MojAndroid

Už nejaký čas na našom webe prebieha súťaž, v rámci ktorej sa môžete stať na niekoľko dní technologickým novinárom aj vy a otestovať smartfón CAT S60. Vy sa ešte stále môžete zapojiť do súťaže, všetky podmienky nájdete v článku súťaže. My sme už medzi časom vyžrebovali prvých výhercov a dnes vám prinášame prvú používateľskú recenziu od nášho čitateľa.

Náš tip
CAT S60: Používateľská recenzia Patrika Bendíka

CAT S60 a termokamera FLIR: Používateľská recenzia Tomáša Viktora

Smartfón Cat S60 je odolné Android zariadenie, ponúka dobrú výdrž na batériu, pevnú konštrukciu aj robustný vzhľad. A termokameru.

Tej sa budem v teste podrobnejšie venovať od ďalšieho odseku. Na úvod spomeniem hardvérové vybavenie telefónu. V S60-ke je integrovaný čip Snapdragon 617, jedná sa o starší a na dnes už nie veľmi výkonný čipset, ktorý v sebe skrýva 4 jadrá Cortex-a53 na frekvencii 1,5GHz a ďalšie štyri A53-ky na frekvencii 1,2GHz. Čo sa grafiky týka, tú počíta akcelerátor Adreno 405, pre prácu v 3D, či hranie hier je jeho výkon iba základný, no zvládne všetky dostupné úlohy. Ďalej tu máme 3 GB LPDDR3 pamäte na frekvencii 933 MHz, opäť, nie najmodernejšia technika. Požívateľskú pamäť zastupuje 32 GB eMMC 5.1 čip a pamäť je možné rozšíriť pamäťovými kartami. Softvérovo je telefón vybavený čistým Androidom 6.0, takže chod zariadenia je plynulý a relatívne svižný.

Základný opis funkcií termokamery

Takže k veci. Cat S60 je prvým smartfónom s integrovanou termo kamerou. Ťažko som hľadal situácie kde by termo kamera mohla byť užitočná a skutočne potrebná. Pre snímanie tepla je v systéme špeciálna aplikácia, nie je to súčasťou fotoaparátu, na obrázku ikona vyznačená červeným krúžkom.

Po spustení trvá asi 5 sekúnd kým sa kalibruje kamera a zobrazí obraz. Funkcie termo kamery ukážem na priložených screenshotoch. Za zmienku tiež stojí, že tepelné zábery sa dajú vytvárať aj ako video a s rôznymi efektmi.

Aplikácia tepelnej kamery ponúka iba málo možností. Prakticky všetky sú zhrnuté na troch screenshotoch. Na predošlom vidíte, že na výber okrem klasického zobrazenia termo kamery „železo“ je ešte niekoľko ďalších. Na dvoch nižšie sa môžete pozrieť na zobrazenie teplôt určitých oblastí. Prvá možnosť je štvorec okolo celého zobrazeného obsahu s vypísaním priemernej, maximálnej a minimálnej teploty. Druhá je menší štvorec v strede obrazovky, taktiež s vypísanými hodnotami. Tretia možnosť je bod, ktorý ukáže aktuálnu teplotu. Body môžu byť maximálne tri, dá sa nimi hýbať, menší štvorec je na pevno v strede obrazovky. Obraz nemusí byť prekrytý efektom tepla.

Dodatočné úpravy fotiek FLIR

Galéria štandardne zobrazuje iba farebný obraz termo kamery ako bol zachytený, zväčša ten s tepelným efektom. Za týždeň používania som neprišiel na to, ako vo vstavanej aplikácii „fotky“ (iná nie je) môžem manipulovať s vytvorenou termo fotografiou. Dokáže to ale aplikácia „MyFLIR“ ktorá sa používa pre fotenie termo záberov. Možností je niekoľko. Na vytvorenej fotke je možné pridávať, či uberať body a rámčeky, zmeniť efekt tepla aj pozrieť obrázok bez tepelného efektu.

Rozlíšenie tepelného snímača je nízke, niekde na úrovni VGA. To je podľa mňa normálne, veď aj kedysi klasické mobilné kamery začínali s VGA, ale prečo je farebný snímok v pozadí taktiež v tomto rozlíšení? Na to som neprišiel, možno je problémom slabší procesor ktorý aj takéto zobrazenie zvláda vykresľovať iba pomaly, so sekaním a častým kalibrovaním termo snímača, ktoré trvá asi 3 sekundy. Netreba však zabúdať. Je to prvý a zatiaľ stále jediný smartfón s termo kamerou. Takže jeho kamera je najlepšia na trhu smartfónov. Popísané problému sú čiastočne viditeľné na priloženom videu.

Nedokonalosti ale aj atraktívne vlastnosti

Takže, ešte jeden odsek nedostatkov a potom chvály. Kamera nie je úplne presná, rozptyl by mal byť 2 stupne. Za dobrých podmienok to tak skutočne je. Výrazné problémy narobil procesorový chladič Noctua  NH-D9L. Konkrétne jeho lesklá plocha rebra na vrchu. Podľa kamery bola studená. V skutočnosti bola rovnako teplá ako zvyšok chladiča. Na fotke je vidieť vo veľkej miere aj ďalší neduh. Efekt tepla je oproti obrazu z obyčajnej kamery výrazne posunutý. Posunutie je viditeľné aj na ďalších fotografiách. Na fotke o zrkadlo sú nereálne teploty. Cat mohol mať vtedy niečo cez 40 stupňov (naozaj, nie je to omyl).

Teraz plusy. S60 dokázal pekne odfotiť jedlo, nelesklé povrchy, vodné hladiny a ďalšie zaujímavosti. Je možné pomocou neho odhaliť spotrebiče energie, ako napríklad dock notebooku, ktorý sa zahrieva aj bez notebooku, čiže, spotrebováva energiu. Použiť by som ho vedel na testovanie tepelných vlastností smartfónov, opäť ale, problémy môže narobiť snímanie lesklých a matných povrchov naraz.

Čo na záver? Tepelná kamera môže byť často užitočná, ale nájsť jej každodenné využitie je obťažné. Je to nová unikátna funkcia a výrobcovi patrí pochvala za to, že s niečím takým prišiel. V dobe dnešných smartfónov je ťažké pridať niečo, čo nemá ani z časti nikto iný. CAT to ale dokázal.

Otestujte CAT S60 aj vy a vyhrajte atraktívne ceny!

Súťaž s CAT S60 ešte stále trvá. Aj vy môžete otestovať tento atraktívny telefón. Stačí napísať akúkoľvek používateľskú recenziu na zariadenie v našom katalógu. Podmienky súťaže spolu so zoznamom výhier nájdete v tomto článku. Stále sa môžete zapojiť a ak vás vyberieme, aj vašu recenziu môžete nájsť na našom webe. Tak neváhajte a prihlasujte sa! :-)

26.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+