MojAndroid

Podvody na internete prípadne aj v offline svete sú bohužiaľ aj momentálne stále populárne. Pokusom podvodníkov čelíme dennodenne, čo znamená, že vždy je lepšie byť pripravený, ako neskôr ľutovať. Aj preto vám prinášame správy o tom, akými spôsobmi operujú takýto nečestní ľudia. Tentokrát to bolo prostredníctvom SMS správy.

Tá prišla na smartfón jedného z redaktorov pred pár dňami. Stálo v nej, že náš balík bol pozastavený z dôvodu chýbajúceho čísla ulice na balíku. Spolu s touto informáciou bol v SMS správe aj link, v ktorom sme mali tieto chýbajúce informácie doplniť.

Chvíľu aj u nás zavládol pocit, či ide o podvod alebo reálnu správu, keďže v tom období sme mali objednané 3-4 veci cez internet. Potom sme sa ale pozreli lepšie a odpoveď bola úplne jasná. Správa je falošná, čomu zodpovedá hneď niekoľko faktorov.

Typické znaky podvodu

Ako prvé, je telefónne číslo, ktoré má veľmi zvláštny, priam až alarmujúci tvar. +992 91 880 3681, takto Slovenské čísla určite nevyzerajú. Táto správa vyzerá byť písaná rukou a nie automaticky strojom, pretože v jednej krátkej vete sa zbytočne opakuje dva krát slovo balík. No nemusí to byť úplne signálom podvodu.

Posledným varovným signálom, no zároveň najväčším, je odkaz, na ktorý máme kliknúť. Ten smeruje na stránku qrco.de. Jednak sme si nič z nemeckej stránky(.de) neobjednávali, no ak je správa v slovenčine, tak by mal byť aj odkaz. Ten by mohol vyzerať napríklad: www.posta.sk a podobne.

sms podvod
Podvodná SMS správa

Po kliknutí naň sa vám zobrazí stránka, ktorá vyzerá celkom relevantne(neodporúčame vôbec klikať). Vypýta si od vás novú adresu, no zároveň aj platobné údaje. Toto je ten problém, po zadaní údajov z karty ste takmer na 100 % prišli o peniaze, pretože ste práve zaplatili určitú čiastku podvodníkom. Prípadne tiež môžu vašu kartu používať aj ďalej na internetové platby a objednávať si tak rozličné veci.

Ako chrániť seba a svoje okolie?

Máme pre vás riešenie, ktorým je e-book, ktorý si viete stiahnuť úplne zadarmo. Prečítajte si e-book “Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom 2024” v druhej edícii revidovanej pre rok 2024 a zistite, aké najrôznejšie podvody na nás číhajú. Nájdete v ňom množstvo dôležitých rád, ktorých by sa mal držať každý používateľ internetu a smartfónu.

Náš tip
Stiahnite si zdarma ebook: Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom 2024
29.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+