MojAndroid

Samsung Galaxy S7 a S7 Edge dnes patria medzi najlepšie smartfóny na našom trhu. Ich predaje prekonali očakávania všetkých analytikov a používatelia, ktorí už vlastnia tieto zariadenia, chvália najmä ich výkon. S vysokým výkonom sa však spája aj možné riziko nadmerného zahrievania, a to sa pri nových vlajkových lodiach Samsungu zatiaľ neobjavilo. Vďačiť za to môžeme novému chladiacemu systému, ktorý ponúka Galaxy S7 a S7 Edge. O technickej stránke veci prezradili niekoľko informácií priamo inžinieri, ktorí vyvíjali chladiaci systém pre jeden z najlepšie vybavených smartfónov súčasnosti.

Najdôležitejšou časťou chladiaceho systému v Galaxy S7 a S7 edge je tepelný rozvádzač (heat pipe). Narozdiel od bežných riešení tejto technológie, v prípade Galaxy S7 využíva tepelný rozvádzač rozdielne skupenstvo vody, ktorá v ňom prúdi. Voda v kvapalnom skupenstve prijme teplo zo zariadenia, zmení sa na paru, ktorá potom putuje rozvádzačom tepla. Akonáhle para stratí teplotu, skondenzuje sa a vráti sa späť v chladiči na pôvodné miesto. Tento cyklus rozptyľuje teplo v Galaxy S7 a S7 Edge. Tepelná vodivosť je v tomto prípade 50-krát väčšia, ako v prípade klasickej medenej rúrky bez kvapaliny. Celý proces rozptyľovania tepla pritom prebieha vo veľmi malom priestore, ktorý je v najužšom bode široký iba 0,2 mm. - hovorí Kyungha Koo, inžinier spoločnosti Samsung.

S7cooling_0310

Pekná infografika porovnáva chladenie v Galaxy S6 a S7, pričom vysvetľuje aj základný princíp heat pipe technológie.

Tieto slová iba potvrdzujú to, čo objavil v novej vlajkovej lodi známy YouTuber JeryRigEverything, ktorý rovnako opisoval vodné chladenie. Sme radi, že sa technológie posúvajú dopredu a aj keď v smartfónoch nie je moc miesta na rozdávanie, technológie chladenia pokročili natoľko, že je v nich integrovaná už aj voda. Bodajby sa takto rýchlo rozvíjala aj technológia batérií a ich výdrže.

Náš tip
Samsung Galaxy S7: Pán perfekcionista | RECENZIA

Zdroj: PocketNow

15.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

6 odpovedí na “Takto funguje chladiaci systém v Samsungu Galaxy S7 a S7 Edge”

  1. Priznám sa že som z toho jeleň… bežný heat-pipe predsa funguje tak isto – zmena skupenstva z z kvapalného na plynné, v čom je teda rozdiel?

    V článku sa píše niečo o vode, ale tú tam iste nepoužili, keďže tá na premenu skupenstva potrebuje teplotu 100°C, čo je v mobile samozrejme nezmysel

    • Tiez ma to zaujalo, ale v originalnom clanku sa pise doslova o vode. Voda sa samozrejme vyparuje aj pri nizsich teplotach ako 100°C, wiki o tom pise nasledovne: The vast majority of heat pipes for room temperature applications use ammonia (213–373 K), alcohol (methanol (283–403 K) or ethanol (273–403 K)) or water (298–573 K) as the working fluid.

  2. asi aby to laici lahsie pochopili, napisal tam samsung “vodu” no v skutnocnosti ziadna heatpipe neobsahuje vodu ale inu kvapalinu ktora ma nizsi bod varu (tusim nejaky kvapalny kov)…uz sa tesim ked zacnu laici rozpravat ze samsung ma vodne chladenie :D to by som chcel vidiet kde by ten radiator nosili :D

Pridaj komentár

+