MojAndroid

Tento týždeň Google oslavuje desiate výročie obľúbeného prehliadača Chrome, ktorý je momentálne najobľúbenejším prehliadačom na svete. Chrome uzrel svetlo sveta presne 2. septembra roku 2008. Aktuálne sa jedná o najpoužívanejší prehliadač, či už na desktope alebo mobilných zariadeniach.

Na oslavu výročia spoločnosť Google vydala najnovšiu verziu prehliadača, Google Chrome 69. Aktualizácie sú síce dosť časté, priemerne raz za 6 týždňov, no v tejto sa nachádza noviniek a prehliadač urobiť ďalší veľký skok vpred.

Nové Material Design rozhranie

Najnovšia verzia Chromu prináša Material Design naprieč celou aplikáciou. Všetko je pekne uhladené a nič nevyrušuje. Prehliadač pôsobí ako jednotný celok, pričom mu nechýba moderný dizajn z roku 2018. Môžeme povedať, že takmer všetko má kruhový dizajn, podobne, ako je to v prípade samotného operačného systému Android Pie. Síce väčšina zmien je len estetických, niektoré z nich vám uľahčia prácu s prehliadačom. Napríklad aktualizované menu so spustenými oknami, ktoré vidíte v hornej strane je navrhnuté tak, aby ste sa rýchlejšie zorientovali v otvorených oknách.

Rýchlejšie automatické dopĺňanie

Chrome 69 robí vytváranie a manažovanie vašich hesiel oveľa jednoduchším. Pokiaľ sa práve registrujete na nejakej stránke, Chrome pole automaticky vyplní silným heslom, ktoré uloží do vášho Google účtu. Heslo si následne nemusíte pamätať, Google ho vyplní automaticky. Pokiaľ sa teda budete chcieť neskôr prihlásiť na rovnakú stránku, heslo bude automaticky doplnené, keďže je synchronizované s vaším účtom.

Lepší Omnibox

Omnibox je súčasťou prehliadača, pričom sa jedná o klasický “address bar”, čiže miesto, kam zadávate webovú stránku, na ktorú sa chcete dostať. V Google Chrome 69 ho môžete využiť napríklad na preloženie textu alebo na zodpovedanie jednoduchých otázok, ktoré tam napíšete. Rovnako v ňom môžete vyhľadávať karty, ktoré máte práve otvorené. Stačí napísať názov a prehliadač vás na ňu automaticky presmeruje.

Ako aktualizovať

  1. Vojdeme do nastavení prehliadača
  2. Úplne vľavo hore klikneme na nastavenia (3 čiarky pod sebou)
  3. Následne klikneme na “O aplikácii Chrome”
  4. Pokiaľ je nová verzia k dispozícii, prehliadač by sa mal automaticky aktualizovať
  5. Následne vás už len požiada o reštartovanie Chromu a hotovo

Pokiaľ chcete aktualizovať Chrome na vašom smartfóne, stačí vojsť do Obchodu Play, vyhľadať Chrome a kliknúť na “aktualizovať”.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
Chrome oslavuje 10 rokov. Toto sú najväčšie vychytávky, ktoré priniesol

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+