MojAndroid

Telekomunikační operátori, ktorí poskytujú hlasové služby, si štandardne si vzájomne účtujú veľkoobchodné ceny za ukončenie volaní. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) dnes oznámil, že čoskoro by mali tieto veľkoobchodné ceny za ukončenie volaní klesať.

Rozhodnutie bolo prijaté Európskou komisiou už v decembri

Malo by si sa tak stať s účinnosťou od 1.7.2021 a následne vždy od 1.1. príslušného roku. Dôvodom je nariadenia Európskej komisie, ktorá stanovila jednotnú maximálnu sadzbu za ukončenie hlasového volania v mobilnej sieti platnej v EÚ a jednotnú maximálnu sadzbu za ukončenie hlasového volania v pevnej sieti platnej v EÚ.

Minulý rok 18. decembra prijala Európska komisia tzv. Delegovaný akt. Ten v súlade so Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1972 stanovuje jednotnú maximálna sadzba za ukončovanie hlasových volaní v pevnej aj mobilnej sieti. Delegovaný akt nadobudne účinnosť začiatkom júla, kedy sa začnú aplikovať nižšie uvedené veľkoobchodné ceny za ukončenie volaní.

Veľkoobchodné ceny za ukončenie volaní | Foto: teleoff.gov.sk

 

Publikovaniu delegovaného aktu predchádzali verejné konzultácie poskytovateľov elektronických komunikačných sietí, odbornej verejnosti, národných regulačných orgánov, Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC), ako aj ďalších združení a organizácií.

Regulačný úrad už nebude môcť na Slovensku stanovovať maximálnu výšku poplatkov

Na Slovensku už nebude Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) svojím rozhodnutím určovať maximálnu výšku poplatkov za ukončovanie volaní v pevných a mobilných sieťach. Naďalej mu zostanú právomoci vymedzovať relevantné trhy, vykonávať test troch kritérií a ukladať iné prostriedky nápravy, ako je regulácia cien.

Necenové záväzky v súvislosti so službami za ukončenie volania v pevných alebo mobilných sieťach nebudú ovplyvnené. Budú teda naďalej platné, až kým ich RÚ neprehodnotí. Koncové ceny volaní pre zákazníka v ponuke slovenských mobilných operátorov tieto zmeny veľmi neovplyvnia.

Náš tip
Prostredníctvom notbuku sa prihlásite na fejsbuk. Slovenčina je opäť bohatšia

 

 

3.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+