MojAndroid

Porovnávanie online pripojenia cez jeho cenu a náklady je vždy zaujímavý ukazovateľ. Rozdeľuje však krajiny a vytvára medzi nimi veľké cenové rozdiely. Slovensko v porovnaní so svetom celkom obstálo.

Európa a zvyšok sveta

Bolo by na úvod fér napísať, že Európa má špecifické trhové nastavenie a obtiažne sa porovná s inými krajinami, ako sú napríklad štáty Afriky. Sú to totiž dva rozdielne konce identickej tabuľky, ktorá porovnávala krajiny sveta cez náklady na pripojenie.

Základná hodnota tak predstavuje mesačnú platbu za rýchlosť minimálne 60 Mbit/s a k tomu neobmedzené dáta. Pri takomto nastavení potom krajiny Afriky a Blízkeho východu predstavujú najdrahšie destinácie na pripojenie do siete internet a tieto oblasti aj obsadili prvú päťku. Tabuľka je robená od najdrahšieho pripojenia po to najlacnejšie, kde Slovensko svieti na 24. mieste (počítané od konca, od tých najlacnejších). Nie je to zlý výsledok. Vyjadrený cez náklady na pripojenie je to 16,57 EUR mesačne.

Zdroj: Comparethemarket.com

Z okolitých krajín je pod našou hranicou Poľsko a Maďarsko, kde sa dostali pod 13 EUR za mesiac, na strane druhej, drahšie dáta sú v Čechách, kde je priemerne ich cena cez 17 EUR. Metodika brala do úvahy priemer trhu, pričom zadaním konkrétnej krajiny na stránkach spoločnosti Numbeo (autor projektu) získate okamžite mesačný náklad na pripojenie do siete internet. Ceny je však nutné brať ako určitý základ a orientáciu naprieč lokalitami a štátmi po celom svete. Už iba na Slovensku pre porovnanie nie je problém pri viazanosti získať 250 Mbit/s pripojenie hlboko pod 15 EUR mesačne. A to nie celkom korešponduje so zistenou cenou od analýzy Numbeo.

Údaje sú však zaujímavé. Na jednom konci spektra je Etiópia s nákladom na pripojenie mesačne vo výške 363,99 EUR a na opačnom konci prekvapujúco Ukrajina za 5,22 EUR mesačne. Identické parametre najmä však identická služba, ktorá plní vždy to isté. Umožňuje ľudom pristúpiť k sieti internet. Infraštruktúra však bude v Etiópii nesmierne náročná a nedostatočná, a to odzrkadľuje aj cena za pripojenie. Prekvapením sa môže javiť aj lacné pripojenie v Rusku, ktoré obsadilo po Ukrajine druhú priečku.

Najdrahšie a najlacnejšie krajiny: Zdroj: Comparethemarket.com

V rámci celosvetovej populácie je online aktívnych 4,66 miliardy zákazníkov, čiže necelých 60%. Zvyšovaniu tohto ukazovateľa pomáhajú krajiny ako je napríklad India, jedna z najľudnatejších oblastí, ktorá však má jedno z najlacnejších dátových pripojení (necelých 9 EUR mesačne).

Cena a náklady vychádzajú údajov platných k 19. októbru 2021.

Náš tip
Súťaž: Vyhraj Samsung Galaxy A52s či licencie ESET Smart Security Premium a ESET Mobile Security
14.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+