Slovensku. Vďaka tomu sa používateľ nemusí báť, že by telefón nefungoval so slovenskými sieťami a získa aj oveľa lepšiu podporu.

Potom je tu ale kategória čínskych výrobcov, ktorí svoje produkty predávajú najmä v Ázii a slovenskí používatelia si ich kupujú bez oficiálnej distribúcie. Sem sa radia spoločnosti ako Xiaomi, Meizu, Vernee a mnohí ďalší. Tie populárnejšie modely si už u nás našli svojich distribútorov, ktorí ponúkajú aj servis a dodatočné služby, no stále nejde o oficiálnu distribúciu. Mnohým používateľom to ale neprekáža a v snahe získať čo najlepšie zariadenie v danej cenovej kategórii často neváhajú a zaobstarajú si podobný čínsky model.

Nás ale zaujíma, ako sa k celej problematike staviate vy. Obľubujete čínske zariadenia? Neprekážajú vám modely zo zahraničnej distribúcie, alebo sa upriamujete iba na tie, ktoré u nás ponúkajú všetky ponákupné služby? Zmenil sa váš pohľad na spoločnosti ako Lenovo či Huawei, ktoré prešli vývojom na našom trhu? Ak áno, tak ako? Dajte nám v diskusii vedieť, aký je váš názor na čínske zariadenia!

16.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+