MojAndroid

Nie každá chatovacia aplikácia je dostatočne zabezpečená na to, aby ste mali stopercentnú istotu, že sa k správam dostanete iba vy a ich príjemca. Mnohým platformám chýba end-to-end šifrovanie, teda funkcia, ktorá zabezpečuje, aby ste odosielané a prijímané správy videli len vy a druhá strana. Na server sa odosielajú v šifrovanej podobe namiesto prostého textu a kľúč k dešifrovaniu máte len vy a druhý chatujúci. Aplikácia, ktorú používate na chat, možno túto funkciu nemá a v prípade, že niekto získa prístup k vašim prihlasovacím údajom, bude môcť vidieť všetky vaše chaty. Portál Android Central sa venoval tejto téme v spojitosti so zatknutím zakladateľa Telegramu.

Vhodné je používať aplikáciu so šifrovanými správami

Pavel Durov, zakladateľ aplikácie Telegram, bol zatknutý vo Francúzsku kvôli obvineniam z umožňovania nelegálnych transakcií, neposkytnutia dokumentov úradom, spolupáchateľstva pri držbe a distribúcii materiálov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí, spolupáchateľstva pri distribúcii drog, z podvodov a prania špinavých peňazí.

Tento prípad očakávane vyvolal veľký rozruch, pričom mnohí ho považujú za politicky motivovaný a za útok na slobodu slova. Nás však zaujíma to, že sa poukazovalo aj šifrovanie komunikácie. Správy na Telegrame nie sú vždy šifrované, pretože každá správa nachádzajúca sa v konverzácii je posielaná na server Telegramu v podobe prostého textu. Mnohé zo správ zostávajú na serveri uložené.

Google RCS Správy Messages iMessage iOS Apple iPhone Android
Google Správy

Aktuálne existuje iba jeden spôsob, ako cez Telegram odosielať šifrované správy. Je potrebné vytvoriť súkromnú komunikáciu s konkrétnou osobou a zapnúť funkciu “Tajný chat”. V iných prípadoch vaše správy šifrované nie sú. Aj napriek tomu, že by konkrétne vám možno neprekážalo, ak by sa k vašim správam dostal niekto iný a mohol ich vidieť, na jednom sa zhodneme. Súkromie si treba chrániť a preto by bolo možno dobré zamyslieť sa, či existujú lepšie spôsoby komunikácie, ako písanie si cez nešifrovanú platformu.

Napríklad SMS správy šifrované rozhodne nie sú, no RCS správy (Google Správy) alebo konverzácie cez iMessage už áno. Preto je skvelé, že iOS čoskoro povolí RCS správy a zvýši tým úroveň súkromia mnohým používateľom. Ak tieto platformy nepoužívate, existujú dve výborné alternatívy, o ktorých ste už asi počuli a možno ich aj používate. Pre vysokú úroveň zabezpečenia je známa aplikácia Signal. Známejšou a populárnejšou alternatívou je WhatsApp.

Mohlo by vás zaujímať:

Obidve aplikácie ponúkajú end-to-end šifrovanie ako na súkromné chaty, tak aj na skupinové konverzácie. Za zmienku stojí aj Facebook Messenger, ktorý ponúka šifrovanie iba v niektorých prípadoch. Potrebné je nastaviť si kód na dešifrovanie správ, ktorý je potrebné zadať pred prvým prihlásením na každom zariadení. Podmienkou je, aby obidve strany používali oficiálnu mobilnú aplikáciu od Meta, respektíve webový prehliadač Google Chrome alebo Microsoft Edge. Šifrovanie sa na iných prehliadačoch z nejakého dôvodu preruší.

Iné služby a sociálne siete, ako X, Instagram, TikTok či Snapchat, šifrované nie sú a v prípade, že vám niekto “hackne” účet, získa tým aj prístup ku všetkým vašim konverzáciám. Akú chatovaciu aplikáciu využívate najčastejšie vy?

Akú chatovaciu aplikáciu používate najčastejšie vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Náš tip
Ako zapnúť miznúce správy v aplikáciách Messenger, WhatsApp, Telegram a Signal? | NÁVOD
28.8.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+