MojAndroid

Podľa správy agentúry Reuters, čínske Ministerstvo priemyslu a informačných technológií uviedlo v novom spise, že spoločnosť Google vlastní prevažnú časť kontroly nad priemyslom smartfónov a prostredníctvom svojho mobilného operačného systému Android diskriminuje niektoré miestne firmy.

Google

V spise sa uvádza, že vývoj nových operačných systémov je v Číne vo veľkej miere závislý na Androide. Google vraj diskriminuje niektoré čínske firmy tým, že aj napriek open-source povahe Androidu zámerne oneskoruje zdieľanie zdrojových kódov a využíva rôzne obchodné dohody na obmedzenie vývoja mobilných zariadení týchto spoločností. “Kým systém Android je open source, kľúčové technológie a plán ich vývoja sú prísne kontrolované spoločnosťou Google”.

Duncan Clark, predseda konzultantskej spoločnosti BDA uviedol, že domáce spoločnosti zlyhali v minulosti na čínskom trhu najmä vďaka slabej stránke softvéru a operačného systému. Aj napriek tomu si Čína myslí, že disponuje dostatočnými prostriedkami na to, aby vytvorila vlastný a rozsiahly mobilný operačný systém. Avšak, v poslednej dobe je to práve Android, čo stojí za úspechom mnohých výrobcov smartfónov, medzi ktorých patria aj spoločnosti Huawei a ZTE. V treťom štvrťroku minulého roka, Android ovládol 90-percentný podiel všetkých mobilných operačných systémov v Číne.

Zdroj: Reuters

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+