MojAndroid

Približne pred rokom Google ohlásil, že ruší Chrome Aplikácie na operačných systémoch Windows, Mac a Linux. Ponechá ich iba na operačnom systéme Chrome. Tento krok myslel vážne, a tak sme dnes svedkami toho, že momentálne uzavrel sekciu aplikácií pre spomínané platformy. Hoci chromácke aplikácie budú (zatiaľ) naďalej fungovať, ďalšie sa už inštalovať nedajú.

Úprimne i štatisticky povedané, Chrome Apps neboli práve najvyužívanejšie a iba 1% používateľov Windows, Mac a Linux ich skutočne aktívne využívalo. Chrome Extensions, teda rôzne rozšírenia pre Chrome však budú stále k dispozícii.

“Istý čas ponúkali Chrome aplikácie niečo, čo na webe nebolo dostupné, ako napríklad práca offline, posielanie notifikácií, či práca s pripojeným hardvérom. Developeri, ktorí môžu svoje aplikácie v plnej verzii presunúť na web nám môžu pomôcť s tvorbou nového API, aby sme zaplnili medzery, ktoré zostanú po Chrome aplikáciách,” povedali pred časom predstavitelia spoločnosti.

Chrome Aplikácie mali 2 varianty. Hostiteľské aplikácie boli napr. obľúbené záložky, ktoré umožňovali pripnúť si dôležité webstránky. Druhým typom boli aplikácie, ktoré bežali na pozadí a mali prístup k hardvéru, ako napr. k USB portom. Aktuálne budú teda k dispozícii už len ako funkcie pre systém Chrome OS.

Náš tip
17 ďalších Chromebookov dostáva Obchod Play a podporu Android aplikácií

Nuž a hoci hoci Chrome Aplikácie končia, Google nezaháľa a pripravuje Progressive Web Apps (PWA) pre desktopy. Tieto budú mať za úlohu rôzne “skoro aplikácie”, teda skôr funkcionality pre webstránky. Niečo podobné už funguje na Android zariadeniach a do polovice roku 2018 by sme sa mali dočkať ich uvedenia pre desktopy.

Zdroj: arstechnica.com, engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+