MojAndroid

Hackerským útokom sa nevyhýbajú ani servery veľkých spoločností alebo vládnych inštitúcií. Najnovší prípad sa týka českého Ministerstva práce a sociálnych vecí (MPSV), na ktorý upozornil český portál Novinky.cz.

Pri útoku na servery nemalo dôjsť ku krádeži dát a ani poškodeniu systému

Hackerský útok oznámil primátor hlavného mesta Prahy, Zdeňek Hríb, na svojom Twitter účte a potvrdila ho aj ministerka práce Jana Maláčová. Podľa jej slov nedošlo ku krádeži dát a ani poškodeniu systému. Terčom útoku mali byť aj servery Českej správy sociálneho zabezpečenia. Servery magistrátu mesta mali podľa primátora útoku odolať.

Po útoku bola vykonaná odstávka pre okamžitú bezpečnostné záplatu na emailový systém. Vďaka uchovávanie viac kópií dát naraz údajne nedošlo k poškodeniu dát. Incident mal byť už nahlásený aj Národnému úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

NÚKIB mal pred útokmi varovať už v stredu

Práve NÚKIB vydal v stredu upozornenie na sadu závažných zraniteľností postihujúce nástroj Microsoft Exchange Server a dodal, že podľa informácií spoločnosti Microsoft sú aktuálne aktívne zneužívané. Ten je vo verejnej správe a firmách využívaný pre emailovú komunikáciu alebo zdieľanie kalendárov a úloh.

Pred týždňom mal tiež úrad upozorniť, že používateľom operačného systému Windows hrozia útoky hackerov. Windows 10 a Windows Server 2019 mali obsahovať vážne zraniteľnosti, ktoré zneužívali niektoré škodlivé programy. Na väčšinu zraniteľností už Microsoft vydal opravy. V Českej republike v minulých rokoch čelili hackerským útokom hlavne nemocnice, kde napáchali škody v desiatkach miliónov českých korún.

Náš tip
HBO Go: 7-dňová skúšobná doba zrušená. Ako je na tom konkurencia?

5.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+