MojAndroid

Výroba obuvi je lukratívnym priemyslom, na ktorom výrobcovia ročne zarábajú milióny či miliardy dolárov. Len v roku 2013 sa vyrobilo cez 22 miliárd párov topánok, z ktorých až 87% bolo vyrobených v Ázii. To predstavuje až 3 páry na osobu.  Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, odkiaľ vlastne pochádzajú a ako boli vyrobené topánky, tenisky alebo iná obuv, ktorú s veľkou pravdepodobnosťou nosíte aj vy? Pravdepodobne nie. Mali by ste však vedieť, že veľká časť produkcie obuvy pochádza z fabrík, ktoré porušujú základné ľudské práva. Ich zamestnanci pracujú veľa hodín za absolútne smiešnu mzdu a vystavení sú často aj zdraviu škodlivým chemikáliám a farbivám. Najrôznejšie chemikálie a toxíny sa z fabrík dostávajú do ovzdušia a do odpadových vôd, čím spôsobujú obyvateľstvu vážnu ujmu na zdraví – rakovinu, slepotu, astmu a iné choroby. Podobne ako v odevnom priemysle, aj tu chýba transparentnosť, kvôli čomu dochádza doslova k vykorisťovaniu pracujúcich v rozvojových krajinách.

Tento problém je však globálneho charakteru. Kože upravené v škodlivých chemikáliách, ktoré obsahujú chromium VI, môžu spôsobovať vysúšanie pokožky, potenie a iné kožné choroby. Nedostatok transparencie spôsobuje, že výrobcovia obuvy sa nemusia zodpovedať za nedôstojné pracovné podmienky alebo dopady na životné prostredie.

Nedostatok informácií je príčinou, že je veľmi ťažké dosiahnuť u konkrétnych výrobcov obuvi a značiek prijatie zodpovednosti a priznanie skutočnosti, že problémy existujú v rámci dodávateľského reťazca. V dôsledku toho nie sú dostatočné riešené nevyhovujúce podmienky a pracovníci tovární a životné prostredie naďalej trpia. Nosenie kožených výrobkov, ktoré obsahujú šesťmocný chróm, môže u zákazníkov spôsobiť dráždivú a alergickú kožnú reakciu, nakoľko je jednou z najčastejších príčin kožných ochorení.

Aj samotní kupujúci by mali mať právo vedieť, odkiaľ ich topánky pochádzajú a či sú naozaj bezpečné. Súčasná legislatíva Európskej únie však neposkytuje žiadnu ochranu tým najzraniteľnejším ani spotrebiteľom, ktorí nemôžu presne zistiť, kde a ako boli ich topánky vyrobené. To chce zmeniť práve aplikácia Change Your Shoes.

Spoločným úsilím sa tvorcovia aplikácie snažia nájsť podporu u obyvateľstva Európy a pozbierať toľko krokov, aby si ich iniciatívu všimli až v Bruseli. Každý krok sa počíta a môže pomôcť v ochrane ľudských práv a životného prostredia. Cieľom aplikácie bolo získať 59-miliónov krokov, čo sa jej aj podarilo. Svojou troškou však môžete stále prispieť, a podporiť tak snahu o transparentnosť v obuvníckom priemysle. Hlavnými požiadavkami v európskom parlamente bude schválenie legislatívy pre raguláciu tohto priemyslu, ochranu robotníkov a informovanie spotrebiteľov jednoduchým spôsobom o podmienkach, v ktorých boli ich topánky vyrobené a o tom, ktoré toxické latky môžu v sebe obsahovať.

Samotná aplikácia v sebe okrem možnosti monitorovať a zbierať kroky, obsahuje aj sekciu so správami z obuvníckeho priemyslu, aktuálne požiadavky, osobné štatistiky a možnosť vytvárať skupiny, v ktorých sa budete vzájomne podporovať v tom, aby ste podarovali čo najviac krokov. Najnovšie sa do kampane Change Your Shoes zapojila aj dcéra známeho herca Boleka Polívku – Anna Polívková.

12.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+