MojAndroid

Hoci úplného zrušenia roamingových poplatkov sa tohto roku ešte nedočkáme, 1. júla k nemu budeme zase o krok bližšie. Po roku totiž totiž vďaka regulácii Európskej komisie opäť klesnú ceny volaní, správ a dát v zahraničí. Jedná sa už o ôsme regulované zlacňovanie. Doteraz posledné zlacňovanie prebehlo k 1. 7. 2013, kedy ceny za hovory zlacnili o 12% z pôvodnej sadzby. Za jednu zaslanú SMS sme pred rokom po regulácii cien zaplatili o 11% menej a najväčšej redukcie cien sa dočkali roamingové internetové dáta, ktorých cena vtedy klesla až o 36%. Aktuálne ceny roamingu v Európskej únii (tzv. eurotarifa) sa teda od júla zmenia nasledovne:

  • 1 minúta odchádzajúceho hovoru: 28,8 centa -> 22,8 centov
  • 1 minúta prichádzajúceho hovoru – 8,4 centov -> 6 centov
  • 1 odoslaná sms – 9,6 centa -> 7,2 centa
  • 1 MB prenesených dát – 54 centov -> 24 centov

Ďalšou novinkou, ktorá bude v platnosti tiež od júla tohto roka, je tzv. oddelený roaming. Je to vlastne spôsob, v rámci ktorého je možné v krajinách EÚ so svojím existujúcim číslom využívať služby iného, zahraničného operátora. Existujú dva varianty oddeleného roamingu:

  • jednorazové využitie internetu v EÚ od iného poskytovateľa – tento spôsob umožňuje jednorazovo využiť v krajinách EÚ služby mobilného internetu od niektorého z tamojších poskytovateľov. Pri využití tejto možnosti zostáva používateľ zákazníkom svojho domáceho operátora, ale za prenesené dáta zaplatí zahraničnému operátorovi, ktorého služby sa rozhodne využiť (napr. formou kúpy predplateného objemu dát).
  • trvalé prenesenie EÚ roamingových služieb k inému operátorovi – pri tejto forme je možné preniesť svoj európsky roaming nastálo k inému poskytovateľovi. Pri ceste do zahraničia tak používateľovi bude roamingové hovory, sms i mms správy a prenesené dáta účtovať ním vybraný poskytovateľ. Pri službách v domovskej krajine a roamingu mimo EÚ používateľ zostáva zákazníkom svojho operátora. Podmienkou na využívanie trvalého prenesenia roamingových služieb však bude uzatvorená zmluva medzi používateľovým operátorom a zahraničným operátorom.

Bližšie informácie a konkrétnejšie  podmienky oboch variantov by mali byť zverejnené neskôr v priebehu júna. Od 15. decembra 2015 by vďaka iniciatíve Európskej komisie s názvom “Prepojený kontinent” mali byť roamingové poplatky v Európskej únii už definitívne minulosťou. Objavili sa však aj hlasy, aby bolo využívanie istých mobilných služieb, napr. tzv. nekonečných volaní poskytovaných niektorými operátormi, obmedzené v iných štátoch tak, aby nedochádzalo k ich cezhraničnému zneužívaniu (je teda možné, že napríklad Slováci si nebudú môcť aktivovať neobmedzený paušál od rakúskeho operátora, prípadne budú zavedené nejaké obmedzenia). Na konkrétne podmienky, ktoré budú tvoriť legislatívny rámec jednotného telekomunikačného trhu v EÚ si teda ešte musíme nejaký čas počkať.

Náš tip
Európsky parlament odhlasoval zrušenie roamingu

Zdroj: o2.cz

2.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+