MojAndroid

Organizátori konferencie IFA Berlín sa rozhodli svoje pôsobenie rozšíriť aj na ázijský trh, a tak tento rok zorganizovali po druhýkrát konferenciu CE China, ktorá sa konala v čínskom Shenzhene. Táto konferencia mala za úlohu predstaviť čínskemu trhu možno doteraz nepoznané spoločnosti z celého sveta, ktoré ponúkajú produkty spotrebnej elektroniky a vybavenia domácnosti. Na celkovej ploche 15 000 štvorcových metrov sa predstavilo celkovo viac ako 150 vystavovateľov z celého sveta.

Zaujímaví vystavovatelia

Hoci na konferencii CE China prevládali domáci vystavovatelia, o slovo sa prihlásili i spoločnosti, ktoré sú blízke našim fanúšikom. Išlo o firmy ako HTC Vive, Siemens, Alibaba, či Huawei/Honor. Okrem toho však na výstavisku nechýbalo ani mnoho ďalších zaujímavých spoločností, ktoré zas nepoznáme v našich končinách. Okrem vystavovateľov bolo na konferenciu pozvaných aj viac ako 300 novinárov, medzi ktorými sme boli i my. Zo zdravotných dôvodov sme sa ale nemohli nakoniec tejto konferencie zúčastniť.

CE China je premiérovou výstavou spotrebnej elektroniky a vybavenia domácnosti. Vychádza z úspešného konceptu výstavy IFA – so zameraním na pritiahnutie pozornosti na jednotlivé spoločnosti pred pohľadom divákov a skutočných zákazníkov. Cieľom tiež bolo predstavenie spoločností v Číne. – povedal Christian Göke,CEO Messe Berlin minulý rok pri otvorení prvého ročníka CE China. Rovnaké slová platia aj dnes.

Prvý deň výstavy

4. mája mali svoje prezentácie spoločnosti HTC Vive, Alibaba, i Huawei.

Kevin Leung, generálny manažér HTC Vive pre Shenzen a riaditeľ sekcie Vive X hovoril o tom, čo dosiahla virtuálna realita taiwanského výrobcu za prvý rok svojho fungovania. Okrem toho predstavil aj smelé plány spoločnosti v rozširovaní virtuálnej reality, a to najmä vďaka produktom ako Vive, Viveport, Vive Studios, Vive X, IVRA, IVRI, VRVCA, Entertainment, Enterprise a Education. HTC chce virtuálnu realitu rozšíriť nielen pre verejnosť, ale aj pre spoločnosti, či dokonca pre školy, ktoré by vo virtuálnej realite mohli vyučovať niektoré z predmetov.

Virtuálna realita nie je len o hrách, je to ďalšia platforma. Veľký potenciál vidíme najmä vo vzdelávaní cez VR.

Yin Jing, Prezident Tmall Home BG/Alibaba zas hovoril o tom, že hoci čínsky trh produkuje najmä lacné a veľmi dostupné produkty, domácnosti sa stále viac zameriavajú na kvalitné produkty a spotrebiče. Spoločnosť Tmall (ktorá úzko spolupracuje s Alibabou) prerazila najmä v segmente umývačiek riadu, z ktorých urobili “must have” spotrebič v každej modernej kuchyni. Tmall však disponuje aj výbornými analytikmi, ktorí dokážu predvídať dopyt spotrebičov všakovakého druhu na čínskom trhu. Práve to chce spoločnosť využiť na budovanie ďalšieho “10 miliardového biznisu” (v Yuanoch).

V najbližších 3 rokoch chceme inkubovať 3 až 5 nových technologických odvetví, ktoré nám umožnia generovať zisk ďalších 10 miliárd Yuanov.

Huawei sa v budúcnosti zameria viac na segment inteligentnej domácnosti. Tieto plány prezradil Li Changzhu, Vice Prezident pre Headset Business of Huawei Consumer Business Group. Jeho prednáška pojednávala o tom, aké dôležité sú inteligentné domácnosti pre samotných spotrebiteľov a akým smerom pôjde vývoj zariadení Huawei pre inteligentné domácnosti. Jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete cíti príležitosť v tomto segmente a veríme, že nám už v blízkej budúcnosti predstaví prvé produkty pre inteligentné domácnosti novej generácie.

Vyvinuli sme riešenie ako vytvoriť ekosystém pre mobilné zariadenia a wearables, ktorý bude fungovať a pre zákazníka bude mať pridanú hodnotu.

Druhý deň výstavy

Druhý deň výstavy CE China bol venovaný spoločnosti Suning, ktorá bola prémiovým partnerom výstavy. Po privítaní oficiálnych predstaviteľov spoločnosti vedením výstavy boli prezentované aj produkty samotnej spoločnosti. Tá ponúka O2O služby, ktoré spoločnostiam pomáhajú s online predajom aj post-nákupnými analýzami. Okrem toho Suning Cloud Store využívajú aj spoločnosti ako Huawei, Mi, Meizu, Oppo, Sony, DJI, Siemens, či ďalší. Práve Suning Cloud Store bol produktom, ktorý spoločnosť chcela uviesť do pozornosti návštevníkov CE China.

Okrem toho v druhý deň prebiehali aj zaujímavé panelové diskusie. Témou bol najmä dizajn produktov, ktoré budú vystavujúce spoločnosti vyrábať v budúcnosti, keď bude vládnuť umelá inteligencia. Diskusie sa zúčastnil Huier YE, Design Director v spoločnosti Fjord; Maofeng GAO, Design Manager v PEGA D&E a Dr. Lin Min, Professor z Guangzhou Academy of Fine Arts. Témami ďalších diskusií a prednášok boli “The Tendency of Game Industry in 5 Years”, “AI Drives the Transformation of Human Machine Interaction”, “The Development Trend of Commercial IT Devices under the DX Economy” a “The Development of Chinese Printing Market”.

V nasledujúcich dňoch bola výstava dostupná aj pre verejnosť, ktorá si mohla prezrieť na vlastné oči produkty a služby prítomných spoločností.

Okrem výrobcov aj startupy

Výstava CE China ponúkla priestor aj 30 svetovým startupom s vysokým potenciálom. Tie mohli svoje produkty prezentovať v špeciálnej časti výstaviska s názvom Connect@CE China. Zastúpenie tu nemali len čínske startupy, ale aj začínajúce spoločnosti z celého sveta. Za zmienku stojí napríklad inteligentné zrkadlo spoločnosti DIRROR, ktoré obsahuje Full HD dotykovú plochu zabudovanú priamo v zrkadle, či spoločnosť 6Voices, ktorá predstavila prvého inteligentného hlasového asistenta do podnikovej sféry, ktorý má firmám pomôcť napríklad s mítingami či vedením firemných diskusií.

Vidíme sa v Berlíne!

Výstava CE China bola aakýmsi predskokanom výstavy IFA 2017, ktorá sa bude konať v septembri v Berlíne. Ako každý rok, aj tentokrát dúfame, že sa výstavy budeme môcť zúčastniť osobne a priamo z Berlína vám priniesť zaujímavé informácie.

Na výstavu sme získali pozvánku vďaka Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore (SNOPK), oficiálnemu zastúpeniu Messe Berlín na Slovensku, ktoré okrem iného ponúka aj informácie a výhodné vstupenky na konferencie IFA a CE China pre novinárov a spoločnosti zo Slovenska. 

Zdroj: CE China (1), CE China (2), CE China (3), CE China (4), CE China (5)

9.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+