MojAndroid

Infraštruktúra 5G siete nie je ešte stále dostatočne rozšírená, aby sa dalo konštatovať, že jej rozširovanie dosiahlo vrchol a je čas priniesť niečo lepšie. Prvé dohady týkajúce sa 6G naznačovali obrovskú rýchlosť, pohybujúcu sa okolo jedného terabajtu za sekundu.

Už v roku 2019 existovali informácie o vývoji 6G siete od Samsungu, no doteraz sa z toho finálny produkt nestal. Len niekoľko dní dozadu predbehla Čína všetky doterajšie dohady a vypustila na orbitu prvý 6G satelit.

Čína vypustila celkovo 13 satelitov, jeden z nich bol aj experimentálny 6G satelit

Z čínskeho kozmodrómu bolo vypustených celkovo 13 satelitov. Tri z nich, vrátane prvého 6G satelitu boli čínske. Zvyšných 10 satelitov, vyvinutých argentínskou firmou Satellogic, spadá do kategórie komerčných zariadení. Všetky satelity boli na orbitu vynesené raketou Long March-6.

6G satelit bol vyvinutý Čínskou univerzitou pre elektronické vedy a technológie, v spolupráci so spoločnosťami Chengdu Guoxing Aerospace Technology, UESTC a Beijing MinoSpace Technology. Primárny účel tohto satelitu je sledovanie funkčnosti 6G siete a zároveň ide o prvý test terahertzovej frekvencie použitej vo vesmíre. Očakáva sa, že v praxi by mal byť tento typ siete až 100 krát rýchlejší ako 5G. Podľa portálu asiatimes.com, by taktiež malo ísť o bezstratový prenos zabezpečujúci prenášanie signálu na veľké vzdialenosti.

6g čína

Satelit je vybavený aj systémom optického diaľkového snímania, ktorý dokáže pomocou monitorovania predísť lesným požiarom, kontroluje lesné zdroje, monitoruje ochranu vody a horské povodne a samozrejme poskytuje vysokokvalitné satelitné snímky a údaje. Taktiež je treba pripomenúť, že technológia 6G je ešte v plienkach. Je jasné, že pred komerčným spustením sa bude musieť vykonať ešte veľké množstvo testov.

Viacero otáznikov

Už aj v prípade novej infraštruktúry 6G, existujú rôzne vedecké obavy. Intenzívnejšia integrácia komunikačných technológií a použitie nového frekvenčného rozsahu na prenos dát by mohli mať vplyv na iné prístroje či zdravie. V tomto prípade je kľúčovým faktorom aj cena prevádzky a komponentov.

Ako už bolo vyššie spomenuté, stále ide len o experiment, ktorý by pri nevyriešiteľných nedostatkoch nemusel byť ani komerčne spustený. Vývoj 6G siete je ešte stále zahalený rúškom tajomstva a bude zaujímavé sledovať, ako sa postupom času táto technológia vyvinie a či sa jej v budúcnosti vôbec dočkáme.

Náš tip
PayPal sa začína angažovať v kryptomenách. Ponúkne ich nákup a predaj
10.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+