MojAndroid

Čína je jednou z najväčších svetových ekonomík a obrovským trhom, pričom prakticky celý svet zásobuje svojimi výrobkami. Na domácej scéne sa však chce zbaviť závislosti na amerických spoločnostiach, minimálne čo sa týka operačných systémov. Jedným z krokov na naplnenie tohto cieľa je aj vytvorenie vlastného operačného systému, ktorým by krajina konkurovala Microsoftu, Apple a Googlu. S informáciou prišla tamojšia tlačová agentúra Xinhua.

Na tento účel bola v Číne založená oficiálna vývojárska aliancia, ktorá začala svoju činnosť v marci tohto roka a už v októbri má byť čínsky operačný systém dostupný pre počítače. V tomto termíne má fungovať dokonca aj obchod s aplikáciami. Dlhodobým cieľom je v horizonte jedného až dvoch rokov nahradiť konkurenčné operačné systémy týmto domácim a ponúknuť v ňom obdobné plnohodnotné možnosti. Tým sa však plány nekončia, aliancia sa chce zamerať aj na mobilnú oblasť a vyvinúť mobilný operačný systém, ktorý by mal v Číne nahradiť tie súčasné do troch až piatich rokov.

V krajine zároveň silnie odpor oficiálnych miest voči operačným systémom zo západných krajín. Na jar Čína zakázala používanie Windows 8 v štátnych úradoch a zároveň začala proti Microsoftu vyšetrovanie na základe podozrenia zo zneužívania monopolného postavenia. Na margo Androidu sa zase Číňania vyjadrili, že dal Googlu príliš veľkú kontrolu nad čínskym mobilným trhom.

Zdroj: phonearena.com

26.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+