MojAndroid

Počuli ste už o čínskom modeli „social credit system“? Už teraz sú k dispozícii prvé výsledky a testovanie na vzorke niekoľko miliónov ľudí ukazuje, ako sa dá sledovať sociálna interakcia ľudí a dokonca ako ju odmeňovať alebo trestať.

V roku 2020 všetci pod kontrolou

Možnosti Číny sú nekonečné. Pohľad na zaostalú krajinu, kde sa ľudia zohnutí nad svojimi ryžovými políčkami snažia dosiahnuť úrodu svojich predkov, je už dávno minulosťou (aj keď to neplatí pre vidiek). Čína prišla ešte v roku 2016 s nápadom, ako využiť mobilné telefóny, tablety, internetové pripojenie a vlastne celú aktivitu, ktorú robia jej občania na sociálnych sieťach, fórach alebo pri hraní hier. Proste všade, kde má dosah mobilná technológia. A vznikol „social credit system“. Akýsi kreditový systém, ktorý Číňanov radí do skupín a podľa toho im dovoľuje využívať bežné služby v krajine.

Jeden príklad za všetky, ak budem hrať príliš veľa on-line hier, systém vyhodnotí moju aktivitu ako neželanú, pretože pre spoločnosť to nemá prínos a v mojom vlastnom hodnotení mi strhne body (kredit). Nie je síce jasné, ako systém pracuje, ako vyhodnocuje správanie svojich občanov, no vo výsledku sa body buď pripočítavajú alebo odpočítavajú. A následok? Napríklad to, že si cez mobilnú aplikáciu nekúpim lístok na metro, pretože mám nízke skóre svojho sociálneho kreditu. Zdá sa to byť šialené? Podľa mňa žarty o veľkom bratovi alebo oku, čo všetko vidí, sa v roku 2020, keď sa má čínsky projekt naplniť vo finále a pre všetkých, stane realitou.

Systém však zbiera údaje aj mimo vášho sociálneho správania sa na sieťach. Ak budem prichytený bez cestovného lístka, bude to opäť dôvod na zníženie kreditu a trest je napríklad v tom, že si nekúpim lístok v business triede alebo proste vôbec. A teraz si predstavte, že urobíte úhradu za nákup, ktorý vyhodnotí systém ako zbytočné plytvanie. Aj keď ide o vaše peniaze, vo výsledku to znamená, že kredit ide dole a nastupujú obmedzenia. A medzi mnohé patrí napríklad to, že váš internetový provider vám zníži rýchlosť internetu. Celé sledovanie má jednak rozmer sociálneho správania sa, kde sa človek vie pohybovať vďaka mobilnému telefónu a internetovému pripojeniu, ale aj spoločenský, keď je sledované a vyhodnocované skoro každé vaše rozhodnutie a konanie.

Ľudia sa budú báť ľudí?

Ak by ste chceli vidieť a prečítať si, ako sa realita sledovania už dnes aplikuje v Číne, celkom dobre to popísal na vlastnej skúsenosti napríklad český server Lupa.cz. „Social credit system“ vie, ako je dôležitá vzájomná interakcia medzi ľuďmi. No ak by som sa ako občan s dobrým skóre napríklad na Facebooku kamarátil s niekým, kto má skóre nízke, môže to priniesť zníženie aj môjho kreditu. A tu nastupuje veľká obava, ako celý tento model vlastne ovplyvní správanie ľudí? Čína síce tvrdí, že jej ide iba o poriadok vo veľkej krajine, avšak následky môžu byť rôznorodé a snaha byť dobrý občan bude ľudí aj nútiť, aby sa sociálne nestýkali s tými, ktorí by ich mohli stiahnuť do zlej skupiny.

Zrejme je to zbytočná otázka, avšak viete si vôbec predstaviť, že by sa u nás takýto model aplikoval v podobnom nastavení?

zdroj videa a foto: ADVChina, chinausfocus.com

11.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+