MojAndroid

Ani nie dva mesiace po vydaní Google Chrome pre Android verzie 59 tu máme verziu 60 a s ňou vylepšenia pre užívateľov aj vývojárov. Aké sú novinky?

Nový vyhľadávací widget

Chrome 60 prichádza s novým vyhľadávacím widgetom ako reakcia na rozhodnutie ruského súdu o zneužití monopolného postavenia Googlom. Ruská spoločnosť Yandex, ktorá stojí za rovnomenným populárnym ruským vyhľadávačom, obvinila Google z porušovania miestnych pravidiel. Z rozhodnutia súdu mal Google vyvinúť vyhľadávací widget, ktorý umožní vybrať si medzi vyhľadávačmi. Výsledkom je nový widget v Chrome verzie 60.

Blokovanie vibrujúcich reklám

Webové API pre vibrácie (Web Vibration API ), vyvinuté pár rokov dozadu, malo slúžiť pre hry a interaktívny obsah. No ako vieme, najčastejšie je využívané pri otravných vyskakujúcich reklamách. S novou verziou Chrome je tomu koniec. Vibrácie sa samé nespustia, kým užívateľ sám neklikne na reklamnú stránku.

Podpora mobilných platieb

Od verzie 53 podporuje Chrome PaymentRequest API pre platobný systém Android Pay. Bohužiaľ, ak ste využívali Samsung Pay, museli ste využiť Samsung prehliadač. Od novej verzie Chrome pribudol nový framework, ktorý umožní pridať spoločnostiam svoj platobný systém priamo do Chrome. Zatiaľ sa tak síce nestalo, ale pravdepodobne čoskoro pribudne minimálne Samsung Pay a PayPal.

Ďalšie menšie vylepšenia:

  • videokódek VP9, ktorý je obvyklé používaný pri WebM súboroch, môže byť teraz použitý v MP4 kontajneri
  • odstránené neštandardné animácie ako WEBKIT_KEYFRAMES_RULE a WebKitTransitionEvent
  • Web Budget API, ktorý umožní stránkam žiadať o spustenie procesov na pozadí bez notifikačných upozornení
  • WebUSB API  je teraz nastavený ako štandard
  • podpora pre Web Push Encryption formát
  • nové Paint Timing API

Nové Google Chrome verzie 60.0.3112.78 stiahnete v Google Play. Ak ešte nemáte k dispozícii aktualizáciu aj vy, môžete si stiahnuť a nainštalovať APK súbor prostredníctvom odkazu nižšie.

->Chrome v60 – Odkaz na stiahnutie APK súboru<-

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Android Police

3.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+