MojAndroid

Väčšina používateľov webových prehliadačov si stále nevšíma, či sa nachádzajú na zabezpečenej stránke (https) alebo nezabezpečenej (http). Spoločnosť Google je jedna z tých spoločností, ktoré sa snažia o rozšírenie Zabezpečeného hypertextové prenosového protokolu (https). Podľa štatistík Google až 68 percent prenosov Chrome na systémoch Android a Windows je zabezpečených pomocou https. Na Chrome Os a Mac Os je to až cez 78 percent. A 81 percent z TOP 100 najobľúbenejších webových stránok beží na https. Napriek tomu chce Google ešte viac zatlačiť na prevádzkovateľov webových stránok.

Náš tip
Končí Google so zobrazením lišty s URL na spodku obrazovky v Chrome?

Od júla tohto roku bude internetový prehliadač Chrome zobrazovať pri nezabezpečených stránkach v riadku s url adresou ešte razantnejšie poznámku Not secure. Google si od toho sľubuje, že také upozornenie odradí ľudí od podobnej stránky a s klesajúcou návštevnosťou webu sa zvýši nátlak na jeho tvorcu, aby ho zabezpečil pomocou https. Netreba dodávať, že takýto web je nákladnejší a bez podpísaného certifikátu je tento protokol zraniteľný útokom „Man in the middle“. V praxi sú často používané nepodpísané certifikáty, čím sa stráca bezpečnosť, ktorú HTTPS ponúka.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+