MojAndroid

Už nejaký čas na našom webe prebieha súťaž, v rámci ktorej sa môžete stať na niekoľko dní technologickým novinárom aj vy a otestovať smartfón CAT S60. Vy sa ešte stále môžete zapojiť do súťaže, všetky podmienky nájdete v článku súťaže. My sme už medzi časom vyžrebovali prvých výhercov a dnes vám prinášame ďalšiu používateľskú recenziu od nášho čitateľa.

Bloggerka Nikkie: Je CAT S60 aj pre dievčatá?

Tentokrát sa povenujeme troška nezvyčajnej téme na mojom blogu, ale bola by škoda tento článok neuverejniť. Vyhrala som totižto na pár dní testovanie 1. mobilu na svete s termokamerou a mohla som sa s ňou dosýta vyšantiť a vyskúšať čo všetko dokáže. A vám vďaka mojandroid.sk prinášam výsledok môjho testovania a dojmov.

Najskôr však nebudem predbiehať a predstavíme si ho po tej parametrickej stránke a taktiež aj dizajnovej.

To, že značka Caterpillar, teda skrátene CAT, vyrába stavebné stroje nie je pre vás určite žiadnym prekvapením. Tým prekvapením však budú jednoznačne parametre, ktoré so sebou tento “stavebný” mobil prináša.

Má 4,7-palcový LCD s rozlíšením 1 280 x 720, s 8 jadrovým procesorom Snapdragon 617, 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte, ktorá sa však dá ešte navýšiť pomocou microSD karty do 128 GB a čo je naprosto fenomenálne je, že je to zároveň aj duálny mobil na 2 nano sim karty.  Poháňaný je Li-ion batériou s kapacitou 3800 mAh s funkciou Quick charge 2.0 a s operačným systémom Android 6.0.1 Marshmallow. Predný fotoaparát má 5 Mpx a zadný 13 Mpx. A jeho rozmery sú 147,9 x 73,4 x 12,7 mm s váhou 222 g.

Jeho vzhľad je naozaj robustný a vyzerá ako nerozbitné monštrum, ktoré prežije všade a všetko. To sa potvrdilo aj pri armádnych testoch MIL-SPEC 810G, ktoré tento telefón podstúpil a zvládol ich na výbornú. Telefón bol vystavený extrémnym podmienkam ako voda, piesok, pleseň. Vďaka týmto testom sa môže telefón pochváliť certifikátom typu IP68 – najvyšší možný stupeň ochrany pred vodou a prachom = 60 minút pod vodou v hĺbke 5 m.

Telefón dokonca jednoduchou animáciou upozorňuje na to, ktorý kryt nie je dostatočne uzavretý a tým pádom nie je krytá jeho odolnosť. A ak Vám ani toto ešte nestačí, tak telefón zvládne úplne bez problémov pád z výšky 1,8 metra vďaka špeciálnemu tvrdenému sklu Gorilla Gass 4 a teplota, pri ktorej je schopný bežnej prevádzky je od – 25 °C až do + 55 °C.  Nestratí sa preto ani pri vodných či zimných športoch, turistike v zasnežených horách alebo pri práci na stavbe alebo v extrémnych podmienkach.

Sloty na nano sim karty sú prepracované a pamäťová karta sa dáva dvojposchodovo. Čiže nie je to 1x Sim a 1x pamäťovka ako u ostatných mobilov ale 2x Sim + 1x pamäťovka. Aj toto patrí jednoznačne k parametrom, ktorými sa CAT S60 môže pochváliť a vyniká tým pred konkurenciou.

Ako som spomínala už vyššie, tak mobil disponuje s 13Mpx zadným fotoaparátom + FLIR Lepton modulom a predným 5 Mpx fotoaparátom.

Oba fotoaparáty sú však podľa mňa veľmi priemerné a priznám sa, že pre mňa sú doslova sklamaním. Fotoaparáty veľmi pomaly zaostrujú, v režime termokamery sekajú až doslova mrznú a toto sa prejavuje aj pri natáčaní videa.

A ešte než sa pozrieme na výsledky testovania termo kamery, na ktorú som sa v konečnom dôsledku zamerala úplne najviac, tak sa musíme pozrieť na mobil kolom dokola a ukážeme si, aké všetky tlačidlá má a čo navyše dokáže.

Na ľavej strane sa nachádza vrúbkované zapínacie/odblokovávacie tlačidlo, žlté tlačidlo – ktorého funkciu si nastavuje majiteľ mobilu, skryté tlačidlo SOS, skrytý nabíjací konektor micro USB s OTG. a taktiež v rohu skrytý jack na slúchadlá.

Pri otváraní krytov na micro usb konektor a SOS tlačítko som si skoro vylámala nechty. Toto otváranie nie je zrovna najvhodnejšie riešené pre ženy.Chcelo by to možno výrez na necht, prípadne aby to bolo napr. z gumy. Avšak je mi jasné, že keď má byť mobil vodotesný do 5 metrov počas 1 hodiny, tak asi to inak byť nemôže. :)

Určite Vás zaujíma ako CAT zabezpečuje vodeodolnosť mikrofónu a reproduktoru. Na hornej a dolnej časti sa nachádzajú “páčky”, ktoré pri “prekliknutí” určujú 2 metrové alebo 5 metrové tesnenie telefónu. Pri štandardnom používaní odporúčam nechávať 2 metrové tesnenie, pretože 5 metrové má obrovský vplyv na reproduktor a mikrofón a to zhoršeným zvukom.

Z parametrovej a dizajnovej stránky by to bolo všetko. Poďme sa teda už konečne pozrieť na fotoaparát a unikátnu termo kameru.

Vstup do aplikácie nájdete aj na úvodnej obrazovke prípadne v hlavnom menu. V režime termokamery je taktiež možné si vybrať z viacerých štýlov, ktoré Vám umožnia ešte lepšie odhadnúť napríklad úniky tepla.

Obrysy mojej ruky sú posunuté o kúsok ďalej ako je obrys zachytený termokamerou. Dôvodom je, že termokamera nie je zabudovaná priamo vo foťáku ale nachádza sa o kúsok nižšie a tým pádom vzniká aj takýto nesúlad.

V režime termokamery je taktiež možné si vybrať z viacerých štýlov, ktoré Vám umožnia ešte lepšie odhadnúť napríklad úniky tepla.

Naša automatická pokladňa a verifikátor pravosti bankoviek… aj tie majú svoje najhorúcejšie miesta. Ak zakryjeme fotoaparát, tak obrysy predmetov miznú a zostávajú len obrysy tepla vďaka termokamere. Tým pádom môžme povedať, že v režime termokamery spolupracujú obe kamery… aj klasická 13Mpx ale aj termo.

FOTOGALÉRIA snímok s kamerou FLIR

Plusy

+ termo kamera FLIR
+ Android Marshmallow
+ 2 nano simky + 1 pamäťovka zároveň
+ masívne odolné prevedenie
+vodeodolnosť IP68

Mínusy

– cena
– slabšia čitateľnosť displeja na priamom slnku
– sekajúci / mrznúci fotoaparát najmä pri režime termokamery
– priemerné fotoaparáty

Je teda CAT (mačka) pre Mňauparkové (rozumej Auparkové) mačičky? Nemyslím si. Ako žena som proste pre mňa praktické využitie naozaj nenašla. Tento telefón rozhodne patrí do mohutnej mužskej ruky, ktorá s ním určite bude vedieť čo robiť. Máloktorá žena totižto potrebuje vidieť napríklad také úniky tepla z okien, ktorá hadica je na studenú vodu a ktorá na teplú a či radiátor hreje tak ako má.

Tento mobil sa nestratí pri žiadnych stavebných prácach a povolaniach toho týkajúcich sa. S termokamerou som sa síce vybláznila ale je to krátkodobá zábavka, ktorá by ma jednoducho po čase omrzela. Jednoznačne som však za túto skúsenosť vďačná a konečne viem ako videl Predátor.

Bohužiaľ však ja ako žena, ktorá pracuje ako bankárka by takýto typ telefónu naplno nevyužila. Vodeodolnosť oceňujem najmä pri mojich kuchárskych zručnostiach, keďže čítam recepty prevažne z mobilu a práve pri tomto type mobilu by som si nemusela ruky umývať a utierať zakaždým pri práci napr. s múkou … alebo celkovo s vodou, pretože môj Samsung Galaxy S6 vodeodolný nie je a veľmi ma hnevá, že zakaždým si musím sušiť ruky keď si potrebujem pozrieť pokračovanie. To je asi tak všetko pre mňa z praktického využitia. :)

Celú recenziu nájdete aj na blogu nikkienka.blogspot.sk.

Otestujte CAT S60 aj vy a vyhrajte atraktívne ceny!

Súťaž s CAT S60 ešte stále trvá. Aj vy môžete otestovať tento atraktívny telefón. Stačí napísať akúkoľvek používateľskú recenziu na zariadenie v našom katalógu. Podmienky súťaže spolu so zoznamom výhier nájdete v tomto článku. Stále sa môžete zapojiť a ak vás vyberieme, aj vašu recenziu môžete nájsť na našom webe. Tak neváhajte a prihlasujte sa! :-)

19.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+