MojAndroid

Svet digitálnych technológií sa neustále mení a s ním aj spôsoby, akými sa používatelia dostávajú k hudbe, hrám či videám. Online služby určené na nákup multimediálneho obsahu využíva čoraz viac používateľov na úkor fyzických nosičov. Tento trend sa týka samozrejme tiež filmov a populárny je ich nákup či požičiavanie cez internet. Aj tento segment trhu sa však vyvíja a existuje viacero prognóz, ako bude vyzerať v budúcnosti. Generálny riaditeľ spoločnosti DreamWorks Animation, Jeffrey Katzenberg, napríklad predpovedá výrazné skrátenie doby, počas ktorej sa filmy premietajú v kinách.

O desať rokov sa tak podľa neho výrazne skráti doba, počas ktorej sa filmy budú premietať v tradičných kinách. Bude to len 17 dní, alebo tri týždne. Po uplynutí tejto doby budú filmy dostupné celosvetovo online a používatelia budú platiť poplatky odvíjajúce sa od veľkosti displeja zariadenia, na ktorom ich budú sledovať. „Nebudete platiť za možnosť sledovať film, ale za plochu, na ktorej ho sledujete,“ uviedol Katzenberg. Lístok do kina tak napríklad môže stáť 15 dolárov, zhliadnutie filmu na veľkoplošnej TV obrazovke 4,99 dolára a na malej obrazovke smartfónu to bude najlacnejšie, povedzme 1,99 dolára.

Podľa Katzenberga potrebuje filmový priemysel výraznú zmenu konceptu a musí sa vymaniť zo súčasného systému, ktorý diktuje, ako dlho sa film premieta v kinách predtým než sa začne distribuovať ďalej. To však nebude jednoduché, pretože v súčasnosti platí medzi filmovými štúdiami a distribútormi dohoda, podľa ktorej sa zvyčajne film v kinách premieta 90 dní kým sa dostane na DVD, do online videopožičovní a ďalších distribučných kanálov.

Štúdio DreamWorks Animation, ktorému Katzenberg šéfuje, sa preslávilo animovanými filmami „Shrek“ a „Kung-Fu Panda“. V posledných rokov sa však výrazne snaží zamerať aj na iné oblasti a znížiť tak svoju závislosť od animovaných filmov, ktoré tvoria základ jej podnikania. Spomínané predpovede Katzenberg uviedol na prednáške na konferencii Milken Institute Global.

Zdroj: wsj.com

14.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+