MojAndroid

Myslíte si, že váš smartfón je aj v prípade zapnutého šifrovania a ochrany heslom či pin kódom v bezpečí? Vaše dáta možno, no váš Android smartfón sa stále dá používať iným spôsobom. Stačí ak je zlodej čo i len trochu šikovnejší a zariadenie jednoducho vyresetuje na výrobné nastavenia z Recovery módu. Google tomuto síce chcel zabrániť uvedením novej bezpečnostnej funkcie FRP (factory reset protection) v Androide 5.1 Lollipop, no zdá sa, že táto ochrana má aj po najnovšej májovej bezpečnostnej aktualizácii chybu, ktoré umožňujú zariadenie odblokovať a vrátiť ho na výrobné nastavenia, a to aj bez znalosti prístupových údajov jeho pôvodného majiteľa.

Metóda na obídenie ochrany pred resetovaním zariadenia na výrobné nastavenia nie je najjednoduchšia no funguje. Ako na to, ukázala skupina RootJunky. Tá v niekoľkých krokoch ukazuje priamo na videu, ako sa dá ochrana obísť. V skratke povedané, pri overovaní konta treba pomocou jednoduchého triku s WiFi hotspotom pridať nové Google konto. Samozrejme, nie je to tak jednoduché ako to znie. Samotné video ukazuje niekoľko desiatok krokov, ktoré je potrebné spraviť predtým, ako budete môcť previesť factory reset. Každopádne, pomocou tohto postupu zvládne obídenie Google ochrany na Nexusoch a pravdepodobne aj na iných zariadeniach s Androidom skutočne každý.

RootJunky nahlásil túto bezpečnostnú dieru spoločnosti Google už pred niekoľkými mesiacmi. Jeho odpoveď bola ale taká, že ju nepovažuje za bezpečnostné riziko. Nám to ale pripadá, že takýto postup je jednoduchý a hoci sa pomocou neho nedostanete k dátam pôvodného používateľa, smartfón alebo tablet môžete vyresetovať. Sme zvedaví, ako Google zareaguje po zverejnení tohto videa.

 

9.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+