MojAndroid

Ako na horskej dráhe. Tak sa vyvíjajú vzťahy medzi Čínou a USA, najmä pokiaľ ide o tamojšie spoločnosti, ktoré zatiaľ má na muške najmä USA. Čína však nechce zaháľať a ostať iba ako obeť. A preto sa údajne pripravuje vyšetrovanie dominantného postavenia spoločnosti Google.

Google potlačuje konkurenciu

Čína je pri svojich aktivitách opatrná. Na rozdiel od amerického prezidenta, ktorý si vždy nenechá ujsť príležitosť, aby do vzájomných čínsko-amerických vzťahov zasiahol vyjadreniami o ohrozenej bezpečnosti, ktorú narúšajú čínske spoločnosti, čínska vláda je zatiaľ potichu. Aj napriek tomu prišla agentúra Reuterss informáciou, že to bude práve táto veľmoc, ktorá začne vyšetrovanie amerického Google z dôvodu jeho zneužívania dominantného postavenia na čínskom trhu.

Ako hlavná príčina má byť práve systém Android, ktorý Google používa na potlačenie svojej konkurencie. Najviac o tom vie Huawei, ktorý je aktivitami zo strany Google zasiahnutý a správy z Pekingu hovoria, že práve tento čínsky výrobca podal podnet na prešetrenie aktivít a správania sa Google na čínsky štátny antimonopolný úrad.

Už tento mesiac sa má na úrovni čínskych úradníkov rozhodnúť, že sa s vyšetrovaním skutočne začne. To potom rozhodne opäť naštrbí vzťahy s USA, pričom treba poznamenať, že nadchádzajúce americké prezidentské voľby sú ideálne na to, aby sa opäť vynorili náznaky ďalších sankcii voči čínskych spoločnostiam. A ako inak, národná bezpečnosť a obava o jej ohrozenie všetko zdôvodní.

Veľká čínska odveta

Čínska reakcia je však na spadnutie a má byť odvetou za mnohé aktivity, ktoré americká strana za ostatné štyri roky vykonala. Aj keď sa vždy hľadala dohoda a spolupráca, americká strana útokmi na Huawei alebo TikTok dávala na vedomie, že toto je pre nich priorita. A tak teraz prichádza Čína. Zdroje, ktoré agentúra neuvádza tvrdia, že čínske zákony na boj proti zneužívaniu monopolov sa budú meniť. A to všetko s cieľom nastaviť vysoké pokuty za porušenia. Za týmito snahami je už príprava na útok voči Google a ak by jeho vyšetrovanie skončilo zle, bude okamžite pripravený nástroj na sankciu v podobe pokuty.

Čínske snahy však majú ísť ešte ďalej. Okrem pokuty sa tamojšia vláda zahráva s myšlienkou, že postupy Google spôsobili obrovské škody čínskym spoločnostiam a preto ich musí Google nahradiť. Práve obmedzovanie služieb systému Google prináša nedôveru zákazníkov a investor a tým poškodzuje čínske firmy. Tieto úvahy však nie sú celkom jasné, pretože väčšina čínskych firiem (odmyslime si Huawei a jeho špecifické postavenie) má prístup k otvorenému kódu Android systému. V Číne je však zakázane a blokované používať Gmail a vyhľadávacej služby od Google, pričom toto nariadila samotná vláda, nie americká spoločnosť.

Čakanie na oficiálne vyhlásenie

Čína to myslí skutočne vážne a vyšetrovanie Google zrejme začne. Dokonca je tu ambícia oboznámiť sa s európskym vyšetrovaním, ktoré viedla Európska komisia a iné krajiny, aby sa Čína inšpirovala, na čo sa zamerať a ako vyšetrovanie viesť. Google zatiaľ mlčí, rovnako sa nevyjadruje ani Huawei, ktorý dal podnet na celý tento postup. Všetci čakajú, čo vlastne Čína oficiálne tento mesiac oznámi.

6.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+