MojAndroid

Dlhšiu dobu sledujem české modely a projekty, ktoré idú tak povediac inou líniou, ako sme zvyknutí. Dnes tu mám jeden, ktorý je vskutku revolučný a to, že za ním stojí štát, ho robí aj atraktívnym. Mal som pocit, že je to cesta, ako sa má štát uberať aj inde. V hre sú totiž vlastné ambície a tiež databáza od štátnych úradov, s ktorou sa dajú vymyslieť šikovné a účelné veci. Tak o čo vlastne ide?

Databáza štátu a ako ju využiť

Štát, aj ten náš, má za svoje roky pôsobenia množstvo databáz s rôznymi údajmi. Dajme bokom tie, kde sú uchované osobné dáta, daňové alebo bankové vstupy, a podobné chránené údaje. Sú tu totiž ministerstvá, štátne inštitúcie, proste verejná správa, ktorých rôzna zmes údajov je stale nevyužitá. Aj keď sú niektoré na webe prístupné, je to cez systémy, ako ponúka napríklad kataster, ministerstvo financií pri podnikateľoch a ich finančných výsledkoch, súdy a mnohé iné.  Veľkú zmes údajov má k dispozícii aj Štatistický úrad Slovenskej republiky, mnohé publikuje do tabuliek na svojom webovom sídle. A otázka iba je, či táto zmes údajov, by nemala lepšie využitie. Proste ich poskytnutie na verejné výtvory a aplikácie, by aj štát mohlo zaskočiť. Samozrejme v pozitívnom myslení, získali by sa aplikácie alebo riešenia, ktoré iba využijú to, čo štát už v skrini má.

Počuli ste o výzve z Čiech? Môžete hackovať štát. V praxi to znamená, že mnohé inštitúcie svoje údaje pripravili do databáz, ktoré im iba ležia v šuplíku (vlastne niekde na serveri alebo disku) a každý, kto si trúfol, mohol prísť a počas 24 hodín urobiť aplikáciu alebo riešenie, ktoré tieto dáta využije a poskytne ich v inej, zábavnej, poučnej alebo najmä použiteľnej podobe pre všetkých ostatných. Iba pre zaujímavosť, v Čechách je k tomu projektu pripojených tiež niekoľko dôležitých podkladov, ktoré nás môžu zaskočiť. Tak iba pre predstavu, existencia celkovo 7 300 informačných systémov, vyznieva až šialene. A to, čo všetko v nich štát uchováva, nedá sa zrejme ani spočítať a vyjadriť. Škoda, že nevieme urobiť porovnanie aj s našim prostredím, no predpokladám, že budeme rovnako mať štátny aparát zahltený tisíckami informačných systémov a v nich nespočetne databáz, mnohé ani nevyužívané.

Český projekt

Susedný, český projekt sa mi páči aj kvôli vlastnej sebakritike. Nikto sa netvári a neskrýva za to, že je to všetko dokonalé. Práve naopak, už samotná zmienka o množstve informačných systémov a snaha zverejniť a publikovať niektoré údaje, svedčí o tom, že sa hľadá pre nich využitie. Výsledkom prvého hackovania štátu sú tak viaceré aplikácie, ktoré verejné databázy využívajú, no inak, ako štát. Vzniklo aj poradie vzniknutých projektov, pričom napríklad na prvom mieste je aplikácia, ktorá porovnáva vplyv zakázaného hazardu v obciach s celkovým počtom exekúcií, teda do akej miery je hazard cez automaty priamo úmerný počtu exekúcii v danom území. Opäť nič zložitého, iba sa skombinovali už tak prístupné údaje, samozrejme anonymné a vznikol nápad a najmä konkrétne riešenie. Ako mapa vyzerá, nájdete priamo na stránke novej aplikácie.

Projekt má tiež tú výhodu, že štát svoje databázy pripravil aj pre budúcnosť. Jednak ich aktualizuje a dopĺňa a zároveň sú bezplatne k dispozícii pre iné aplikácie a iné využitie. Samozrejme bezplatne a bez obavy, že by sa niekto dostal k údajom, ktoré vidieť nemá. Vcelku jednoduchý nápad, ktorý má myšlienku.  A začal by som aj u nás takto.

Potenciál, ktorý nemá hranice

Teraz je tu iba otázka, ako sa toto dá využívať? Podľa mňa to nemá jasné hranice, pretože pri tisícoch informačných systémoch, existujú aj tisíce, dokonca desaťtisíce databáz. Aj keď som osobne pri mnohých riešeniach počul, že štát musí chrániť svoje dáta, pretože obsahujú rôzne údaje, je to iba výhovorka. Aj s tých dát, ktoré podliehajú osobitnej ochrane, sa vždy dá urobiť výstup, ktorý je zaujímavý. Napríklad víťazný český projekt zobral exekúcie a z nich iba verejné údaje, žiadne mená, žiadne konkrétne čísla. Na Slovensku máme množstvo riešení, ktoré už dnes ponúkajú databázu, no v podobe, ako ju určil štát, cez vlastné web riešenia. Prečo sa však nevydať podobnou cestou, ako v Čechách, nechať databázy na verejné šírenie, nech z nich vznikajú iné projekty, bez dohľadu štátu a zároveň s údajmi, ktoré je možné verejne šíriť.  V tomto smere, mám pocit, sme až prehnane opatrní a zbytočne nečinní, aj keď už aj u nás sa nájde výnimka.

24.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+