MojAndroid

Azda každý rodič si skôr či neskôr položí otázku, či a kedy kúpiť svojmu dieťaťu telefón. S istotou si ju položia dokonca aj tí, ktorí tvrdia, že mobil deťom do rúk jednoducho nepatrí. Po kúpe smartfónu pre dieťa však takéto morálne otázky pribúdajú. Jedna z nich sa týka napríklad toho či je správne dohliadať na to, koľko času vaše deti na telefóne trávia.

Svojim deťom telefóny berú

Tieto otázky si pritom nekladieme len my, bežní smrteľníci, ale aj ľudia, ktorí stoja na čele niekoľkomiliardových technologických firiem. Je všeobecne známe, že sa touto pálčivou témou v minulosti zaoberali velikáni ako Steve Jobs či Bill Gates. Obaja sa snažili svoje deti vychovať tak, aby používali technológie v rozumnej miere. V podobnom duchu vníma výchovu aj ďalšie veľké meno technologického sveta – Susan Wojcicki.

Susan wojcicki s deťmi
Susan Wojcicki so svojimi deťmi

Žena, ktorá riadi YouTube sa okrem pracovného života stíha venovať aj tomu rodinnému. Vychováva až päť detí, pričom tak ako každej matke, aj jej záleží na tom, aby boli vychované správne. No a ako prezradila v rozhovore pre The Guardian, táto správna výchova sa v mnohých smeroch týka aj prehnaného používania smartfónov.

“Sú chvíle, kedy všetkým svojim deťom vezmem mobilné telefóny. Robím tak najmä na rodinných dovolenkách, pretože chcem, aby ľudia v mojej rodine medzi sebou komunikovali. Vezmem im telefóny a poviem, že dnes sa všetci budeme sústrediť na rodinu a prítomný okamih. Ľudia sa potrebujú naučiť, kedy je ten správny čas na to sústrediť sa na svojich blízkych a konverzáciu s nimi a kedy je zase správny čas na sledovanie videí a prehliadanie internetu,” povedala Wojcicki.

Hoci presný vek jej detí nie je verejne známy, prezradila, že všetky z nich majú vlastný smartfón. Vníma ho však ako nevyhnutnú súčasť dnešnej doby, ktorú deťom zaobstarala aj z bezpečnostných dôvodov. Susan si tiež nemyslí, že by deti mali mať k telefónom neustály prístup.

“V čase, kedy som vyrastala ja, bola na tom televízia podobne. Rodičia ma od útleho veku učili, že tráviť istý čas pozeraním televízie nemusí byť vôbec na škodu, no treba to vyvážiť športovaním, školou a ďalšími aktivitami.”

Závislosti na smartfóne treba predchádzať

Náš tip
Výskum: Deti dostávajú prvý smartfón v extrémne mladom veku

Ako nám teda ukazujú známe tváre technologického sveta, deťom netreba telefóny zakazovať úplne. Stačí obmedziť čas, ktorý s ním trávia, a to najmä vtedy, keď by sa mali venovať niečomu inému. Urobiť tak môžete vďaka funkcii digitálna rovnováha, ktorá bola predstavená spolu s Androidom 9.0 Pie. Obmedziť čas, ktorý vaše ratolesti trávia na telefóne však môžete aj vďaka nášmu návodu.

14.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+