MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát a termokamera: Jedinečnosť v pravom slova zmysle

Fotoaparáty odolných smartfónov nikdy nepatrili medzi najlepšie. Dokonca väčšinou sú ich výkony podpriemerné. Pri najnovšom CAT S61 to tak úplne neplatí. Hlavný fotoaparát obsahuje rozlíšenie 16 megapixelov. Je možné fotiť aj v 13-, 12- či 8-megapixelovom rozlíšení. Zo špecifikácií môžeme spomenúť rýchle PDAF zaostrovanie.

V aplikácii, ktorá fotoaparát obsluhuje, sa orientuje veľmi jednoducho. Extra pokročilé funkcie a skratky známe z fotomobilov by sme tu hľadali márne. Prostredie je veľmi jednoduché, no ponúka všetky základné možnosti. V nastaveniach si môžete zapnúť ukladanie polohy, rozpoznávanie tváre či hodnotu ISO. Plne manuálny režim však chýba. Kvalitu snímok je možné nastaviť na vysokú, štandardnú alebo nízku. Prítomná je aj funkcia HDR. To nie je automatické, musíte nastaviť či bude vypnuté alebo zapnuté. Jediná skratka, ktorú aplikácia obsahuje je prechod do galérie fotografií, ktorý uskutočníte posunom prsta zhora nadol. Galéria má navyše aj vlastné tlačidlo rovno pod spúšťou fotoaparátu.

Výsledná kvalita fotografií prekvapila. V dobrom, samozrejme. V prípade, že je dostatok svetla, zariadenie dokáže vyprodukovať veľmi pekné a ostré zábery, ktoré by sa mohli zrovnávať aj s tými najlepšími. V noci to už také slávne nie je, no nie je to ani zlé. Taký lepší priemer. Na zariadenie tohto typu sú fotografie vysoko nadpriemerné, no za cenu takmer 900 € by sme ani iné čakať nemohli. Na najlepších však v žiadnom prípade nemá. Fakt je ten, že fotografie sú viac než použiteľné.

Ukážkové fotografie

S rýchlosťou fotografovania spokojní nie sme. Všetko je akési pomalé. Otvorenie fotoaparátu, zaostrenie a odfotografovanie nejaký čas trvá. Pokiaľ chcete urobiť viac fotografií rýchlejšie za sebou, máte jednoducho smolu.

Video je štandardné, vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Obsahuje pekné farby, textúry sa nezlievajú, ostrosť je na dobrej úrovni. Treba si dať pozor na trasenie, pretože zariadenie neobsahuje optickú ani elektronickú stabilizáciu obrazu. Pevná ruka je základ. Počas chôdze je však video už značne roztrasené, no určite by sme ho neoznačili za nepoužiteľné.

Termokamera

Špecialitou tohto, no už aj minuloročného modelu, bola termokamera. Rozlíšenie sa zvýšilo z VGA na HD, čo značne pridalo na kvalite. Pomocou nej tak jednoducho zistíte, kde vám uniká teplo z domu, prípadne uvidíte zvieratá či ľudí aj v úplnej tme. Termokamera má vlastnú aplikáciu s názvom Flir. Jej zapnutie trvá 5 – 10 sekúnd, potom sa môžete tešiť z funkcie, ktorú len tak ľahko v smartfónoch nenájdete.

Teplotné rozdiely medzi objektami na fotografii značí použitie inej farby. Najchladnejšia je modrou, tá prechádza do červenej, oranžovej až po žltú, ktorá označuje najteplejšie objekty. Môžete si nechať zobraziť aj informáciu o presnej teplote objektu, na ktorý ste kameru namierili, prípadne priemernú teplotu vami zvolenej časti obrázka. Presne dokáže odmerať teplotu v rozsahu od -20 do +400 stupňov Celzia. Termokamera je tak užitočným pomocníkom, no aj veľmi zaujímavou hračkou na dlhé chvíle. Jediné čo by sme jej vytkli je už spomínaný dlhší štart.

Konektivita: Dobrý štandard

Toto je kategória, v ktorej sa nový CAT S61 môže smelo porovnávať s ostatnými vlajkovými loďami. Podporuje siete 2G, 3G aj 4G a, samozrejme, všetky na Slovensku najpoužívanejšie frekvencie. K iným zariadeniam sa môžete pripojiť pomocou Bluetooth, ktorý je v najnovšej verzii 5.0. Toto pripojenie využijete napríklad aj na počúvanie hudby pomocou Bluetooth slúchadiel. Pokiaľ máte v pláne platiť prostredníctvom svojho smartfónu, žiadny problém. CAT S61 obsahuje aj NFC čip, takže napríklad platby pomocou Google Pay nebudú žiadnym problémom. Pripojenie WiFi je pri dnešných smartfónoch štandardom a, samozrejme, nechýba ani tu. K počítaču smartfón pripojíte pomocou dodávaného USB-C kábla, za čo ho rozhodne chválime.

Otestovali sme aj GPS. Nechali sme sa navigovať niekoľkými trasami po Bratislave, všetko fungovalo tak, ako by malo. Signál našiel bez problémov a nebol žiadny problém ani s jeho vypadávaním. Pripojenie je stabilné a navigovanie spoľahlivé.

Telefonovanie s týmto obrnencom je taktiež bezproblémové. Kvalita hovoru je veľmi dobrá, na hovor sa nesťažovala ani druhá strana. Všetko funguje tak, ako sa na poriadny smartfón patrí. Veľkým plusom je aj fakt, že reproduktor podáva naozaj slušný výkon (pri vyzváňaní), takže by sa nemalo stať, že ho nepočujete. Smartfón je Dual SIM, v prípade využitia oboch kariet sa ale musíte pripraviť na nemožnosť vloženia MicroSD pamäťovej karty, pretože slot na druhú SIM kartu je zdieľaný.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+