MojAndroid

Štatistika tejto choroby, ktorú mnohí považujú za moderný „výmysel“ je už alarmujúca. Veľký nárast vo vekovej skupine detí do 14 rokov odhaľuje, že medzi príčiny jej vzniku treba radiť aj moderné technológie. Trpia dnešné deti inak, ako tomu bolo v minulosti?

Moderná doba, moderné choroby

Patrím osobne ku generácii, ktorá vyrastala v 90. rokoch a pojem smartfón vtedy neexistoval. Rovnako by som zrejme márne hľadal označenie ADHD a jeho význam. Aj keď sa dnes o tom hovorí, viaceré reakcie naznačujú, že je to stále podceňovaná choroba. Má však súvis s tým moderným, čo sú najmä smartfóny. ADHD by sa dalo voľne preložiť ako porucha osobnosti spojená s hyperaktivitou. Teda dieťa je nepozorné, nedokáže sa sústrediť alebo robí viacero činností naraz. A zrejme preto sa pri tomto opise mnoho ľudí iba krátko pozastaví a zadefinuje ADHD ako poruchu neposlušných detí. Jej výskyt a už aj pomenovanie príčin je však alarmujúce.Majú teda dnešné deti niečo, čo ich predchodcovia spred dvadsiatich rokov jednoducho mať nemohli?

Národné centrum zdravotníckych informácií publikovalo pred niekoľkými dňami v tejto veci svoje štatistické zistenia. Za ostatných 10 rokov je nárast choroby ADHD u detí do 14 rokov zvýšený o 20 %. A prevládajú chlapci. Dokonca, táto veková hranica do 14 rokov tvorí z celkového počtu pacientov s ADHD až 78,49 %.

Ako píše samotné centrum v správe:

„Deti s ADHD, síce neúmyselne, no prispievajú k tomu, že sú v triedach aj v iných kolektívoch vyčleňované. Hoci sú už školákmi, ich prejavy sú často na úrovni malých detí. Reagujú emotívne a racionálne riadenie seba samého je na veľmi nízkej úrovni. Žijú tak v začarovanom kruhu – chcú byť chcené, mať priateľov, byť ocenené, avšak svojimi prejavmi sa nevedome „postarajú“ o to, že sú odmietané.“

Smartfón ako problém

Takmer všade je opisované, aký je smartfón nešvár tejto doby, nútiaci deti tráviť čas nezmyselne. Pri ADHD je však jedným z dôležitých faktorov výskytu. Problém, kedy sa choroba vyvíja je dnes celkom typický, dieťa napríklad obeduje, no nedokáže to bez súčasného pozerania videa na YouTube. Aj keď si to v tejto situácii skoro neuvedomujeme a je to úplne bežná vec. Podporuje sa tým u detí neustála aktivita či robenie viacerých vecí súčasne. Mohli by sme si povedať, že ide o akýsi multitasking. Pravdou je však asi to, že sa dostávame k jednému faktoru, ktorý sa objavuje pri ADHD.

Aj keď vplyv smartfónu nie je presne zmapovaný, jeho dopad na vznik choroby ADHD sa uvádza vo viacerých zdrojoch. Tie navyše štatisticky definujú riziko ADHD až ako dvojnásobné, ak je v hre telefón alebo tablet ako denná a niekoľkohodinová súčasť bytia dieťaťa. Najmä prílišné trávenie času pred obrazovkou malej svietiacej krabičky, ktorú dieťa neodloží ani keď robí domáce úlohy alebo ide obedovať, je zásadným problémom.

Zdroj foto: m.dailyhunt.in, amazon.com

28.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Tom126p

  Prosím vás urobte niečo s tou reklamou čo mám cez polku displeja nad nápisom môjAndoird . Veď nedokážem poriadne ani listovať a ani čítať . Dokonca aj písať je hrozne ak máte polku obrazovky reklamu a druhú polku klávesnicu . https://uploads.disquscdn.com/images/6c66725ce37bfcfbe6f571ae56b458f58f7f6297dce5abeedcac2f81d14ddcbe.jpg

  • Qvas

   tak maly navod aspon docasne, stač tie tri ciarky pri zemegulke v polovici reklamy na pravej strane, zmeni sa to na X, a iba skrolni dole, ja som tiez pisal pod inym clankom, pracuju na oprave, zatial sa stym da takto vybabrat

   • Tom126p

    Díky 👍 je to lepšie aspoň zatiaľ takto .

    • Michal Chabada

     Ospravedlnujeme sa za tento stav, je to chyba v nasom reklamnom systeme. Aj nas samotnych to otravuje, zatial sme reklamy vypli kym sa nepodari odstranit problem.

 • pjotr

  Inštaluj FF s blokerom

 • stanleyjr

  je vidiet ze si vyrastal v 90.rokoch a o ADHD nevies absolutne nic. Bolo tu davno, ked este ani automobily neexistovali. Mozno ta prekvapi ak ti poviem ze prva zmienka o ADHD pochadza z roku 1775, len vtedy sa to tak nevolalo, ale to je jedno. Tento “clanok” je proste absolutne o nicom.

+