MojAndroid

Koncom septembra sa v Huawei AppGallery potichu objavil prehliadač s názvom Tuber vytvorený spoločnosťou 360 Security Technology. Ten obyvateľom Číny poskytol prístup na dlho zakázané zahraničné webové stránky, ako sú napríklad YouTube alebo Instagram. Zdá sa, že Čína uvažuje nad čiastočným sprístupnením zakázanej časti internetu pre svojich obyvateľov, informuje portál Bloomberg.

Pre obyvateľov Číny znamenalo prehliadanie dlho blokovaného obsahu bez použitia VPN alebo iných, v Číne nelegálnych nástrojov niečo nepredstaviteľné. Aplikácia mala cez 5 miliónov stiahnutí.

Sloboda s obmedzeniami a pod prísnym dohľadom vlády

Nebolo to však bez obmedzen, používatelia videli iba filtrovanú verziu týchto webov a nemali prístup ku všetkým informáciám (tak ako my alebo zvyšok sveta).

Tuber cenzuroval aj obsah na YouTube. Vyhľadávanie mena prezidenta v čínštine ukázalo iba sedem výsledkov. Týchto sedem videí bolo nahratých troma účtami, ktoré patria televíznym staniciam v Šanghaji, Tianjine a Macau. Hľadanie jeho mena v angličtine neukázalo žiadne výsledky.

Prístup do aplikácie si vyžadoval registráciu mobilného čísla, čo vývojárom umožnilo sledovať aktivitu a následne ju priradiť k jednotlivým občanom. Čína si totiž pre kontrolu občanov vytvorila jedinečný identifikačný systém a všetky telefónne čísla v krajine sú s týmto systémom prepojené.

Zatiaľ iba ako krátkodobý experiment

Radosť z novoobjavenej slobody však netrvala dlho, Tuber bol po dvoch týždňoch bez vysvetlenia stiahnutý. No aj napriek tomu sa tento experiment dá považovať za veľký krok vpred pre Čínu. V budúcnosti môžu štátom kontrolované aplikácie ako Tuber priniesť kompromis – kontrolované prostredie, v ktorom Čína môže sledovať aktivitu používateľa a filtrovať „nevhodný obsah”, no zároveň nový spôsob, ako si akademici, korporácie a občania z celého sveta môžu vymieňať informácie.

Služby zahraničných spoločností môžu fungovať aj v Číne, museli by však dodržiavať prísne pravidlá

Čína stále vyžaduje od zahraničných spoločností, aby cenzurovali a mazali obsah kritický voči vláde. Roky sa snažilo zrušiť stovky VPN bežne používaných na obídenie Veľkého čínskeho firewallu.

Spoločnosti ako Facebook, Microsoft alebo Apple cenzúru buď dodržiavajú, aby oslovili čínskych používateľov, alebo radšej zostávajú bokom. Google testoval projekt, ktorý mal vytvoriť filtrovanú verziu svojej aplikácie pre Čínu, ale pod vnútorným tlakom to vzdal. Facebook skúšal niečo podobné, no nakoniec z toho tiež vycúval.

Kto za aplikáciou stojí a vytvoril ju vôbec so súhlasom vlády?

Aplikácia Tuber spôsobila také šialenstvo čiastočne aj kvôli miliardárovi menom Zhou Hongyi, ktorý za aplikáciou stojí. V roku 2016 zosúladil svoju bezpečnostnú spoločnosť Qihoo 360 Technology Co. s národnými záujmami. Jeho spoločnosť vlastní vývojára aplikácie Tuber.

Zhou Hongyi

Aj napriek pochybnostiam je nepravdepodobné, že Hongyi vyvinul a distribuoval aplikáciu bez povolenia vlády. Jeho firma vždy konala v záujmoch vlády. Podieľala sa na projektoch pre čínsku armádu a pomáha Pekingu s riešením otázok týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti.

Nie je však jasné, či za odstránením aplikácie stojí niektorá vládna agentúra. Zástupca spoločnosti 360 Security to odmietol komentovať. Čínska správa pre kyberpriestor, ktorá reguluje internet, od soboty nereagovala na volania ani e-maily agentúry Bloomberg News.

Náš tip
Európsky súd zakázal plošné sledovanie osôb operátorom

15.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+