MojAndroid

Spoločnosť Apple sa už niekoľkokrát súdila o patenty na svoje zariadenia a značky, ktoré teraz patria medzi tie najznámejšie na svete. To platí aj o smartfónoch iPhone, no na tento názov nemá Apple výsostné práva. Podľa rozhodnutia pekingského súdu môže rovnaký názov pre svoje produkty používať aj spoločnosť Xintong Tiandi Technology, ktorá vyrába kožené doplnky, ako napríklad peňaženky či obaly na telefóny. Mnohé z ich produktov nesú označenie IPHONE.

HTC_One_M7_vs__iPhone_6

Súdny spor sa pritom ťahal už od roku 2012. Súd najskôr zamietol sťažnosť Apple. Spoločnosť sa ale odvolala, no súd odvolanie zamietol s tým, že čínsky výrobca môže naďalej predávať svoje zariadenia s týmto názvom. Celá situácia je síce veľmi zaujímavá, no zároveň aj logická. Spoločnosť Apple požiadala o pridelenie patentových práv k názvu IPHONE už v roku 2002, no patent bol udelený až v roku 2013 pod kategóriou 9 – elektrické a vedecké zariadenia. Už v roku 2007 ale spoločnosť Xintong Tiandi požiadala o rovnaký patent v kategórii 18 – kožené výrobky. Čínskej spoločnosti bol patent pridelený už v roku 2010.

Náš tip
Apple zmenšuje, svetu ukázal 4-palcový iPhone SE a menší iPad Pro

Pádnym argumentom čínskych autorít bol fakt, že v čase, keď bol čínskej spoločnosti udelený patent, neboli ešte smartfóny od amerického výrobcu v Číne také prominentné. Apple tu začal svoje telefóny predávať iba v roku 2009 a výrobca nevedel dokázať, že v tom čase sa v Číne pojem IPHONE spájal práve so smartfónmi. Spoločnosť Xintong Tiandi sa k celej situácii postavila zodpovedne a uvádza, že v budúcnosti chce spolupracovať so spoločnosť Apple, aby medzi používateľmi ešte viac upevnili povedomie o značke, akou iPhone bez pochýb je. Ide tak o zaujímavú situáciu, ktorej výsledok možno nie je po vôli americkému magnátovi, no napriek tomu dáva zmysel a Apple sa bude musieť zmieriť s tým, že každý súdny spor jednoducho vyhrať nemôže.

Zdroj: Quartz via The Verge

6.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+