Emulátor je softvér, ktorý umožňuje spustenie hier alebo aplikácií z jednej platformy na inej. V prípade Nintendo DS emulátorov ide o programy, ktoré napodobňujú hardvér tejto konzoly, aby bolo možné hrať DS hry na PC, smartfónoch či tabletoch, informuje AndroidAuthority.
Dlhé roky bol neohrozeným kráľom emulácie konzoly Nintendo DS na Androide DraStic, ktorý ponúkal výborný výkon aj na slabších zariadeniach. Bohužiaľ, aplikácia bola postupne opustená jej vývojármi a minulý mesiac ju Google úplne odstránil z Play Store. Našťastie, Android používatelia majú nového favorita, aplikáciu melonDS, ktorá s najnovšou aktualizáciou prináša významné vylepšenia.
Verzia 1.10 pridáva OpenGL renderer s podporou až 8-násobného upscalingu, čo znamená ostrejšiu grafiku a lepší vizuál na najvýkonnejších smartfónoch. Hoci podpora Vulkanu zatiaľ chýba, nový renderer dokáže vdýchnuť starým DS hrám nový život, najmä na herných telefónoch.

Medzi ďalšie novinky patrí podpora pamäťového rozšírenia cez GBA slot, lepšia bezpečnosť pred rôznymi cheatermi a vylepšenie pre skladacie zariadenia. Pribudol aj prepínač pre mikrofónový vstup, ktorý je nevyhnutný pre niektoré hry na Nintende DS.
Najzaujímavejšia je však potenciálna podpora lokálneho multiplayera, ktorú vývojár Android verzie, Rafael V. Caetano, plánuje pridať v najbližšej aktualizácii. Táto funkcia bola do desktopovej verzie melonDS pridaná už minulý rok, no vývoj hlavnej verzie sa odvtedy spomalil. Ak by sa ju podarilo implementovať aj na Android, prinieslo by to emulátor takmer na úroveň počítačovej verzie.
Mohlo by vás zaujímať:
- Motorola Edge 60 dostane niečo, čo série Edge doteraz nemala
- Marcový Pixel Drop je tu: nové Gemini Live, satelitné SOS a detekcia podvodov
- Kto je kráľom na trhu smart hodiniek? Dáta odhalili prekvapenie


Najnovšiu verziu melonDS si môžete stiahnuť z GitHubu už dnes, pričom aktualizácia v Google Play Store sa očakáva čoskoro.
Ako funguje emulátor?
Emulátory preberajú inštrukcie pôvodného hardvéru (napr. procesor DS) a prekladajú ich do jazyka, ktorému rozumie moderný počítač či telefón. To vyžaduje značný výkon, preto slabšie zariadenia môžu mať problém s plynulým chodom hier. Niektoré emulátory využívajú optimalizované renderovanie (OpenGL, Vulkan) na zlepšenie výkonu a kvality obrazu.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.