MojAndroid

IT Asociácia Slovenska upozornila na závažný fakt, ktorý hrozí prijatím nového autorského zákona a dotkne sa všetkých občanov, rovnako predajcov elektrotechniky a jeho dôsledky ponesie aj štátna pokladnica. V prílohe 2. nového zákona sa ustanovuje náhrada autorských práv z rozmnoženín na výšku 3 % ceny všetkých inteligentných zariadení, ktoré ponúkajú spotrebiteľovi funkciu nahrávania obsahu. Do tejto kategórie spadá aj väčšina moderných smart televízorov. Nový autorský zákon má byť schválený 1. 7. 2015. V praxi to znamená trojpercentné navýšenie kúpnej ceny smart televízorov a o niečo menšie navýšenie ceny ďalších inteligentných zariadení.

“V procese prípravy zákona, ako aj v pripomienkovom konaní, sme spolupracovali s ministerstvom kultúry a dosiahli úpravu výšky mnohých, podľa nás neprimeraných, náhrad odmien na rôzne zariadenia,“ hovorí Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska. “Sú to napríklad mobilné telefóny a tablety, kde bola sadzba upravená z 3 % navrhnutých organizáciami kolektívnej správy práv autorov a iných vlastníkov príslušných práv (SOZA, LITA a pod.) na 0,7 % z ceny a osobné počítače všetkých druhov, pri ktorých bola sadzba upravená z navrhnutých 3 % na 1 % z ich ceny.”

Šéf ITASu pokračuje:

„Náhrady navýšia cenu zariadení pre slovenských spotrebiteľov, ktorí ich musia v cene zariadení zaplatiť, aj keď funkciu vyhotovovania rozmnožením nikdy nepoužijú. O to absurdnejšia je najvyššia sadzba 3 % na smart televízory, ktoré nahratý záznam vysielania umožňujú prehrávať výlučne len na jednom konkrétnom zariadení – na TV prijímači.“

Mgr. Jiří Budinský, právny expert na autorský zákon zo spoločnosti DEDÁK & Partners dopĺňa:

„Podľa nášho názoru sa teda nejedná o rozmnoženinu, ktorú je možné šíriť a používať na viacerých zariadeniach. Prípadná potenciálna ujma pre autora alebo iného vlastníka príslušných práv je tak minimálna a náhrada odmeny preto nie je na mieste.“

V Českej republike a v Poľsku sú náhrady za vyhotovenie kópií autorský diel nižšie. Trojpercentné navýšenie ceny u elektroniky je jednoznačne dôvodom pre zmenené trhové správanie sa spotrebiteľa, a tým pádom odliv predaja do zahraničia a aj príjmov štátneho rozpočtu reprezentovaný poklesom príjmu z DPH v násobnej výške oproti poplatkom. Televízory predstavujú až 2/3 z obratu celkového predaja audiovizuálnej techniky a ťažiskový segment v spotrebnej elektronike.

IT Asociácia Slovenska navrhuje vzhľadom na tieto fakty nezavádzať na smart TV žiadnu sadzbu – t.j. vylúčiť tento segment spotrebnej elektroniky zo zoznamu spoplatnených zariadení. Druhou alternatívou, ktorú navrhli, bolo spresniť v zákone definíciu zariadenia, ktoré do kategórie spoplatnených zariadení bude spadať, a to nasledovne: smart TV, ktoré umožňujú vyhotovenie alebo uloženie rozmnoženiny záznamu vysielania na externé zariadenie alebo záznamové médium, ktoré je možné prehrávať na iných zariadeniach. Zástupcovia ITAS predložili pozmeňovacie návrhy Ministerstvu kultúry, členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá, ako aj predsedovi NR SR.

Aktualizácia, 2.7.2015, 16:00

Nový zákon o náhrade autorských práv z rozmnoženín bol oficiálne schválený. Platiť bude od 1. januára 2016, rovnako ako zákon o nelegálnom sťahovaní audiovizuálnych diel.

Zdroj: TS, titulka

2.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+