MojAndroid

CAT S50 určite nie je mobil pre každého. Je síce veľmi odolný, no aj veľký, hrubý, ťažký a niektoré jeho kľúčové komponenty nemajú takú kvalitu, aká by sa štandardne očakávala od viac než €400 zariadenia.

Konštrukcia

CAT S50 je asi tak veľký, ako odolný. Nikdy som nemal problém hodiť ho na zem, do vody, alebo sadnúť si naň. Caterpillar aj sľubuje odolnosť pri pádoch do výšky 1,2m. Môžem potvrdiť, že mne takéto nárazy mobil vydržal. Po okraji celého mobilu je plast a tvrdá guma, takže nechať ho padnúť na hrboľatý a tvrdý povrch môže spôsobiť poškodenie rámu, no displej by sa poškodiť nemal.

_DSC0065

CAT S50 má IP 67 certifikáciu: môžete ho vo vode nechať do hĺbky 1 m až na 30 minút. Všetky porty na zriadení sú preto zakryté. Kvôli tomuto mi konektor na mojich ATH-M50 slúchadlách nepasoval do 3,5mm portu pre slúchadlá. Samozrejme, je to niečo, čo sa dá vyriešiť predlžovacím káblom, no otvorené porty na vodeodolných zariadeniach sú už čoraz viac bežné.

_DSC7767

_DSC7765

 

_DSC7852

S50 má aj vojenskú certifikáciu MIL-STD-810G. Znamená to, že by mal vydržať pád z výšky 1,8m na betón (Caterpillar na svoj stránke napriek tomu uvádza výšku len 1,2m), vysoké aj nízke teploty, tepelné šoky, vysokú vlhkosť a slané prostredie bez vytvárania hrdze. Odolnosti pomáha aj to, že zadný kryt nie je odstrániteľný, takže nemôže nijak odpadnúť a odhaliť komponenty. Pre jeho uchytenie sa nachádzajú po obvode na každej strane zariadenia 2 relatívne veľké šróby. Overila sa aj tepelná odolnosť: vo veľmi chladných podmienkach nešlo iPhone 5S ani zapnúť, no CAT S50 fungoval bež akýchkoľvek známok podchladenia.

_DSC8029

Rozmery nie sú zrovna najpríjemnejšie: displej tvorí len 57% prednej strany zariadenia. Celkové rozmery sú 144,5 x 77 x 12,7 mm. Hmotnosť je 185g. Len pre porovnanie, to je viac než o tretinu väčší objem, o polovicu väčšia hrúbka, o 5% väčšia hmotnosť a skoro rovnaká šírka ako má o 1″ väčší Samsung Galaxy Note 4.

Na ľavej strane zariadenia je zapínacie tlačidlo a na pravej sú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti zvuku, medzi ktorými sa nachádza jedno špeciálne tlačidlo. Pri krátkom stlačení ním odomknete obrazovku a pri dlhom podržaní ním aktivujete LED blesk na zadnej strane zariadenia. Blesk sa dá takto aktivovať len pri zapnutej obrazovke. Mobil má aj 3 softvérové tlačidlá: späť, menu a multitasking; ako aj na iných mobiloch s čistým Android. Mobilu chýba predná notifikačná dióda.

_DSC0066

Displej

Na zriadení je 4,7″ LCD krytý odolným sklom Corning Gorilla Glass 3. Napriek IPS technológii nie sú farby práve najvernejšie. Sú studené, takže biela nevyzerá ako biela, ale ako slabo-modrá. No nie len to, aj kontrast je veľmi slabý. Viditeľnosť pri oblačnom počasí je celkom dobrá, no na slnku to je už o niečo horšie. Tento mobil nedosahuje tak vysoké hodnoty jasu, ako väčšina iných vlajkových lodí. Napriek tomu Caterpillar popisuje CAT S50 ako mobil určený „špecificky do vonkajšieho prostredia.“ Automatická regulácia jasu dávala o niečo vyššie hodnoty jasu, než ostatné zariadenia. Pozorovacie uhly nie sú zlé, no CAT S50 nemá v prvom rade veľmi dobré farby ani pri priamom pozeraní na displej.

Rozlíšenie je 1280 x 720 HD, čo dáva hustota pixelov 312ppi. Displej teda nie je perfektne ostrý pre niekoho, kto má dobré oči, no nižšie rozlíšenie je menej náročné na výkon a výdrž zariadenia.

_DSC7962

Výkon

Pod krytom mobilu sa nachádza Snapdragon 400, ktorému sekundujú 2 GB RAM. Táto dvojica síce ponúka dostatočný výkon, no občas tu je možné pozorovať veľmi krátke zamrznutia zriadenia. Navyše, launcher nebeží úplne plynulo, a to aj napriek tomu, že je to čistý Android.

Vnútorné úložisko má kapacitu 8GB, z čoho je 5.28GB voľných pre používateľa. Dá sa rozšíriť o 64GB Micro-SD kartou.

Operačný systém

Na zriadení sa nenachádza skoro žiaden bloatware, len niekoľko aplikácií od Caterpillaru, ktoré umožňujú napríklad používať mobil s mokrými prstami. Mobil aj napriek jej prítomnosti ide ovládať ale len dovtedy, dokým nie je na displeji veľa vody. Na používanie pod vodou tak môžete zabudnúť. Stačí ak displej ošpliechate vodou a mobil ju začne brať ako dotyky ruky od používateľa.

Nachádza sa tu čistý Android vo verzii 4.4 KitKat. Aj napriek tomu som mohol pozorovať pády aplikácií. S odolnosťou zariadenia to nijako nesúvisí. Je to chyba Caterpillaru, že neoptimalizuje systém lepšie pre ich zariadenia.

Multimédia

Na pozeranie videí kvalita displeju príliš nepoteší, no aspoň zadný reproduktor nie je veľmi zlý. Má síce zadnú orientáciu, no pre účely pozeraní YouTube videí slúži dobre, no len do tej doby, kým mobil nie je položený na zemi, čím sa prikryje reproduktor. Kvalita 3,5mm výstupu je štandardná.

_DSC7956

Fotoaparát

Pre mňa je základ použiteľnej fotky to, že je ostrá. To sa mi ale pri CAT S50 často nedarilo dosiahnuť. Neviem prečo, no fotoaparát často zaostrí do blízka (a to aj keď tam žiaden predmet nie je) a vo výsledku je celá fotka neostrá. Skoro 1/5 mojich fotiek skončila ako nepoužiteľná.

zle zaostrene
Príklad neostrej fotky z CAT S50. Fotka je zaostrená do popredia nepriek tomu, že tam žiaden predmet nie je.

Keď sa fotoaparátu podarí zaostriť, fotky sú vďaka 7,68 MPix senzoru a f/2,5 objektívu ostré, farby dôveryhodné, a za dobrého osvetlenia je na fotke málo šumu.

IMG_20150415_111704-2

100% výrez.
100% výrez.

V slabom svtle sa tento fotoaparát radí medzi tie slabšie; fotky sú značne menej ostré kvôli zabudovanej redukcii šumu, farby prestávajú vyzerať dobre, a šum sa začína zvýrazňovať.

HDR režim síce dáva fotografiám vynikajúci dynamický rozsah, no súčasne sú kvoli nemu farby často príliš výrazné a saturované. Výsledkom môže byť fotka, ktorá vyzerá veľmi neprirodzene.

hdrauto
Na ľavej strane automatický režim; na pravej strane HDR režim.

Kvalita predného fotoaparátu ma veľmi nepotešila. Senzor má rozlíšenie len 640 x 480 pixelov, a aj napriek tomu má zlú citlivosť. Výsledkom sú neostré fotky s vysokým šumom.

Konektivita

Caterpillar zakomponoval do mobilu 4G, NFC a Qi bezdrôtové nabíjanie. Nechýba ani Bluetooth vo verzii 4.0, GPS, ruská alternatíva GLONASS a FM rádio. Wi-Fi je podporovaná len vo verziách 802,11 b/g/n. Kvalitou Wi-Fi pripojenia na tom CAT S50 nie je voči ostatným mobilom s cenovkou do 400 eur veľmi dobre.  Síce to nie je veľký rozdiel, no na väčšej vzdialenosti od routeru to môže znamenať rozdiel medzi plynulým a zasekávajúcim sa streamovaním videa. Rýchlosť mobilného internetu bola vďaka 4G veľmi dobrá, čo platí aj o kvalite zvuku pri telefonovaní.

_DSC7950

Batéria

Batéria nie je vymeniteľná a má kapacitu 2630 mAh. Typicky vydržala dlhšie než 1 deň, no cez 48 hodinovú hranicu sa mi dostať nepodarilo. Aj kvôli tomu som musel k telefónu nabíjačku pripájať každý deň. Pri jednodňovom používaní som dosahoval 3 hodiny zapnutej obrazovky, a to aj napriek náročnému používaniu. Poteší aj možnosť bezdrôtového nabíjania štandardu Qi.

2014-12-24 20.52.33 2014-12-24 20.52.26

 

Záver

Môže to vyzerať tak, že tento mobil považujeme za veľmi zlý, no nie je to tak. Snažili sme sa len ukázať koľko nevýhod môže mať CAT-S50 voči iným viac než €400 mobilom. Tento mobil nie je určený pre bežného používateľa, a tak sa na to treba aj pozerať. Ak si chcete kúpiť takto odolný mobil, musíte vedieť akceptovať všetky nevýhody, ktoré s tým prichádzajú.

PlusyMínusy

  • Nárazová odolnosť

  • Vodeodolnosť


  • Zlé farby dipleja

  • Rozmery

  • Hmotnosť

  • Nekvalitný predný fotoaparát

  • Žiadna predná LED

  • Nestabilný software

  • Cena


25.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+