MojAndroid

Smartfóny vyššej triedy dnes bežne ponúkajú vodoodolnosť vyššieho stupňa. V prípade smartfónov spoločnosti LG ako je LG Velvet dokonca vojenský štandard MIL-STD-810G, ktorý zaručuje odolnosť v extrémnych teplotných podmienkach.

Kvôli celosklenenému dizajnu ale často neprežijú pád. Pre outdoorové alebo manuálne pracovné aktivity sú tak riešením extrémne odolné smartfóny značky Cat od spoločnosti Catterpilar. V dnešnej recenzii sa pozrieme na jej najnovší model Cat S42.

datart affiliate CAT S42
alza affiliate CAT S42Balenie: Len to najnutnejšie 

Žlto-čierna krabica s jednoduchým vyobrazením zadnej strany smartfónu Cat S42 ponúka len  to najnutnejšie. Okrem smartfónu to je nabíjací adaptér, dátový microUSB kábel a manuál. Vzhľadom k zameraniu zariadenia je ale sparťanský obsah balenia pochopiteľný.

Dizajn a konštrukcia: Škaredý, obrovský ale odolný

Ak by niekto nazval Cat S42 pekným smartfónom, tak by ste mu asi okamžite odporučili návštevu očného lekára. Dizajn ale nikdy nebol prednosťou smartfónov od značky Cat, kedže ich prvoradou úlohou je odolať aj tomu najdrsnejšiemu zaobchádzaniu. A Cat S42 túto úlohu robí veľmi dobré. Vďaka vodoodolnosti stupňa IP68 mu nevadí voda. Počas testu zvládol pol hodinu na trávniku v hustom daždi a aj niekoľko minútové ponorenie do vody. Prežil aj zahrabanie do piesku a následne umytie vodou.

Displej má úpravu pre ovládanie mokrými rukami alebo rukavicami. Navyše ho chráni tvrdené sklo DragonTrail Pro s továrensky namontovaným chráničom obrazovky. DragonTrail Pro síce na dotyk nepôsobí takým luxusným dojmom ako sklá Gorilla Glass, ale vďaka väčšej flexibilnosti vydrží aj pád z väčšej výšky. Výrobca Cat S42 zaručuje prežitie pádu z výšky jeden a pol metra, čo sa preukázalo aj počas testovania. Vojenský štandard MIL-STD-810G zaručí funkčnosť aj pri extrémnych teplotách.

Cat S42 nie je žiaden drobček. Jeho rozmery 161 x 77 x 12,7 milimetrov a váha 220 gramov sú poznať v ruke, v nohaviciach a hlavne pri ovládaní smartfónu. Pokiaľ máte krátke prsty, tak to určite nie je zariadenie pre vás. Predná strana má osem-uholníkový tvár. Nad displejom je reproduktor, selfie kamera, proximity a svetelný senzor. A taktiež signalizačná LED dióda, ktorá signalizuje notifikácie v dvoch farbách – žltej a červenej. Boky prístroja patria vrúbkovaným priskrutkovaným krytkám, ktoré slúžia k vstupu do útrob smartónu.

V spodnej časti je krytý microUSB konektor, mikrofón a hlasitý reproduktor. V hornej druhý mikrofón a krytý 3,5 mm jack pre slúchadla. Na pravej strane je vrúbkované tlačidlo napájania a tlačidlá hlasitosti. Na ľavej programovateľné tlačidlo a krytý slot pre SIM karty respektíve Micro SD kartu. Na zadnej gumenej strane sa nachádza fotoaparát s LED bleskom a tenké vyvýšené čiary. Vďaka ním vám smartfón neskĺzne ani z mierne krivého povrchu.

Displej a multimédia: Prekvapivo solídny obraz aj zvuk

Displej Cat S42 s pomerom strán 18:9 má veľkosť 5,5 palcov a vzhľadom k rozmerom smartfónu aj obrovské okraje. Ovládanie systému je kvôli tomu veľmi nepohodlné, pokiaľ nemáte extrémne dlhé palce. Napriek rozlíšeniu 1440 x 720 pixelov je obraz dostatočné ostrý. Farby nestrácajú odtieň ani pri väčšom uhle a človek by povedal, že je displej vyrobený technológiou AMOLED. V skutočnosti ide o IPS displej, čo znamená, že môžete zabudnúť na funkciu Always On displej. Nahrádza ju ale informačná LED dióda. Na priamom slnku je displej dostatočne viditeľný, pokiaľ nastavíte podsvietenie na najvyšší stupeň manuálne. Svetelný senzor totiž nie je veľmi spoľahlivý.

Dvojitý mikrofón zabezpečí pri hovoroch kvalitný prenos hlasu a dobre eliminuje aj okolitý hluk. Hlas druhej strany je rovnako dobre zrozumiteľný. Mono reproduktor je dostatočné hlasitý a hudba má kvalitný zvuk aj na najvyššej hlasitosti. Pesničky môžete počúvať aj slúchadlami cez 3,5 mm jack alebo Bluetooth. Nechýba ani FM rádio. Smartfón si poradí so všetkými video formátmi, ale kvôli rozlíšeniu displeja si ich užijete maximálne v HD kvalite.

Zabezpečenie: Bez snímača odtlačkov prstov alebo rozpoznávania tváre

Cat S42 priam šokuje absenciou akéhokoľvek typu snímača odtlačkov prstov. Kedže nemá ani rozpoznávanie tváre, tak musíte smartfón odomykať buď heslom, PINom alebo vzorom. Vzhľadom k pomeru displeja ku telu prístroja sú tieto typy odomykania nepohodlné a neskutočne otravné. Limitované možnosti odomykania sú tak jedným z najväčších mínusov tohto modelu.

Výkon a pamäť: Na hranie hier alebo rýchlu odozvu zabudnite

O výkon Cat S42 sa stará čipset MediaTek MT6761D Helio A20 s frekvenciou 1,8 GHz a grafickým jadrom PowerVR GE8300. Podporujú ho 3 GB RAM. Bohužiaľ táto kombinácia nie je najvýkonnejšia a je to poznať už pri bežnom používaní. Systém má občas oneskorenú odozvu. Na hranie hier tiež zabudnite. Menej náročné 3D hry ako Call of Duty Mobile sú síce hrateľné, ale náročnejšie 3D hry sa tomuto modelu radšej v Google Play ani nezobrazujú.

Navyše má vnútorná pamäť veľkosť iba 32 GB, čo aplikáciam a hrám veľkej veľkosti nepraje. Môžete ju síce rozšíriť micro SD kartou až do veľkosti 128 GB, ale tú skôr využijete pre fotografie a videá. A ako sa smartfónu darilo v benchmarkoch? V jednojadrovom teste GeekBench dosiahol výsledok 133 bodov a vo viacjadrovom 473 bodov. Test Work 2.0 benchmarku PCMark ukázal výsledok 4829 bodov.

Sling Shot test v benchmarku 3DMark zas 428 bodov a Sling Shot Extreme 243 bodov. Test umelej inteligencie AnTuTu AI Benchmark zobrazil skóre 28175 bodov. Klasický benchmark AnTuTu 75113 bodov. Výsledky benchmarku GFXBench môžete vidieť na nasledujúcich screenshotoch.

Operačný systém: Čistý Android 10 so všetkými plusmi aj zápormi

Operačný systém Cat S42 je vo verzii Android 10 s májovou bezpečnostnou záplatou. Neobsahuje žiadnu grafickú nadstavbu. Tá by sa mu ale hodila minimálne z pohľadu zlepšenia ergonómie ovládania. Malý displej so širokými okrajmi by potreboval upravené ovládacie prvky v systéme a to hlavne v prípade odomykania, ktoré by mohlo byť centrované k rohom displeja.

Systém samozrejme podporuje tmavý režim, nové možnosti udeľovania povolení alebo funkciu Digitálnej rovnováhy. Nastavenia sa nijak nelíšia od iných modelov s čistým Androidom až na položku programovateľného tlačidla. To si môžete nastaviť buď na funkciu PTT, spúšťanie systémových prvkov alebo vybranej aplikácie. Jednú možnosť môžete priradiť dvojkliku a druhú dlhému stlačeniu.

Fotoaparát a selfie kamera: Fotomobil od Cat S42 nečakajte

Fotoaparát Cat S42 má len jeden snímač, čo je už dnes u smartfónov s cenou nad 200 eur skôr raritou. Jeho rozlíšenie je 13 megapixelov a svetelnosť f/2.0. Doplňuje ho LED blesk, ktorý môže slúžiť ako svietidlo. Predná selfie kamera má 5 megapixelov a svetelnosť f/2.4.

V aplikácií fotoaparátu si môžete nastaviť len pár režimov – fotografie, video, profesionálny mód, nočný mód a časozberné video. Rozlíšenie 13 megapixelov môžu mať fotografie len pri pomere strán 4:3. Pri pomere 16:9 sa zníži na 9 megapixelov. Maximálne rozlíšenie videa je 1080p. Pri fotografiách ešte môžete využiť podporu HDR a 9 vstavaných filtrov.

Fotografie za denného svetla vyzerajú na displeji solídne. Blízke objekty dokáže fotoaparát zaostriť vždy, vzdialenejšie mu ale občas robia problémy. Po priblížení fotografií sa už ale dajú pozorovať nedostatky v ostrosti, podaní farieb alebo vyvážení bielej. Stále sú ale použiteľné. Fotoaparát dokáže vytvoriť aj jednoduchý bokeh efekt. S horším svetlom podstatne stráca ostrosť, nastupuje šum a nepresné podanie farieb. V noci je fotoaparát skoro nepoužiteľný. Vďaka nočnému režimu si môžete aspoň umelo presvetliť scénu. Prípadne využiť LED blesk.

Cat S42 rubíková kocka

Video je použiteľné pokiaľ sa so smartfónom príliš nehýbete. V prípade väčšieho pohybu je ale kvôli absencii optickej stabilizácie roztrasené a neostré. Kvalita videa sa podobne ako u fotografií ešte viac znižuje pri horšom svetle alebo v noci.

Selfie fotografie vytvorené zadným alebo predným fotoaparátom sú za denného svetla obstojné. Na bokeh efekt pri nich ale skôr zabudnite. V noci sa na selfie fotografie dá použiť len zadný fotoaparát.

Zadný fotoaparát vs selfie kamera za denného svetla a v noci

Fotoaparát nie je prednosťou smartfónu Cat S42 a dá sa považovať skôr za núdzové riešenie pri práci.

Konektivita: Smartfón prekvapí skvelým Wi-FI signálom

Cat S42 ponúka možnosť pripojenia k internetu cez LTE alebo Wi-Fi n. Hlavne v druhom menovanom spôsobe ukazoval počas testu skvelé výsledky. Dokázal sa napríklad pripojiť k Wi-Fi routeru umiestnenému v 20 metrov vzdialenom dome na Wi-Fi sieť, ktorú neregistrovali v kratšej vzdialenosti ani smartfóny Samsung Galaxy Note 10 a Galaxy S9. Zdieľanie internetu cez Wi-Fi hotspot bolo bez prerušení. Pre navigáciu je možné využiť satelitné systémy GPS, GLONASS a BDS. Aj tomto prípade bol príjem signálu bezproblémový.

Cez rozhranie Bluetooth sa telefón dokázal prepojiť s bluetooth slúchadlami Redmi AirDots alebo externou bluetooth klávesnicou. Spojenie bolo stabilné a bez prerušení. Hudbu môžete počúvať aj cez klasické slúchadlá pomocou 3,5 mm jacku. Na prenesenie fotografií alebo videí do počítača poslúži starší micro USB konektor. Prítomný je aj NFC čip a platenie pomocou Google Pay bolo vďaka nemu bez problémov. Poslúžil aj na aktiváciu prenosu súborov na ďalší smartfón pomocou funkcie Android Beam. Pozitívom je aj podpora Dual SIM. SIM karty našťastie nezdieľajú slot s micro SD kartou.

Batéria: Vysoká výdrž a pomalé nabíjanie

Batéria Cat S42 má kapacitu 4200 mAh, čo dnes nie je závratná hodnota. V spojení s nižším rozlíšením displeja ale poskytuje nadštandardnú výdrž. Aj pri náročnejšom používaní vydržal smartfón bez nabíjačky bez problémov až do druhého večera. V teste batérie benchmarku PCMark dosiahol Cat S42 neuveriteľný výsledok 16 hodín a 50 minút. Pri pozeraní YouTube videí v HD kvalite cez Wi-Fi pripojenie sa spotrebovalo za pol hodiny cca 4 % kapacity batérie.

Zaujímavosťou je, že keď kapacita klesla na 1 %, tak pri nej dokázal smartfón prehrávať YouTube video ešte skoro 40 minút. Buď nechal výrobca používateľovi rezervu, alebo systém zle vyhodnocuje kapacitu batérie. Zatiaľ čo výdrž batérie je viac než nadštandardná, tak rýchlosť jej nabíjania je tragická. Nabíja sa cez starší microUSB konektor, ktorý ju z 0 % na 100 % nabíjal pri vypnutom stave 3 hodiny a 21 minút. To je dvakrát viac než u väčšiny súčasných smartfónov. Bezdrôtové nabíjanie v Cat S42 nehľadajte, ale to v jeho cenovej kategórií ani nie je bežné.

Rýchlosť nabíjania:

 • 15 minút – 12 %
 • 30 minút – 23 %
 • 45 minút – 34 %
 • 60 minút – 42 %

Verdikt: Odolný a zároveň pomalý vytrvalec

Cat S42 sa v teste preukázal ako extrémne odolné zariadenie, ktorému nevadí voda, piesok, pád z bežnej výšky a ani väčšie teploty. Potešil perfektný príjem Wi-Fi signálu a informačná LED dióda. Výborná je aj výdrž batérie, ktorú mu môže závidieť väčšina smartfónov na trhu. Bohužiaľ ju trochu zráža extrémne pomalé nabíjanie. Negatívom je aj slabý procesor a fotoaparát. Obrovské rozmery v spojení s malým displejom navyše znižujú pohodlnosť ovládania, čo ešte umocňuje absencia snímača odtlačkov prstov. Pri cene okolo sumy 250 eur ale veľa podobne odolných smartfónov na trhu nenájdete.

Konkurencia

Z pohľadu konkurencie je trh outdoorových smartfónov veľmi úzky. Konkurentom pre Cat S42 je napríklad predošlý model Cat S52, ktorý je ale drahší. Okrem lepších parametrov ponúka aj elegantnejšie telo. Juhokórejská spoločnosť Samsung momentálne ponúka outdoorový model Samsung Galaxy Xcover Pro alebo Galaxy Xcover 4s. Populárnym a lacným modelom je stále ešte aj Ulefone Armor 2.Náš tip
Horská záchranná služba má novú aplikáciu, pomoc si privoláte jedným tlačidlom

6.2

Cat S42

Cat S42 sa v teste preukázal ako extrémne odolné zariadenie, ktorému nevadí voda, piesok, pád z bežnej výšky a ani väčšie teploty. Potešil perfektný príjem Wi-Fi signálu a informačná LED dióda. Výborná je aj výdrž batérie, ktorú mu môže závidieť väčšina smartfónov na trhu. Bohužiaľ ju trochu zráža dolu extrémne pomalé nabíjanie. Negatívom je aj slabý procesor a fotoaparát. Obrovské rozmery v spojení s malým displejom navyše znižujú pohodlnosť ovládania, čo ešte umocňuje absencia snímača odtlačkov prstov. Pri cene okolo sumy 250 eur ale veľa podobne odolných smartfónov na trhu nenájdete.

 zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
40 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
40 %
Fotoaparát

 • Vysoká odolnosť voči vode, pádom a extrémnym teplotám
 • Dvojdňová výdrž batérie
 • Informačná LED dióda
 • Výborný príjem Wi-fi signálu
 • Programovateľné tlačidlo

 • Veľké rozmery a s tým spojené nepohodlné ovládanie
 • Slabý procesor
 • Slabý fotoaparát
 • Pomalé nabíjanie
 • Absencia snímača odtlačkov prstov
27.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+